Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na wtorek, 20 marca 2018

    Dzień powszedni

    (Lb 21, 4-9)
    Od góry Hor szli Izraelici w kierunku Morza Czerwonego, aby obejść ziemię Edom; podczas drogi jednak lud stracił cierpliwość. I zaczęli mówić przeciw Bogu i Mojżeszowi:...

Księga trafia pod strzechy...

PismoKonkursy, sympozja, prezentacje multimedialne, wspólne czytanie Pisma Świętego – w tym roku po raz pierwszy odbędzie się Ogólnopolski Tydzień Biblijny, który rozpocznie się 26 kwietnia.

Hasłem Tygodnia Biblijnego są słowa z listu św. Pawła do Filipian „Dla mnie żyć – to Chrystus”.

Pomysłodawcami Tygodnia Biblijnego są moderatorzy założonego w 2005 r. Dzieła Biblijnego Jana Pawła II. To oni przygotowali na obchody Tygodnia specjalne materiały, uwzględniające Rok św. Pawła – scenariusz spotkań, nabożeństw, homilie, katechezy i prezentacje multimedialne. Dzięki tej inicjatywie Pismo Święte ma szansę trafić do coraz szerszego kręgu wiernych, pod przysłowiowe strzechy.


Na święto nawrócenia św. Pawła biskupi polscy zachęcili w tym roku wiernych do czytania i rozważania Pisma Świętego. Rodzinom zalecili wspólną lekturę Biblii, ponieważ dzięki niej słowo Boże przemieni je i da światło do rozwiązania trapiących je problemów. Księżom biskupi zalecają głoszenie kazań na tematy ściśle biblijne, wszystkim wiernym – by dzielili się darem Bożego Słowa z innymi ludźmi.

Choć obchody Tygodnia Biblijnego odbędą się po raz pierwszy, co jest także reakcją na ubiegłoroczny Synod Biskupów nt. głoszenia Słowa Bożego, wzrost zainteresowania Biblią jest widoczny w Polsce od kilku lat. Z diecezji wciąż napływają informacje o czytaniu Księgi przez wybitnych artystów, o maratonach czytania świętych tekstów, w które angażuje się nieraz nawet setki wiernych, o konkursach, quizach, możliwości studiowania Pisma Świętego. Wszędzie inicjatywy cieszą się wielkim zainteresowaniem i nie ma problemów ze znalezieniem wykonawców i uczestników licznych inicjatyw.

Szerokim echem odbiła się rozpoczęta w 2000 r. poznańska inicjatywa Verba Sacra – Modlitwa Polskich Katedr, zrealizowana przez reżysera Przemysława Basińskiego. Wybitni aktorzy, m.in. Gustaw Holoubek, Maja Komorowska, Jerzy Trela, Krzysztof Kolberger i in. czytali fragmenty Pisma Świętego. Szerokie kręgi wiernych jakby pozazdrościły artystom – w marcu w Poznaniu już po raz piąty odbył się Maraton Biblijny. W ciągu pięciu dni wierni odczytywali z 12-kilogramowego egzemplarza 5-minutowe fragmenty. W pierwszym Maratonie wzięło udział 900 osób, które przychodziły do kościoła Wszystkich Świętych, by Pismo czytać i słuchać, w kolejnych latach Pismo Święte było czytane w 13 kościołach Poznania, w roku ubiegłym już w 20.

Podobne Maratony odbyły się w Tarnowie i Płocku, zaś w Bielsku-Białej zorganizowano lekturę ekumeniczną – Ewangelię św. Łukasza czytali katolicy na przemian z luteranami. Wspólne czytanie rozpoczęli bielsko-żywiecki bp pomocniczy Janusz Zimniak oraz zwierzchnik diecezji ewangelicko-augsburgskiej bp Piotr Anweiler.

W ubiegłym roku w Łodzi młodzież z różnych ruchów katolickich czytała przez kilka godzin kolejne części Nowego Testamentu.

Do wspólnej lektury Księgi zachęcają szczególnie księża-bibliści. Abp Marian Gołębiewski gdy był biskupem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej organizował Niedziele Biblijne, w trakcie których księża zachęcali do czytania świętych tekstów. Biskup marzył o tym, żeby rodziny co wieczór zbierały się przy lekturze Pisma Świętego chociaż na kwadrans po „Wiadomościach”? – I wyznał w jednym z wywiadów, że zdarzało mu się, iż ktoś przyznawał, że dzięki tym inicjatywom zainteresował się Biblią.

Do młodzieży Pismo dociera dzięki Konkursom Wiedzy Biblijnej. Zainicjowane przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana w 1997 i przebiegające pod patronatem Prymasa Polski, co roku przyciąga ok. 20 tys. uczestników. Finał odbywa się w poszczególnych diecezjach, a ogólnopolski etap w maju. Wśród nagród przewidziane są indeksy wyższych uczelni, ale inicjatorzy Konkursu twierdzą, że nawet przegrani wygrywają – zaczyna się ich przygoda z Pismem.

Dla dorosłych, pragnących pogłębić swoją wiedzę biblijną zorganizowano Radiowo-Internetowe Studium Biblijne, które ruszyło w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu w tym roku. Organizatorzy szybko zorientowali się, że ich pomysł to „strzał w dziesiątkę” – w błyskawicznym tempie do udziału w cyklu wykładów zgłosiło się 350 osób z całej Polski. Wykłady wygłaszane po raz pierwszy w niedzielę, później są kilkakrotnie powtarzane, a materiały z audycji są dostępne na specjalnej stronie www. Z wykładami będzie związany konkurs wiedzy biblijnej, zaś główną nagrodą będzie pielgrzymka do Ziemi Świętej.

 

Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II, które jest inspiratorem obchodów Tygodnia Biblijnego powstało w 2005. Działa we wszystkich polskich diecezjach. Jego celem jest pogłębienie zrozumienia i popularyzacja Pisma Świętego oraz kształtowanie duchowości biblijnej w duszpasterstwie, szczególnie w kaznodziejstwie i katechezie oraz w indywidualnej formacji wiernych. Jego przewodniczącym jest ks. prof. Henryk Witczyk, biblista z KUL.

Źródło: KAI