Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na niedzielę, 23 lipca 2017

    XVI niedziela zwykła

    (Mdr 12,13.16-19)
    Panie, nie ma oprócz Ciebie boga, co ma pieczę nad wszystkim, abyś miał dowodzić, że nie sądzisz niesprawiedliwie, Podstawą Twojej sprawiedliwości jest Twoja potęga, wszechwładza Twa...

Lipnica Murowana: 51. konkurs na najwyższe i najpiękniejsze palmy

Tłumy turystów przyjadą w Niedzielę Palmową do Lipnicy Murowanej w Małopolsce, gdzie organizowany jest tradycyjny konkurs na najwyższą palmę wielkanocną. Będą mu towarzyszyć koncerty, kiermasz rękodzieła artystycznego. Będzie także można zwiedzać kościół św. Leonarda wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

„Smukłe, kunsztownie wykonane palmy z wikliny, ozdobione barwnymi kwiatami i wstążkami na stałe weszły już do lipnickiej tradycji, a dzięki swej wielkości znane są już prawie na całym świecie” – mówi Krzysztof Bogusz, dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej.

Zgodnie z regulaminem wszystkie palmy muszą być postawione przy pomocy siły ludzkich rąk, bo tradycja nie pozwala na używanie do tego celu urządzeń mechanicznych. Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego organizowany od 1958 roku. Z lokalnej imprezy, przekształcił się w wydarzenie o randze ogólnopolskiej przyciągające turystów nie tylko z całego kraju, ale i z zagranicy. Organizatorzy szacują, że w Niedzielę Palmową na lipnickim rynku pojawi się przeszło 15 tys. pielgrzymów i turystów.

Wokół figury św. Szymona, a także przy okolicznych drzewach mieszkańcy postawią palmy, które wykonali własnoręcznie. Inauguracja, czyli mierzenie i stawianie palm rozpocznie się już o godz. 8.00. Natomiast uroczyste otwarcie konkursu i poświęcenie palm nastąpi o godz. 10.00. Palmy na lipnickim rynku poświęci ks. Adam Kokoszka, wikariusz biskupi do spraw formacji kapłanów. Będzie on również przewodził uroczystej Mszy Św. o godzinie 11.00.

Od samego rana na lipnickim rynku będzie także trwał kiermasz rękodzieła artystycznego. Zaplanowano występy lokalnych zespołów, a także recytację „Tryptyku Rzymskiego” w wykonaniu aktora - Andrzeja Ferenca. Rozstrzygnięcie 51. Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego nastąpi ok. 13.45.

Dla uczestników konkursu przygotowano nagrody finansowe i rzeczowe, które zostały ufundowane przez sponsorów m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Małopolski Urząd Marszałkowski i Starostwo Powiatowe w Bochni.

O godz. 14.30 w kościele Św. Leonarda wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO odbędzie się koncert na zabytkowym instrumencie, pozytywie szkatulnym. Nieopodal tzw. starej plebanii, będą miały miejsce warsztaty ginących rzemiosł. Zaprezentuje się m.in. kowal, garncarz, bednarz i inni rzemieślnicy. W sali widowiskowej Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej będzie można obejrzeć wystawę fotografii dokumentującą 51-letnią historię Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego.

Pierwszy konkurs palm odbył się w Lipnicy Murowanej w 1958 r., a jego inicjatorem był nieżyjący już sołtys wsi Józef Piotrowski. Z tej okazji konkurs nosi jego imię.

Źródło: http://www.diecezja.tarnow.pl/index_01.php?aktu=4061