Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na wtorek, 20 marca 2018

    Dzień powszedni

    (Lb 21, 4-9)
    Od góry Hor szli Izraelici w kierunku Morza Czerwonego, aby obejść ziemię Edom; podczas drogi jednak lud stracił cierpliwość. I zaczęli mówić przeciw Bogu i Mojżeszowi:...

Kalwaria Zebrzydowska: wielkopiątkowe uroczystości w polskiej Jerozolimie
MisteriumO świcie w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczęły się wielkopiątkowe uroczystości – główna część Misteriów Pasyjnych. Dziesiątki tysięcy pielgrzymów, którzy uczestniczą w misterium wielkopiątkowym, przemierzają blisko siedmiokilometrową trasę Kalwaryjskich Dróżek wokół klasztoru bernardynów.

Tłumy wiernych z całej Polski, a nawet z zagranicy, jak co roku, przybyły do malowniczo położonego klasztoru obok góry Żar. Sprzyjająca pogoda przyciągnęła olbrzymie rzesze pielgrzymów – młodych, starszych, całe rodziny z dziećmi.

70-letnia Władysława Dziuban przyjechała z Poronina. Nie pierwszy raz „Moi rodzice od jeździli tutaj przez 30 lat. Z nimi jeździł mój brat. Wszyscy już pomarli. Ja teraz kontynuuję ich intencje. Ta modlitwa mnie bardzo wzmacnia. Ludzie nie zdają sobie sprawę, jakie tu są łaski” – mówi 70-letnia pątniczka.

Inny pielgrzym, 80-letni Józef z podkrakowskiej Skały zwraca uwagę, że od wielu lat przyjeżdża tu z powodu swej wiary. „Bez wiary to, co tutaj się dzieje, nie ma znaczenia” – dodaje, przyznając, że w tym roku z powodu zdrowia nie będzie mógł iść Dróżkami.

Halina Derewka ze Skawiny pielgrzymuje do Kalwarii od około 50-lat. „To tradycja. Nie można tu nie być, wiedząc ile cudownych rzeczy się doświadcza” – zauważa.

Przed kaplicą "U Piłata" odegrana została jedna z najbardziej widowiskowych części misterium – odczytanie wyroku na Pana Jezusa. Tutaj pielgrzymi wysłuchali Dekretu oraz pasterskiego słowa metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza.

Potem franciszkański kleryk, Kalikst, odtwarzający w tym roku postać Chrystusa, w koronie cierniowej i w otoczeniu żołnierzy zaczął tradycyjną Drogę Krzyżową na Gorę Ukrzyżowania. Jej zakończenie będzie miało charakter ściśle liturgiczny i odbędzie się na Wzgórzu Ukrzyżowania. Tutaj celebrowana będzie Liturgia Męki Pańskiej, która zamknie kalwaryjskie Misterium. Nabożeństwu przewodniczył będzie bp Jan Szkodoń z Krakowa.

Pielgrzymi przybywają do sanktuarium prawie od 400 lat. Sceny pasyjne były odtwarzane jako widowiska i sztuki teatralne o tematyce religijnej od pierwszych lat obecności bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, czyli od 1602 roku. Zgodę na unowocześnienie inscenizacji wydał w 1946 roku arcybiskup Stefan Sapieha.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z najważniejszych miejsc ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Zostało ufundowane przez wojewodę krakowskiego, Mikołaja Zebrzydowskiego.

Zdjęcia z Misterium: http://ekai.pl/zdjecie/wydarzenia/polska/x19299/1/

Źródło: KAI