Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na środę, 26 kwietnia 2017

    (Dz 5,17-26)
    Wówczas arcykapłan i wszyscy jego zwolennicy, należący do stronnictwa saduceuszów, pełni zazdrości zatrzymali Apostołów i wtrącili ich do publicznego więzienia. Ale w nocy anioł Pański otworzył bramy więzienia...

Światowa pielgrzymka relikwii św. Jana Bosko
Jan BoskoW ramach przygotowań do 200. rocznicy urodzin św. Jana Bosko w 2015 r., odbędzie się światowa pielgrzymka relikwii założyciela zgromadzenia salezjanów.

Urna zawierająca relikwie zostanie pobłogosławiona 25 kwietnia w salezjańskiej bazylice Matki Bożej Wspomożycielki w Turynie.

Relikwiarz, specjalnie w tym celu zaprojektowany przez włoskiego architekta Gianpiero Zoncu, został wykonany z aluminium, brązu i kryształu. Pięć podpór urny zdobią portrety młodych ludzi z pięciu kontynentów, wyrzeźbione przez Gabriele Garbolino. Znajduje się na niej także emblemat zgromadzenia salezjanów, które w tym roku obchodzi swoje 150-lecie, oraz dewiza ks. Bosko: „Da mihi animas, cetera tolle” (Daj mi dusze, resztę zabierz). Relikwiarz mierzy 253 cm długości, 100 cm szerokości, 132 cm wysokości i waży 530 kg.

Pierwszym etapem pielgrzymki będzie włoski region Lacjum. Pod koniec czerwca urna zostanie przewieziona do Ameryki Łacińskiej, gdzie odwiedzi Chile, Argentynę, Urugwaj, Paragwaj i Brazylię. W listopadzie 2010 r. relikwie św. Jana Bosko zaczną przemierzać Azję i Oceanię, w grudniu 2011 r. – Afrykę, a w maju 2012 r. Europę.

Zakończenie pielgrzymki planowane jest na 31 stycznia 2014 r. w liturgiczne wspomnienie założyciela salezjanów.

Źródło: KAI