Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na poniedziałek, 22 stycznia 2018

    Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Wincentego, diakona i męczennika

    (2 Sm 5, 1-7. 10)
    Wszystkie pokolenia izraelskie zeszły się u Dawida w Hebronie i oświadczyły mu: „Oto my jesteśmy kości twoje...

Włochy: w Asyżu franciszkanie obchodzą swoje 800-lecie

Obchody 800-lecia powstania Zakonu Braci Mniejszych rozpoczęły się 16 kwietnia w Asyżu w środkowych Włoszech. W mieście św. Franciszka zgromadziło się 2 tys. braci z całego świata. Na zakończenie obchodów 18 bm. przedstawicieli różnych gałęzi rodziny franciszkańskiej przyjmie w Castel Gandolfo Benedykt XVI.


Obchody nawiązują do otrzymania przez Biedaczynę z Asyżu pierwszej ustnej reguły od Innocentego III. Wydarzyło się to prawdopodobnie 16 kwietnia 1209 r. Tę datę, nie potwierdzoną dokumentami, uznaje się za moment powstania franciszkanów. Pisemnie regułę zatwierdził Honoriusz III bullą „Solet annuere" 29 listopada 1223 r.

„Franciszek początkowo nie miał zamiaru założenia zakonu. Chciał być chrześcijaninem i żyć Ewangelią. Wtedy przyszli do niego inni, którzy chcieli tego samego. Tak powstała pierwsza wspólnota braci (…). Po zatwierdzeniu przez papieża ich sposobu życia, powrócili do Asyżu i zamieszkali w małej chatce w Rivotorto, niedaleko miasta” – powiedział niemieckiej sekcji Radia Watykańskiego odpowiedzialny za pielgrzymów w Asyżu brat Thomas Freidel.

Do trzech zakonów franciszkańskich – braci mniejszych (obserwantów), konwentualnych i kapucynów należy dziś ponad 30 tys. mężczyzn. Na całym świecie działa 109 franciszkańskich prowincji oraz 14 zależnych i 8 autonomicznych kustodii, np. Kustodia Ziemi Świętej. Franciszkanami jest teraz 7 kardynałów oraz 100 biskupów i arcybiskupów.

 

Informacje o obchodach jublileuszu w Polsce: www.800lat.pl

Źródło: KAI