Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na niedzielę, 23 lipca 2017

    XVI niedziela zwykła

    (Mdr 12,13.16-19)
    Panie, nie ma oprócz Ciebie boga, co ma pieczę nad wszystkim, abyś miał dowodzić, że nie sądzisz niesprawiedliwie, Podstawą Twojej sprawiedliwości jest Twoja potęga, wszechwładza Twa...

Bp tarnowski Wiktor Skworc poprosił księży o modlitwę w intencji papieża
Biskup tarnowski Wiktor Skworc poprosił księży o modlitwę w intencji papieża. Zapewnił także o solidarności Kościoła tarnowskiego z Ojcem Świętym, który w ostatnim czasie był często krytykowany. Hierarcha wyraził ubolewanie, że krytykom tym ulegają także wierzący.

Podczas Mszy Krzyżma Świętego, bp tarnowski podkreślił w homilii, że konieczna jest jedność wszystkich uczniów Chrystusa, a zwłaszcza kapłanów. Dodał, że potrzebna jest jedność i solidarność z papieżem, oraz modlitwa za Benedykta XVI. „Wszak Kościół od zarania modlił się Piotra, szczególnie intensywnie wtedy, gdy ten był we więzieniu. Czy i dziś nie zamyka się papieża we więzieniu opinii publicznej, w wynikach badania opinii; w sądach sterowanych i usłużnych mediów, w opinii parlamentów, które nie mają żadnego, przede wszystkim moralnego prawa oceniać słów i działań następcy Chrystusa na ziemi. Z ubolewaniem trzeba stwierdzić, że tym rozpowszechnianym opiniom ulegają nasi bracia i siostry we wierze; chrześcijanie, katolicy” – mówił bp.

W homilii biskup tarnowski wskazał, że najważniejszym zadaniem kapłana jest prowadzenie ludzi do Boga. Podkreślał, że prowadzić do Boga może tylko ten kapłan, który sam dąży do Boga. „Przyjaźń z Jezusem wymaga troski, która ukonkretnia się w dbałości o własne, integralnie pojęte życie. Prowadzić do Boga może bowiem ten kapłan, który – jak Chrystus – daje swoje życie dla zbawienia dusz ludzkich. Trzeba przypomnieć, że „podpisując” w dniu święceń umowę z Jezusem o życie, zobowiązaliśmy się do tego, aby ofiarować Mu swoje życie w całkowity i wyłączny sposób” – mówił hierarcha.

Bp Skworc dodał, że Eucharystia powinna być najważniejszym wydarzeniem dnia, dla każdego kapłana. Ostrzegał jednak przed rutyną, ponieważ „fakt spowszednienia Eucharystii w życiu kapłańskim może uczynić tragicznie mierną posługę duszpasterską”. Biskup tarnowski podkreślił, że aby prowadzić ludzi do Boga potrzebna jest stała formacja życia duchowego. „Ludzie bowiem pójdą za świadkami, którzy żyją wedle tego, co nauczają i Kogo głoszą; pójdą za tymi, którzy potrafią głosić słowo Boże, umywać ludziom nogi i sprawować Eucharystię” – podkreślił bp Skworc.

Ordynariusz tarnowski zaapelował do księży, aby w ich nigdy nie zabrakło im czasu dla cierpiących i chorych. Zachęcał, aby swój wolny czas przeznaczali na odwiedziny chorych parafian w szpitalach, w hospicjach, w domach opieki czy w domach rodzinnych. Apelował także o troskę o chorych, cierpiących i osamotnionych kapłanów.

Źródło: http://www.diecezja.tarnow.pl/index_01.php?aktu=4067