Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na niedzielę, 18 marca 2018

    Piąta Niedziela Wielkiego Postu

    (Jr 31, 31-34)
    Pan mówi: "Oto nadchodzą dni, kiedy zawrę z domem Izraela i z domem Judy nowe przymierze. Nie takie jak przymierze, które zawarłem z ich...

W Tarnowie otwarto „Okno życia”

Otwarto okno życiaW centrum Tarnowa powstało "Okno życia" im. św. Zygmunta Gorazdowskiego. Będą się nim opiekować siostry józefinki, świętujące w tym roku 125. rocznicę powstania zgromadzenia. W ich domu prowincjalnym przy ul. Mościckiego będzie można anonimowo zostawić noworodka, bez narażania na niebezpieczeństwo jego życia i zdrowia. Dziecko szybko trafi do rodziny adopcyjnej.


Uroczystości 19 marca, rozpoczęła Msza św. o godz. 12.00 w Bazylice Katedralnej. Eucharystii przewodniczył bp tarnowski Wiktor Skworc. W homilii powiedział, że "Okno życia" będzie znakiem nadziei dla matek, które lękają się przyjąć dziecko i nie mają warunków, by zapewnić mu należytego rozwoju. Podkreślił, że jest ono także „oknem wyrzutu” wobec kultury, która odwraca się od życia i w której zostało zagubione odpowiedzialne ojcostwo. Jest także „oknem wyrzutu” wobec propagowanego przez media skrajnego egoizmu i używania – nie tylko rzeczy, ale i drugiej osoby.

"Lansowanie miłości bez odpowiedzialności jest po prostu nieodpowiedzialną deprawacją młodego pokolenia, za którą media – szczególnie stacje komercyjne – ponoszą moralną odpowiedzialność; powinny również ponosić prawne konsekwencje. Warto by więc trwającą dyskusję o finansowaniu mediów publicznych połączyć ze społeczną debatą o ich odpowiedzialności za przekazywane treści" - mówił bp tarnowski.

Hierarcha dodał, że św. Józef nie wahał się ani chwili wziąć brzemiennej Maryi do siebie. Dziś wielu mężczyznom brakuje takiej odwagi. Dlatego kobiety mogą czuć się niepewnie w swym macierzyństwie, mogą się go lękać. "Chcemy im przyjść z pomocą. Temu właśnie ma służyć Okno życia” - powiedział kaznodzieja.

Drugie "Okno życia" w diecezji tarnowskiej powstaje w Nowym Sączu. Zostanie ono otwarte 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, kiedy obchodzimy Dzień Świętości Życia. "Okna życia" to inicjatywa diecezjalnej Caritas w roku duszpasterskim pod hasłem "Otoczmy troską życie". Pieniądze na powstanie i wyposażenie okien przekazał Ryszard Konstanty - krakowski przedsiębiorca, pochodzący z Nowego Sącza.

 

Posłuchaj (mówi siostra Joannes Mazurkiewicz)  

Źródło: http://www.diecezja.tarnow.pl/index_01.php?dsi=99