Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na niedzielę, 21 stycznia 2018

    Trzecia Niedziela zwykła

    (Jon 3,1-5. 10)
    Pan przemówił do Jonasza po raz drugi tymi słowami: „Wstań, idź do Niniwy, wielkiego miasta, i głoś jej upomnienie, które Ja ci zlecam”. Jonasz wstał...

W poniedziałek Wielki Test z Historii o Janie Pawle II w TVP

TestWielki Test z Historii na temat życia i pontyfikatu Karola Wojtyły - Jana Pawła II przygotowuje Telewizja Polska. Zmagania, które odbędą się 31 marca, pokaże program 1 Telewizji Polskiej podczas bezpośredniej transmisji o godz. 20.20.

Test, który ma upamiętnić postać papieża w związku ze zbliżającą się 4. rocznicą Jego śmierci ma być także formą popularyzacji wiedzy o życiu Karola Wojtyły.

Uczestnicy zmagań odpowiadać będą na 24 pytania konkursowe przygotowane przez ekspertów. W studio telewizyjnym w Warszawie test rozwiązywać będą znani aktorzy, dziennikarze i sportowcy. Równocześnie, na te same pytania odpowiadać będą osoby, które przystąpią do testu w sali Opery Krakowskiej, przy ul. Lubicz 48.

Zapisy do udziału w konkursie trwać będą 30 marca od godziny 11:00 do 18:00. Każdy z uczestników powinien mieć ukończone 18 lat i legitymować się dowodem osobistym.

Każda z osób rozwiązujących test w Krakowie ma szansę na zdobycie wysokiej nagrody pieniężnej - 50 tysięcy złotych. Zaś zwycięzca wśród gwiazd w studio na Woronicza zyska uznanie widzów i współzawodników.

Swój udział w Wielkim Teście z Historii do tej pory potwierdzili m.in.: artyści - Grzegorz Markowski, Barbara Bursztynowicz, Tomasz Stockinger, Paweł Królikowski, Artur Barciś, Włodzimierz Matuszak, Adam Bujak, Laura Łącz; dziennikarze - Elżbieta Jaworowicz, Jarosław Kret, ks. Andrzej Majewski, Tomasz Terlikowski, Marzena Słupkowska, Grzegorz Miśtal, Jacek Moskwa, Marek Zając; politycy - Joanna Mucha, Antoni Mężydło, Elżbieta Jakubiak, Zbigniew Ziobro, Wojciech Olejniczak, Ryszard Kalisz, Jarosław Kalinowski, Bogdan Lis a także sportowcy - Szymon Kołecki, Mateusz Kuśnierewicz.

„Wielki test z historii. Karol Wojtyła -Jan Paweł II” poprowadzą: Paulina Chylewska i Piotr Kraśko (w studio w Warszawie) oraz Przemysław Babiarz (w Operze w Krakowie).

Jak zaznaczają organizatorzy, postać Papieża wspominana będzie z uśmiechem i poczuciem humoru, które charakteryzowały samego Jana Pawła II. Nie zabraknie opowieści i anegdot z nim związanych.

„Już 30 marca, o godz. 20.20 uczestnicy Testu oraz widzowie TVP1 będą mogli się przekonać jak dużo wiedzą o człowieku, który jest wciąż obecny w sercach milionów ludzi” – podkreśla Telewizja Polska.

Będzie to drugi z cyklu Wielkich Testów z Historii. Pierwsza edycja odbyła się 10 listopada 2008 roku w krakowskiej auli UJ i w studio na Woronicza. Uczestnicy w Krakowie i goście w studio odpowiadali na pytania z historii Polski, obejmującej okres od odzyskania niepodległości w 1918 roku do uchwalenia Małej Konstytucji.

Zwycięzcą „Wielkiego Testu 1918” został Witold Więcek. W warszawskim studio najlepiej poradzili sobie Szymon Kołecki i Robert Makłowicz.

Źródło: KAI