Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na niedzielę, 18 marca 2018

    Piąta Niedziela Wielkiego Postu

    (Jr 31, 31-34)
    Pan mówi: "Oto nadchodzą dni, kiedy zawrę z domem Izraela i z domem Judy nowe przymierze. Nie takie jak przymierze, które zawarłem z ich...

Bielsko-Biała: rusza Archiwum Multimedialne JP2

Jan Paweł IIOkoło 200 zeskanowanych negatywów filmów, opisanych kilka tysięcy zdjęć, zdigitalizowane materiały filmowe i dźwiękowe – to wszystko znajduje się w zasobach Archiwum Multimedialnego JP2.

Archiwum zostało powołane do życia dekretem bp. Tadeusza Rakoczego w ubiegłym roku, a dziś, 17 marca, po raz pierwszy spotykają się w Bielsku-Białej członkowie Rady Programowej tej instytucji.


Jak tłumaczy ks. Paweł Danek, inicjator przedsięwzięcia, część z zebranych materiałów została już wykorzystana podczas prac nad powstaniem filmu „Tryptyk rzymski”, opartym na poemacie Jana Pawła II.

„Stwierdziliśmy wtedy, że tych materiałów jest mnóstwo. Chcemy je ochronić przed niszczącym działaniem czasu i praktycznym unicestwieniem. Ludzi, którzy w latach 60. i 70. mieli kamery filmowe i kręcili filmy, na których pojawia się przyszły papież, dziś może nie stać ucyfrowienie tych materiałów. My w tym pomagamy dzięki wsparciu sponsorów” – dodaje kapłan.

Archiwum współpracuje ściśle z Wydawnictwem i Studiem Filmowym Anima Media, oraz Biurem Promocji Kultury i Sportu Kurii Diecezjalnej Bielsko-Żywieckiej. Dotyczy to przede wszystkim prac archiwizacyjnych i cyfryzacyjnych materiałów historycznych, związanych z osobą Karola Wojtyły, z okresu, kiedy był z księdzem, biskupem i kardynałem.

Jedną z prawdziwych perełek, która jest w posiadaniu bielsko-żywieckiego archiwum są taśmy z nagraniem kard. Wojtyły uczącego się angielskiego przed wyjazdem do USA w 1976 roku. „Kardynał ćwiczył swoje planowane wystąpienia i homilie z osobą, która korygowała jego błędy pod względem poprawności w angielskiej wymowie. Taśmy pochodzą z kolekcji s.Wandy. To około 5 godzin nagrań, na których słychać, jak przyszły papież żmudnie ćwiczy język Szekspira, szlifuje niemal każde słowo. W pewnym momencie zniechęcony przyznaje nawet, że to niezwykle trudny język” – opowiada ks. Danek.

W skład Rady Programowej Archiwum Multimedialnego JP2 weszli m.in. Danuta i Stanisław Rybicki, długoletni uczestnicy i współorganizatorzy wielu wypraw kajakowych i górskich z ks. Wojtyłą w ramach grupy studentów, jaka powstała wokół parafii św. Floriana w Krakowie zwanej potocznie Rodzinką lub Środowiskiem: ks. Adam Włoch, dawny pracownik Radia Watykańskiego; adwokat Maciej Bednarkiewicz oraz Stanisław Janicki, reżyser i krytyk filmowy.

 

Źródło: KAI