Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na piątek, 15 grudnia 2017

    (Iz 48,17-19)
    Tak mówi Pan, twój Odkupiciel, Święty Izraela: Jam jest Pan, twój Bóg, pouczający cię o tym, co pożyteczne, kierujący tobą na drodze, którą kroczysz. O gdybyś zważał na...

Benedykt XVI pożegnał Angolę

Benedykt XVIDo odwagi w kroczeniu drogą pokoju, pojednania i przebaczenia wezwał mieszkańców Angoli i całej Afryki Benedykt XVI.


W przemówieniu pożegnalnym wygłoszonym dzisiaj na lotnisku w Luandzie zaapelował także do rządzących, by dbali o dobro wspólne, a nie o własne korzyści, troszcząc się zwłaszcza o najuboższych.
Dziękując za gościnę w Angoli, papież stwierdził, że jest smutny, że ją opuszcza, ale szczęśliwy, że poznał „z bliska naród odważny, który jest zdecydowany odrodzić się. Mimo oporów i przeszkód, lud ten pragnie budować swą przyszłość, krocząc drogami przebaczenia, sprawiedliwości i solidarności”.


Prosił rządzących, aby „słuszna realizacja podstawowych dążeń najbardziej potrzebującej części ludności” stanowiła ich główną troskę. W ten sposób wypełnią „otrzymaną misję nie dla samych siebie, ale mając na względzie dobro wspólne”. – Nasze serce nie może zaznać pokoju, widząc braci cierpiących z powodu braku pożywienia, pracy, dachu nad głową lub innych podstawowych dóbr. Tymczasem aby zaproponować konkretną odpowiedź tym naszym braciom w człowieczeństwie, pierwszy wyzwaniem do wygrania jest solidarność: solidarność między pokoleniami, solidarność między krajami i kontynentami, która daje początek coraz bardziej wyrównanemu podziałowi bogactw ziemi między wszystkich ludzi – podkreślił Ojciec Święty.

Spoglądając z Luandy na całą Afrykę, pożegnał się z nią do października, gdy w Watykanie odbędzie się II Zgromadzenie Specjalne Synodu Biskupów, poświęcone temu kontynentowi.

Prosił Boga, aby „dał odczuć swą opiekę i pomógł niezliczonym uchodźcom i uciekinierom, którzy wędrują w nadziei na powrót do domu”. Zapewnił ich, że są „jak synowie i córki, które Bóg kocha”. – Czuwa On nad waszymi dniami i nad waszymi nocami, nad waszymi trudami i dążeniami – zaznaczył Benedykt XVI.

– Bracia i siostry z Afryki, drodzy Angolczycy, odwagi! – zaapelował papież. Wezwał ich, by nie ustawali „w dalszym kroczeniu drogą pokoju, dokonując gestów przebaczenia i pracując nad pojednaniem narodowym, aby nigdy przemoc nie zwyciężyła nad dialogiem, strach i zniechęcenie nad ufnością, a gniew nad miłością braterską. To zaś będzie mogło się stać, jeśli uznacie w sobie nawzajem dzieci tego samego i jedynego Ojca Niebieskiego”.

 

– Niech Bóg błogosławi Angolę! Niech błogosławi wszystkich jej synów i córki! Niech pobłogosławi teraźniejszość i przyszłość tego umiłowanego narodu. Zostańcie z Bogiem! – zakończył Ojciec Święty.

Sprawozdania z pielgrzymki do Kamerunu i Angoli:
http://ekai.pl/wydarzenia/swiat/x18753/benedykt-xvi-w-kosciele-na-stadionie-i-w-centrum-medycznym/
http://ekai.pl/wydarzenia/swiat/x18761/benedykt-xvi-do-biskupow-kamerunu-kosciol-pragnie-obudzic-nadzieje/
http://ekai.pl/wydarzenia/swiat/x18786/papiez-do-chorych-kazdy-cierpiacy-pomaga-chrystusowi-niesc-jego-krzyz/
http://ekai.pl/wydarzenia/swiat/x18798/benedykt-xvi-przybyl-do-angoli/
http://ekai.pl/wydarzenia/swiat/x18807/pojednajcie-sie/
http://ekai.pl/wydarzenia/swiat/x18813/angola-benedykt-xvi-przewodniczy-mszy-sw-dla-duchowienstwa-w-luandzie/
http://ekai.pl/wydarzenia/swiat/x18829/bendykt-xvi-modlil-sie-za-dwoje-ludzi-krorzy-zgineli-przed-wczorajszym-spotkaniem/
http://ekai.pl/wydarzenia/temat_dnia/x18842/jaka-to-byla-pielgrzymka/

Źródło: KAI