Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na sobotę, 21 października 2017

    Wspomnienie bł. Jakuba Strzemię, biskupa

    (Rz 4,13.16-18)
    Nie od [wypełnienia] Prawa została uzależniona obietnica dana Abrahamowi i jego potomstwu, że będzie dziedzicem świata, ale od usprawiedliwienia z wiary. I stąd to...

Benedykt XVI rozpoczyna dzisiaj pielgrzymkę do Afryki

FlagiBenedykt XVI rozpoczyna dzisiaj siedmiodniową podróż apostolską do Afryki. Papież odwiedzi Kamerun (w dniach 17-20 marca) i Angolę (w dniach 20-23 marca). Przebywać będzie w dwóch miastach: Jaunde i Luandzie. Wygłosi 17 przemówień i homilii. Pokona ponad 11 tys. km. Będzie to 11. podróż zagraniczna Benedykta XVI.

Ojciec Święty odleciał dzisiaj o godz. 10. z rzymskiego lotniska Fiumicino. Sześć godzin później, po przebyciu 4220 km, przybędzie na lotnisko Nsimalen w Jaunde, stolicy Kamerunu, gdzie w czasie ceremonii powitania wygłosi przemówienie.


Następnego dnia odprawi o godz. 8.00 Mszę św. w kaplicy nuncjatury apostolskiej, po czym o godz. 10.00 złoży kurtuazyjną wizytę prezydentowi Kamerunu w Pałacu Jedności. O godz. 11.15 w kościele Chrystusa Króla w Tsinga spotka się z biskupami Kamerunu i wygłosi do nich przemówienie. Razem z biskupami zje też obiad w nuncjaturze z apostolskiej. O 16.45 w bazylice Maryi Królowej Apostołów w dzielnicy Mvolyé Benedykt XVI odprawi nieszpory z udziałem biskupów, księży, zakonników i zakonnic, diakonów, działaczy ruchów kościelnych i przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, wygłaszając do nich homilię.

Kolejny dzień, 19 marca, rozpocznie się o 8.45 od spotkania papieża z przedstawicielami wspólnoty muzułmańskiej, do której skieruje on słowa pozdrowień. O godz. 10.00 na stadionie im. Amadou Ahidjo Ojciec Święty odprawi Mszę św. z okazji publikacji „Instrumentum laboris” (dokument roboczy, będący podstawą dyskusji uczestników) II Zgromadzenia Specjalnego dla Afryki Synodu Biskupów i wygłosi homilię. O godz. 16.30 Benedykt XVI odwiedzi Ośrodek im. Kard. Paula Émile’a Légera (CNHR), gdzie wygłosi przemówienie do ludzi chorych. O godz. 18.30 w nuncjaturze apostolskiej spotka się z członkami Rady Specjalnej dla Afryki Synodu Biskupów, po czym zje z nimi kolację.

20 marca, po Mszy św. w kaplicy nuncjatury o godz. 7.00, papież uda się na lotnisko Nsimalen, gdzie o godz. 10.00 odbędzie się ceremonia pożegnania, w czasie której wygłosi on przemówienie. Pół godziny później papieski samolot odleci do Angoli. O godz. 12.45, po pokonaniu 1422 km, wyląduje na lotnisku im. 4 Lutego w Luandzie. Odbędzie się tam ceremonia powitania, w czasie której Ojciec Święty wygłosi przemówienie. O godz. 17.00 złoży kurtuazyjną wizytę szefowi państwa w Pałacu Prezydenckim. Po rozmowie z prezydentem wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz i korpusu dyplomatycznego. Dzień zakończy się o godz. 19.00 spotkaniem Benedykta XVI z biskupami Angoli oraz Wysp Świętego Tomasza i Książęcej w nuncjaturze apostolskiej. Papież wygłosi do nich przemówienie, po czym razem zjedzą kolację.

Następnego dnia o godz. 10.00 Ojciec Święty odprawi Mszę św. w kościele św. Pawła z udziałem biskupów, księży, zakonników i zakonnic, członków ruchów kościelnych i katechetów Angoli oraz Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, wygłaszając również homilię. O godz. 16.30 spotka się z młodzieżą na stadionie dos Coqueiros i wygłosi przemówienie.

W niedzielę 22 marca o godz. 10.00 papież odprawi Mszę św. z biskupami należącymi do Międzyregionalnego Spotkania Biskupów Południowej Afryki (IMBISA) na esplanadzie Cimangola i wygłosi homilię. W południe odmówi tam z wiernymi modlitwę „Anioł Pański”, tradycyjnie poprzedzoną krótkim rozważaniem. O godz. 16.45 w parafii św. Antoniego odbędzie się spotkanie Ojca Świętego z członkami ruchów katolickich zajmujących się promocją kobiet, w czasie którego Benedykt XVI wygłosi przemówienie.

Ostatni dzień podróży rozpocznie się o godz. 7.30 Mszą św. w kaplicy nuncjatury. O godz. 10.00 odbędzie się ceremonia pożegnalna na lotnisku im. 4 Lutego, w czasie której papież wygłosi przemówienie. O godz. 10.30 samolot z Ojcem Świętym na pokładzie odleci do Rzymu, dokąd przybędzie po 5630 km lotu o godz. 18.00.

 

Źrodło: KAI