Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na wtorek, 23 stycznia 2018

    Dzień powszedni

    (2 Sm 6, 12b-15. 17-19)
    Poszedł Dawid i sprowadził z wielką radością Arkę Bożą z domu Obed-Edoma do Miasta Dawidowego. Ilekroć niosący Arkę Pańską postąpili sześć kroków, składał w...

Benedykt XVI rozpoczyna dzisiaj pielgrzymkę do Afryki

FlagiBenedykt XVI rozpoczyna dzisiaj siedmiodniową podróż apostolską do Afryki. Papież odwiedzi Kamerun (w dniach 17-20 marca) i Angolę (w dniach 20-23 marca). Przebywać będzie w dwóch miastach: Jaunde i Luandzie. Wygłosi 17 przemówień i homilii. Pokona ponad 11 tys. km. Będzie to 11. podróż zagraniczna Benedykta XVI.

Ojciec Święty odleciał dzisiaj o godz. 10. z rzymskiego lotniska Fiumicino. Sześć godzin później, po przebyciu 4220 km, przybędzie na lotnisko Nsimalen w Jaunde, stolicy Kamerunu, gdzie w czasie ceremonii powitania wygłosi przemówienie.


Następnego dnia odprawi o godz. 8.00 Mszę św. w kaplicy nuncjatury apostolskiej, po czym o godz. 10.00 złoży kurtuazyjną wizytę prezydentowi Kamerunu w Pałacu Jedności. O godz. 11.15 w kościele Chrystusa Króla w Tsinga spotka się z biskupami Kamerunu i wygłosi do nich przemówienie. Razem z biskupami zje też obiad w nuncjaturze z apostolskiej. O 16.45 w bazylice Maryi Królowej Apostołów w dzielnicy Mvolyé Benedykt XVI odprawi nieszpory z udziałem biskupów, księży, zakonników i zakonnic, diakonów, działaczy ruchów kościelnych i przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, wygłaszając do nich homilię.

Kolejny dzień, 19 marca, rozpocznie się o 8.45 od spotkania papieża z przedstawicielami wspólnoty muzułmańskiej, do której skieruje on słowa pozdrowień. O godz. 10.00 na stadionie im. Amadou Ahidjo Ojciec Święty odprawi Mszę św. z okazji publikacji „Instrumentum laboris” (dokument roboczy, będący podstawą dyskusji uczestników) II Zgromadzenia Specjalnego dla Afryki Synodu Biskupów i wygłosi homilię. O godz. 16.30 Benedykt XVI odwiedzi Ośrodek im. Kard. Paula Émile’a Légera (CNHR), gdzie wygłosi przemówienie do ludzi chorych. O godz. 18.30 w nuncjaturze apostolskiej spotka się z członkami Rady Specjalnej dla Afryki Synodu Biskupów, po czym zje z nimi kolację.

20 marca, po Mszy św. w kaplicy nuncjatury o godz. 7.00, papież uda się na lotnisko Nsimalen, gdzie o godz. 10.00 odbędzie się ceremonia pożegnania, w czasie której wygłosi on przemówienie. Pół godziny później papieski samolot odleci do Angoli. O godz. 12.45, po pokonaniu 1422 km, wyląduje na lotnisku im. 4 Lutego w Luandzie. Odbędzie się tam ceremonia powitania, w czasie której Ojciec Święty wygłosi przemówienie. O godz. 17.00 złoży kurtuazyjną wizytę szefowi państwa w Pałacu Prezydenckim. Po rozmowie z prezydentem wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz i korpusu dyplomatycznego. Dzień zakończy się o godz. 19.00 spotkaniem Benedykta XVI z biskupami Angoli oraz Wysp Świętego Tomasza i Książęcej w nuncjaturze apostolskiej. Papież wygłosi do nich przemówienie, po czym razem zjedzą kolację.

Następnego dnia o godz. 10.00 Ojciec Święty odprawi Mszę św. w kościele św. Pawła z udziałem biskupów, księży, zakonników i zakonnic, członków ruchów kościelnych i katechetów Angoli oraz Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, wygłaszając również homilię. O godz. 16.30 spotka się z młodzieżą na stadionie dos Coqueiros i wygłosi przemówienie.

W niedzielę 22 marca o godz. 10.00 papież odprawi Mszę św. z biskupami należącymi do Międzyregionalnego Spotkania Biskupów Południowej Afryki (IMBISA) na esplanadzie Cimangola i wygłosi homilię. W południe odmówi tam z wiernymi modlitwę „Anioł Pański”, tradycyjnie poprzedzoną krótkim rozważaniem. O godz. 16.45 w parafii św. Antoniego odbędzie się spotkanie Ojca Świętego z członkami ruchów katolickich zajmujących się promocją kobiet, w czasie którego Benedykt XVI wygłosi przemówienie.

Ostatni dzień podróży rozpocznie się o godz. 7.30 Mszą św. w kaplicy nuncjatury. O godz. 10.00 odbędzie się ceremonia pożegnalna na lotnisku im. 4 Lutego, w czasie której papież wygłosi przemówienie. O godz. 10.30 samolot z Ojcem Świętym na pokładzie odleci do Rzymu, dokąd przybędzie po 5630 km lotu o godz. 18.00.

 

Źrodło: KAI