Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na niedzielę, 18 lutego 2018

    Pierwsza Niedziela Wielkiego Postu

    (Rdz 9, 8-15)
    Tak rzekł Bóg do Noego i do jego synów: "to Ja zawieram przymierze z wami i z waszym potomstwem, które po was będzie; z...

Krzyż Światowych Dni Młodzieży będzie pielgrzymował po Polsce
ZdjecieKrzyż Światowych Dni Młodzieży, przekazany młodym w 1984 r. przez Jana Pawła II, będzie peregrynował w maju i czerwcu po 39 polskich diecezjach.

Młodzież otrzyma Krzyż osobiście z rąk papieża Benedykta XVI podczas audiencji generalnej 22 kwietnia w Watykanie. O programie peregrynacji Krzyża mówili dziś organizatorzy tego wydarzenia w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Krzyż ŚDM o wysokości 3,8 m i szerokości 1,75 m, przewożony w specjalnym futerale, zostanie przekazany młodzieży polskiej w Watykanie osobiście przez papieża Benedykta XVI podczas audiencji generalnej 22 kwietnia - dokładnie w 25. rocznicę przekazania Krzyża Roku Świętego przez Jana Pawła II młodzieży. Stało się to 22 kwietnia 1984 r. na zakończenie obchodzonego wówczas w Kościele Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia. Krzyż był ustawiony przy konfesji św. Piotra w Bazylice św. Piotra przez cały rok jubileuszowy (1983-1984).

Jan Paweł II wyraził wtedy życzenie, które zostało wyryte na samym Krzyżu: „Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie”.

„Krajowe Duszpasterstwo Młodzieży w Polsce pragnie włączyć się w świętowanie tej rocznicy. Chcemy stanąć przy tym Krzyżu zarówno w Rzymie, jak i w wielu miejscach naszej ojczyzny” - mówi ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

W Watykanie uroczystego odbioru Krzyża ŚDM dokona 122-osobowa delegacja reprezentująca niemal wszystkie polskie diecezje, na czele z bp. Henrykiem Tomasikiem, przewodniczącym Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP, bp. Marianem Florczykiem, delegatem Episkopatu Polski ds. Sportu oraz ks. Grzegorzem Suchodolskim.

Zdaniem ks. Suchodolskiego, zaproszenie Krzyża do Polski jest konkretną odpowiedzią polskiej młodzieży katolickiej na słowa Benedykta XVI, wypowiedziane 22 grudnia ub.r. podczas przedświątecznego spotkania z kardynałami i pracownikami Kurii Rzymskiej. Papież wziął wtedy w obronę Światowe Dni Młodzieży. „Brzmi to może nieprawdopodobnie, ale okazuje się, że podobnie jak na początku formowania się Światowych Dni Młodzieży w 1986 r., tak i teraz nie brakuje, również w kręgach kościelnych, głosów, że formuła ŚDM ma niewiele wspólnego z wiarą i jej właściwym przekazywaniem” - stwierdził ks. Suchodolski.

Bp Henryk Tomasik nazwał Światowe Dni Młodzieży „wielkim świętem wiary” i przypomniał słowa Benedykta XVI, że wydarzenie to nie rozpoczyna się dopiero wtedy, gdy zaczynają o nim mówić media. Istnieje długa droga przygotowań, rozpoczynających się na wiele miesięcy przed głównym Dniem Młodzieży. Jednym z ich najważniejszych etapów są Światowe Dni Młodzieży odbywające się w polskich diecezjach w Niedzielę Palmową.

Światowe Dni Młodzieży mają zawsze swój cel i jasno określony temat - przypomina ks. Suchodolski. Według Jana Pawła II, miały być okazją do głoszenia młodym Chrystusa i do przekazywania im zapału misyjnego. - Kościół postrzega ŚDM jako jedną z form nowej i nowoczesnej ewangelizacji - dodaje.

Krzyż ŚDM dotrze do Polski 25 kwietnia i będzie peregrynował po 39 polskich diecezjach i ośrodkach duszpasterstwa akademickiego przez 66 dni. W pielgrzymce będzie mu towarzyszyła ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani”. Jego pierwszym przystankiem będzie Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka na Jasną Górę. Ponadto Adorację Krzyża w częstochowskiej katedrze poprowadzi brat Marek z Taizé. Wśród głównych przystanków peregrynacji będą m.in. Kraków (30-31 maja), gdzie Krzyż będzie towarzyszył 30. rocznicy spotkania młodzieży z Janem Pawłem II na krakowskiej Skałce oraz pielgrzymce mężczyzn i młodzieży męskiej do Piekar Śląskich w dniach 31 maja - 1 czerwca.

W dniach 3-4 czerwca Krzyż trafi do Gniezna, by upamiętnić 30. rocznicę spotkania młodzieży z Janem Pawłem II. Towarzyszyć też będzie ogólnopolskiemu Czuwaniu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich w 30. rocznicę papieskiego wołania „Niechaj zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi” w Warszawie (6 czerwca). Krzyż trafi tam z katedry warszawsko-praskiej w formie uroczystego marszu młodzieży połączonego z tańcem, biciem w bębny i muzyką.

W dniach 8-9 czerwca Krzyż będzie przebywał w Kielcach, gdzie w tych dniach odbywać się będzie Międzynarodowy Kongres „Jan Paweł II z młodzieżą”. Następnie zawita m.in. do Giżycka w diecezji ełckiej, gdzie 20 i 21 czerwca potrwają uroczystości 1000-lecia męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu. Krzyż Światowych Dni Młodzieży zakończy peregrynację po Polsce 29 czerwca w Pułtusku podczas Festiwalu Młodych.

Zdaniem ks. Suchodolskiego, nie sztuką jest organizacja samych Dni Młodzieży, ale znalezienie osób, które potrafią z nich czerpać radość. „Z perspektywy ponad 20 lat spotkań papieży z młodzieżą, widać, że te Dni bronią się same. Podejmując Krzyż na swoje ramiona, chcemy pokazać, że idea ŚDM to wybór Jezusa i kroczenie drogą Jego Krzyża” - dodaje.

Marta Dalgiewicz z Ruchu Światło-Życie przypomniała, że polska peregrynacja Krzyża ŚDM odbywać się będzie w 30. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Pierwsze spotkanie papieża z polską młodzieżą odbyło się 3 czerwca 1979 r. przed kościołem św. Anny w Warszawie. „To spotkanie, jak wspominali jego uczestnicy, zmieniło dalszą część pielgrzymki, gdyż młodzież pokazała Ojcu Świętemu swoją odwagę wiary. Tej odwagi potrzeba także dzisiaj, gdy rówieśnicy naśmiewają się z wiary młodych ludzi” - stwierdziła Dalgiewicz.

Źródło: KAI