Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na sobotę, 16 grudnia 2017

    (Syr 48,1-4.9-11)
    Powstał Eliasz, prorok jak ogień, a słowo jego płonęło jak pochodnia. On głód na nich sprowadził, a swoją gorliwością zmniejszył ich liczbę. Słowem Pańskim zamknął niebo, z niego...

Milion złotych zebrali mali kolędnicy misyjni
Ponad milion złotych zebrali kolędnicy misyjni, którzy między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem odwiedzili domy mieszkańców diecezji tarnowskiej. To rekordowa suma i najwyższa w skali kraju.

Dzieci przygotowały kolorowe stroje, nauczyły się ról i afrykańskiej kolędy. W krótkich scenkach opowiadały o życiu swoich rówieśników w krajach misyjnych. Akcja ma charakter religijny i wychowawczy. Wzięło w niej udział 16.100 dzieci czyli o prawie 400 więcej niż przed rokiem. W parafii w Piwnicznej Zdrój powstały aż 34 grupy, czyli prawie 180 dzieci zaangażowało się w pomoc misjom.

W diecezji tarnowskiej udało się zorganizować prawie 3 tysiące grup kolędniczych w 366 parafiach. Kolędnicy odwiedzili około 130 tysięcy mieszkań. Dzieciom i młodzieży udało się zebrać ponad milion 54 tysiące złotych. To ok. 136 tysięcy więcej niż przed rokiem.

„Gratulujemy dzieciom i opiekunom, że zaangażowali się w pomoc misjom i dzieciom, które żyją w trudnych warunkach. Nasza akcja wpisuje się w hasło tego roku „Otoczmy troską życie”. Pieniądze pomogą w edukacji i dożywianiu dzieci i młodzieży z krajów misyjnych. Zostaną przeznaczone na ponad 20 projektów” – mówi siostra Kinga Kozdrój animator diecezjalny Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

O pomoc prosili tarnowscy misjonarze pracujący w Republice Konga, Republice Środkowoafrykańskiej, Czadzie, Ekwadorze, Brazylii i Peru. Są to także projekty zgłoszone przez siostry misjonarki z Republiki Konga, świeckie misjonarki z Kamerunu i Peru oraz projekt papieski dla Papui-Nowej Gwinei.

Dzieci pomogą w opłaceniu nauki dla uczniów w Republice Środkowoafrykańskiej, oraz w wybudowaniu sal katechetycznych i zakupie sprzętu dla dzieci niepełnosprawnych. Za pieniądze zebrane przez kolędników mają także zostać wybudowane studnie głębinowe w parafii Bimbo w Republice Środkowoafrykańskiej.

O wsparcie edukacji dzieci i młodzieży poprosił tarnowski misjonarz z Czadu. Opłacanie roku szkolnego w całości dla jednego ucznia w stolicy, w szkole średniej, wynosi około 150 euro na rok. Szkoła podstawowa to około 50 euro na rok.

Misjonarze z Republiki Konga zwrócili się z prośbą o środki na dokończenie budowy domu dla dzieci. Chcą też zorganizować oazy połączone z nauką katechizmu. Misjonarze z Ekwadoru także chcą wybudować sale do nauki religii. Świecka misjonarka pracująca w Kamerunie prosi o pomoc w zakupie książek dla dzieci i opłacenie szkoły dla najbiedniejszych uczniów.

Projekt złożony przez parafię z Bagre w Brazylii zakłada dokończenie budowy i wyposażenie przedszkola dla dzieci. Kapłan pracujący w Peru planuje zakupić bus, aby dowozić uczniów do szkoły.

Źródło: http://www.diecezja.tarnow.pl/index_01.php?dsi=87