Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na niedzielę, 18 lutego 2018

    Pierwsza Niedziela Wielkiego Postu

    (Rdz 9, 8-15)
    Tak rzekł Bóg do Noego i do jego synów: "to Ja zawieram przymierze z wami i z waszym potomstwem, które po was będzie; z...

Prawie 130 tysięcy podpisów za dniem wolnym 6 stycznia

Trzech KróliW diecezji tarnowskiej zbiórka podpisów prowadzona była po raz drugi - przez tydzień - we wszystkich parafiach.

Członkowie ruchów i stowarzyszeń katolickich prosili o poparcie inicjatywy w niedziele – 22 i 29 marca. Podpisy zbierano po Mszach św. przed kościołami i w salach katechetycznych. W niektórych parafiach, odwiedzano wiernych w ich domach. Także przez cały tydzień można było wspierać inicjatywę w kancelariach parafialnych.


W ubiegłym roku zbiórka podpisów cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. W diecezji tarnowskiej zebrano 200 tys. podpisów. Teraz wynik jest nieco niższy. Biskup tarnowski Wiktor Skworc podkreśla, że niektóre osoby zraziły się postawą posłów, którzy przekreślili tak ważną społeczną inicjatywę.

Akcja drugi raz prowadzona jest w całym kraju. Tym razem jej inicjator, prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki chce zebrać milion podpisów. Dotychczas przeliczono i sprawdzono prawie 680 tys. podpisów. 17 kwietnia br. zostaną one złożone w Sejmie.

W połowie października ub. roku Sejm odrzucił projekt ustawy ustanawiającej święto Trzech Króli – 6 stycznia – dniem wolnym od pracy. Za przyjęciem wniosku PO o odrzucenie projektu opowiedziało się wówczas 207 posłów, przeciw było 186, od głosu wstrzymało się 2. Pod projektem zebrano ponad 550 tys. podpisów. O poparcie tej inicjatywy zwracało się prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej projektu ustawy o przywróceniu dnia wolnego od pracy w uroczystość Objawienia Pańskiego tworzą prezydenci, burmistrzowie i wójtowie tzw. 55 miast papieskich oraz chrześcijańskie ruchy społeczne i osoby prywatne.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, która przypada 6 stycznia jest obok Wielkanocy, najstarszym świętem Kościoła obchodzonym już od IV wieku. W tradycji wielu krajów Europy obchody święta łączą się z dniem wolnym od pracy. Podobnie było i Polsce, jednak władze komunistyczne w 1960 roku odebrały świętu status dnia wolnego. Obecnie święto Trzech Króli, jako dzień wolny od pracy, jest obchodzone m.in. w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii.

 

Źródło: KAI