Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na niedzielę, 21 stycznia 2018

    Trzecia Niedziela zwykła

    (Jon 3,1-5. 10)
    Pan przemówił do Jonasza po raz drugi tymi słowami: „Wstań, idź do Niniwy, wielkiego miasta, i głoś jej upomnienie, które Ja ci zlecam”. Jonasz wstał...

Od tego roku przyznawana będzie Nagroda im. Kardynała Ignacego Jeża
Kardynał Ignacy Jeż„Nagroda Imienia Kardynała Ignacego Jeża – Radość z nadziei” przyznawane będzie za działalność społeczno-kulturalną i charytatywną. Wyróżnienie wręczane będzie 16 października - w kolejne rocznice śmierci kardynała.

Kanclerzem wyróżnienia jest ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, bp Edward Dajczak. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku pierwsze statuetki trafią w ręce osób zasłużonych dla regionu koszalińskiego. – Nagroda będzie przyznawana za działalność na polu społeczno-kulturalnym i charytatywnym – mówi jeden z pomysłodawców nagrody, Ryszard Pilich z koszalińskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Wyróżnienie ma być wręczane co roku, zawsze 16 października, czyli w rocznicę śmierci kardynała Ignacego Jeża i jednocześnie rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyła na Stolicę Piotrową. Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać organizacje działające na terenie diecezji koszalińsko–kołobrzeskiej.

Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronach internetowych: diecezjalnej Caritas, Stowarzyszenia Civitas Christiana oraz kurii biskupiej.

Ignacy Jeż urodził się 31 lipca 1914 r. w Radomyślu Wielkim, w diecezji tarnowskiej. Wyświęcony został 20 czerwca 1937 r. w Katowicach. W czasie wojny przebywał w obozie koncentracyjnym w Dachau. 20 kwietnia 1960 r. został mianowany przez Jana XXIII biskupem pomocniczym w Gnieźnie z przeznaczeniem dla Gorzowa Wlkp. W czerwcu 1972 r. mianowany został biskupem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, a rezygnację z obowiązków biskupa diecezjalnego złożył ze względu na wiek 20 lat później. Zmarł 16 października 2007 roku w Rzymie, w przeddzień odebrania kapelusza kardynalskiego. Ponieważ jednak papież Benedykt XVI mianował go kardynałem, ten tytuł mu przysługuje.

Kard. Jeż był laureatem licznych nagród i odznaczeń, m.in. Krzyża Wielkiego Odrodzenia Polski i Wielkiego Krzyża Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Źródło: KAI