Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na niedzielę, 23 lipca 2017

    XVI niedziela zwykła

    (Mdr 12,13.16-19)
    Panie, nie ma oprócz Ciebie boga, co ma pieczę nad wszystkim, abyś miał dowodzić, że nie sądzisz niesprawiedliwie, Podstawą Twojej sprawiedliwości jest Twoja potęga, wszechwładza Twa...

Światowa pielgrzymka relikwii św. Jana Bosko
Jan BoskoW ramach przygotowań do 200. rocznicy urodzin św. Jana Bosko w 2015 r., odbędzie się światowa pielgrzymka relikwii założyciela zgromadzenia salezjanów.

Urna zawierająca relikwie zostanie pobłogosławiona 25 kwietnia w salezjańskiej bazylice Matki Bożej Wspomożycielki w Turynie.

Relikwiarz, specjalnie w tym celu zaprojektowany przez włoskiego architekta Gianpiero Zoncu, został wykonany z aluminium, brązu i kryształu. Pięć podpór urny zdobią portrety młodych ludzi z pięciu kontynentów, wyrzeźbione przez Gabriele Garbolino. Znajduje się na niej także emblemat zgromadzenia salezjanów, które w tym roku obchodzi swoje 150-lecie, oraz dewiza ks. Bosko: „Da mihi animas, cetera tolle” (Daj mi dusze, resztę zabierz). Relikwiarz mierzy 253 cm długości, 100 cm szerokości, 132 cm wysokości i waży 530 kg.

Pierwszym etapem pielgrzymki będzie włoski region Lacjum. Pod koniec czerwca urna zostanie przewieziona do Ameryki Łacińskiej, gdzie odwiedzi Chile, Argentynę, Urugwaj, Paragwaj i Brazylię. W listopadzie 2010 r. relikwie św. Jana Bosko zaczną przemierzać Azję i Oceanię, w grudniu 2011 r. – Afrykę, a w maju 2012 r. Europę.

Zakończenie pielgrzymki planowane jest na 31 stycznia 2014 r. w liturgiczne wspomnienie założyciela salezjanów.

Źródło: KAI