Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na wtorek, 23 stycznia 2018

    Dzień powszedni

    (2 Sm 6, 12b-15. 17-19)
    Poszedł Dawid i sprowadził z wielką radością Arkę Bożą z domu Obed-Edoma do Miasta Dawidowego. Ilekroć niosący Arkę Pańską postąpili sześć kroków, składał w...

Poznań rozpoczął oficjalnie przygotowania do Europejskiego Spotkania Młodych

28. Europejskie Spotkanie Młodych w MediolanieTransmitowaną na cały świat przez Telewizję Polonia uroczystą Mszą świętą rozpoczęto w niedzielę w Poznaniu oficjalne przygotowania do spotkania młodzieży europejskiej, które pod koniec roku zorganizuje tutaj Wspólnota Ekumeniczna z Taize.

Celebrujący liturgię w kościele św. Wojciecha arcybiskup Stanisław Gądecki zaprosił młodych Starego Kontynentu do udziału w czuwaniu. „Gorąco zapraszam całą młodzież Europy, wszystkich tych, którzy są związani także z ruchem Taize, do Poznania” – powiedział metropolita poznański.


„Podczas tego spotkania otwierając się na Chrystusa przez modlitwę i słuchanie Jego słowa, a także dzieląc się z młodymi całej Europy i innych kontynentów pragnieniami młodych, chcemy na nowo doświadczyć Kościoła i jego miejsca komunii i przyjaźni dla wszystkich” – dodał abp Gądecki.

W homilii pochodzący z Poznania brat Marek – kapłan rzymskokatolicki i pierwszy Polak, który wstąpił do zrzeszającej katolików i protestantów wspólnoty z Taize – przypomniał, że przeżywania wiary nie można ograniczać tylko do wypełniania przepisów religijnych.

„Jezus przeciwstawia się gwałtownie takiej postawie w wierze, która ogranicza się do wypełniania tylko zewnętrznych przepisów religijnych, czystych formalności. Trwając w takiej postawie człowiek nie odkryje tej niezwykłej nowości Bożego postępowania wobec niego” – mówił brat Marek.

„Czy w tej nowej sytuacji, kiedy Bóg tak konsekwentnie realizuje swój plan miłości, będziemy nadal po swojemu, po ‘naszemu’ szukać Boga i Jego względów? Skoro On pokonuje zło i śmierć, umiera i zmartwychwstaje, to czy my trwać będziemy przy naszych ludzkich sposobach szukania Go?” – pytał retorycznie duchowny.

Brat Marek podkreślił, że pragnieniem „małej wspólnoty z Taize jest to, by młodzi ludzie, którzy ku naszemu zdziwieniu, tak licznie przyjeżdżają na nasze wzgórze od ponad 40 lat, mogli przeżyć spotkanie z Chrystusem”. „Dlatego w centrum spotkań młodych, które organizujemy czy to u siebie, czy gdzie indziej jest modlitwa” – dodał.

Podczas wielkopostnej liturgii – sprawowanej w kościele, której patron działał w czasach niepodzielonego jeszcze chrześcijaństwa – wzięła udział licznie młodzież. Młodzi ludzie śpiewali kanony z Taize i modlili się m.in. za „osoby, które profanują imię Boga obojętnością lub fanatyzmem, aby odnowili swoją wiarę w świetle Ewangelii”.

Na zakończenie Mszy abp Gądecki poświęcił czczone w Taize ikony krzyża i Matki Bożej, z którymi młodzi wyruszą do poznańskich i podpoznańskich parafii, aby zachęcić mieszkańców do udziału w przygotowaniach do modlitewnego czuwania.

32. Europejskie Spotkanie Młodych rozpocznie się w Poznaniu 29 grudnia 2009 roku i potrwa do 2 stycznia 2010 roku. Stolica Wielkopolski będzie po Wrocławiu i Warszawie trzecim polskim miastem, gdzie odbędzie się modlitewne czuwanie z udziałem braci z Taize.

 

Założona przez brata Rogera w 1940 roku wspólnota z Taize od ponad 30 lat organizuje Europejskie Spotkania Młodych w dużych miastach kontynentu. Stolica Wielkopolski będzie po Wrocławiu i Warszawie trzecim polskim miastem, gdzie odbędzie się takie czuwanie.

Źródło: KAI