Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na niedzielę, 18 marca 2018

    Piąta Niedziela Wielkiego Postu

    (Jr 31, 31-34)
    Pan mówi: "Oto nadchodzą dni, kiedy zawrę z domem Izraela i z domem Judy nowe przymierze. Nie takie jak przymierze, które zawarłem z ich...

Niedziela Miłosierdzia Bożego w łagiewnickim sanktuarium
Jezus MiłosiernyTysiące pielgrzymów z całego świata weźmie udział w obchodach święta Bożego Miłosierdzia w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach.

Głównym punktem uroczystości będzie Msza św., którą w Niedzielę Miłosierdzia Bożego o 10.00 odprawi kard. Stanisław Dziwisz.

Tradycyjnie uroczystości zainaugurowane zostaną czuwaniem modlitewnym, które rozpocznie się w sobotę o godz. 21.00 w bazylice Bożego Miłosierdzia. O północy Mszę św. odprawi bp Jan Szkodoń. Czuwanie potrwa do 6.00 rano. Od rana w niedzielę odprawiane będą dla pątników msze. Centralne uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 przy ołtarzu polowym na terenie łagiewnickiego sanktuarium. Będzie im przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Liturgię transmitować będzie TVP1. W południe Mszę św. przy ołtarzu polowym odprawi biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, a po południu – biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej, Wacław Depo. Godzinie Miłosierdzia o godz. 15.00 w bazylice będzie przewodniczył kustosz sanktuarium bp Jan Zając. Wieczorem, o godz. 18.00 Mszę św. odprawi kard. Franciszek Macharski.

Przez cały dzień pielgrzymi będą mogli skorzystać z sakramentu pojednania. Ustawione zostaną konfesjonały dla obcokrajowców i osób niesłyszących. Specjalne miejsca w świątyni przygotowano dla osób niepełnosprawnych. W Domu Duszpasterskim będzie można skorzystać z ciepłego i zimnego posiłku oraz napojów.

W niedzielę kard. Stanisław Dziwisz poświęci dziewięć dzwonów melodyjnych Carillonów, które po raz pierwszy zagrają dla pielgrzymów uczestniczących w święcie Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Nazwy dzwonów są poświęcone świętym związanym z Krakowem i Miłosierdziem Bożym. Największy dzwon nosi nazwę Miłosierdzie Boże, a następne: Jan Paweł II, Św. Siostra Faustyna, Św. Jadwiga Królowa, Św. Stanisław, Św. Rafał Kalinowski, Św. Jan z Kęt, Św. Jacek i Św. Brat Albert. Dzwony zostały ufundowane przez rodziny Rduchów i Perner.

Na terenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach mieści się klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. W okresie międzywojennym żyła i zmarła tutaj św. s. Faustyna Kowalska, przez którą Chrystus przekazał Kościołowi i światu orędzie o Bożym Miłosierdziu. Bardzo dynamiczny rozwój kultu Miłosierdzia Bożego nastąpił po beatyfikacji siostry Faustyny 18 kwietnia 1993 r. i jej kanonizacji 30 kwietnia 2000 r., a także dzięki pielgrzymkom Jana Pawła II do Łagiewnik w latach 1997 i 2002. Na terenie sanktuarium powstał nowy kościół - bazylika, którą 17 sierpnia 2002 r. konsekrował Jan Paweł II. W tym też miejscu Papież zawierzył cały świat Miłosierdziu Bożemu.

Źródło: KAI