Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na poniedziałek, 27 lutego 2017

    (Syr 17,24-29)
    Tym, którzy się nawracają, Bóg daje drogę powrotu i pociesza tych, którym brakło wytrwałości. Nawróć się do Pana, porzuć grzechy, błagaj przed obliczem Jego, umniejsz zgorszenie. Wróć do...

Od tego roku przyznawana będzie Nagroda im. Kardynała Ignacego Jeża
Kardynał Ignacy Jeż„Nagroda Imienia Kardynała Ignacego Jeża – Radość z nadziei” przyznawane będzie za działalność społeczno-kulturalną i charytatywną. Wyróżnienie wręczane będzie 16 października - w kolejne rocznice śmierci kardynała.

Kanclerzem wyróżnienia jest ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, bp Edward Dajczak. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku pierwsze statuetki trafią w ręce osób zasłużonych dla regionu koszalińskiego. – Nagroda będzie przyznawana za działalność na polu społeczno-kulturalnym i charytatywnym – mówi jeden z pomysłodawców nagrody, Ryszard Pilich z koszalińskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Wyróżnienie ma być wręczane co roku, zawsze 16 października, czyli w rocznicę śmierci kardynała Ignacego Jeża i jednocześnie rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyła na Stolicę Piotrową. Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać organizacje działające na terenie diecezji koszalińsko–kołobrzeskiej.

Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronach internetowych: diecezjalnej Caritas, Stowarzyszenia Civitas Christiana oraz kurii biskupiej.

Ignacy Jeż urodził się 31 lipca 1914 r. w Radomyślu Wielkim, w diecezji tarnowskiej. Wyświęcony został 20 czerwca 1937 r. w Katowicach. W czasie wojny przebywał w obozie koncentracyjnym w Dachau. 20 kwietnia 1960 r. został mianowany przez Jana XXIII biskupem pomocniczym w Gnieźnie z przeznaczeniem dla Gorzowa Wlkp. W czerwcu 1972 r. mianowany został biskupem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, a rezygnację z obowiązków biskupa diecezjalnego złożył ze względu na wiek 20 lat później. Zmarł 16 października 2007 roku w Rzymie, w przeddzień odebrania kapelusza kardynalskiego. Ponieważ jednak papież Benedykt XVI mianował go kardynałem, ten tytuł mu przysługuje.

Kard. Jeż był laureatem licznych nagród i odznaczeń, m.in. Krzyża Wielkiego Odrodzenia Polski i Wielkiego Krzyża Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Źródło: KAI