Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na środę, 22 lutego 2017

    Święto Katedry św. Piotra Apostoła

    (1 P 5,1-4)
    Starszych więc, którzy są wśród was, proszę, ja również starszy, a przy tym świadek Chrystusowych cierpień oraz uczestnik tej chwały, która ma się...

Polski misjonarz postrzelony w Demokratycznej Republice Konga

KongoPolski pallotyn ks. Wiesław Kantor został dzisiaj postrzelony w brzuch przez grupę uzbrojonych mężczyzn w Demokratycznej Republice Konga.

Do zdarzenia doszło około godz. 15.00 polskiego czasu na drodze z Ntamugenga do Rutshuru, około 70 km na północ od Gomy, stolicy regionu Północne Kiwu. 52-letni ks. Kantor przeszedł operację w szpitalu w Rutshuru prowadzoną przez zespół medyczny z organizacji Lekarze bez Granic. Na razie trudno powiedzieć, na ile jego życie jest zagrożone.

Ranny kapłan niedawno przeszedł operację serca po rozległym zawale, jaki przeżył na początku grudnia ubiegłego roku. Nie zgodził się jednak na powrót do kraju na czas rekonwalescencji.

Ks. Kantor od 1987 r., z krótką przerwą, jest proboszczem w parafii Rutshuru. Na misje wyjechał w 1982 r. Pochodzi z Korzennej koło Nowego Sącza.

O jego parafii Rutshuru było głośno w listopadzie ub.r., kiedy ta miejscowość znalazła się w centrum konfliktu między rebeliantami gen. Laurenta Nkundy a wojskami rządowymi. Wówczas parafia prowadzona przez polskiego pallotyna była jedynym miejscem w regionie, na tyle spokojnym, że większość organizacji humanitarnych właśnie tam umieszczała swoje bazy pomocy.

Po zgodzie rządu kongijskiego na interwencje armii rwandyjskiej i ugandyjskiej na terenie Regionu Północne Kiwu oraz internowaniu gen. Nkundy na terenie Rwandy w lutym br. wydawało się, że sytuacja wraca do normy.

 

Źródło: KAI