Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na poniedziałek, 27 lutego 2017

    (Syr 17,24-29)
    Tym, którzy się nawracają, Bóg daje drogę powrotu i pociesza tych, którym brakło wytrwałości. Nawróć się do Pana, porzuć grzechy, błagaj przed obliczem Jego, umniejsz zgorszenie. Wróć do...

Milion złotych zebrali mali kolędnicy misyjni
Ponad milion złotych zebrali kolędnicy misyjni, którzy między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem odwiedzili domy mieszkańców diecezji tarnowskiej. To rekordowa suma i najwyższa w skali kraju.

Dzieci przygotowały kolorowe stroje, nauczyły się ról i afrykańskiej kolędy. W krótkich scenkach opowiadały o życiu swoich rówieśników w krajach misyjnych. Akcja ma charakter religijny i wychowawczy. Wzięło w niej udział 16.100 dzieci czyli o prawie 400 więcej niż przed rokiem. W parafii w Piwnicznej Zdrój powstały aż 34 grupy, czyli prawie 180 dzieci zaangażowało się w pomoc misjom.

W diecezji tarnowskiej udało się zorganizować prawie 3 tysiące grup kolędniczych w 366 parafiach. Kolędnicy odwiedzili około 130 tysięcy mieszkań. Dzieciom i młodzieży udało się zebrać ponad milion 54 tysiące złotych. To ok. 136 tysięcy więcej niż przed rokiem.

„Gratulujemy dzieciom i opiekunom, że zaangażowali się w pomoc misjom i dzieciom, które żyją w trudnych warunkach. Nasza akcja wpisuje się w hasło tego roku „Otoczmy troską życie”. Pieniądze pomogą w edukacji i dożywianiu dzieci i młodzieży z krajów misyjnych. Zostaną przeznaczone na ponad 20 projektów” – mówi siostra Kinga Kozdrój animator diecezjalny Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

O pomoc prosili tarnowscy misjonarze pracujący w Republice Konga, Republice Środkowoafrykańskiej, Czadzie, Ekwadorze, Brazylii i Peru. Są to także projekty zgłoszone przez siostry misjonarki z Republiki Konga, świeckie misjonarki z Kamerunu i Peru oraz projekt papieski dla Papui-Nowej Gwinei.

Dzieci pomogą w opłaceniu nauki dla uczniów w Republice Środkowoafrykańskiej, oraz w wybudowaniu sal katechetycznych i zakupie sprzętu dla dzieci niepełnosprawnych. Za pieniądze zebrane przez kolędników mają także zostać wybudowane studnie głębinowe w parafii Bimbo w Republice Środkowoafrykańskiej.

O wsparcie edukacji dzieci i młodzieży poprosił tarnowski misjonarz z Czadu. Opłacanie roku szkolnego w całości dla jednego ucznia w stolicy, w szkole średniej, wynosi około 150 euro na rok. Szkoła podstawowa to około 50 euro na rok.

Misjonarze z Republiki Konga zwrócili się z prośbą o środki na dokończenie budowy domu dla dzieci. Chcą też zorganizować oazy połączone z nauką katechizmu. Misjonarze z Ekwadoru także chcą wybudować sale do nauki religii. Świecka misjonarka pracująca w Kamerunie prosi o pomoc w zakupie książek dla dzieci i opłacenie szkoły dla najbiedniejszych uczniów.

Projekt złożony przez parafię z Bagre w Brazylii zakłada dokończenie budowy i wyposażenie przedszkola dla dzieci. Kapłan pracujący w Peru planuje zakupić bus, aby dowozić uczniów do szkoły.

Źródło: http://www.diecezja.tarnow.pl/index_01.php?dsi=87