Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na niedzielę, 18 lutego 2018

    Pierwsza Niedziela Wielkiego Postu

    (Rdz 9, 8-15)
    Tak rzekł Bóg do Noego i do jego synów: "to Ja zawieram przymierze z wami i z waszym potomstwem, które po was będzie; z...

Dziś finały diecezjalne XIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej
W całym kraju odbywają się dziś finały diecezjalne XIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Z roku na rok rośnie liczba uczestników biblijnych zmagań.

Tegoroczna edycja na etapie szkolnym zgromadziła ponad 23 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Konkursowi patronuje Prymas Polski kard. Józef Glemp.

Po etapie szkolnym za przeprowadzenie, którego odpowiedzialni byli katecheci niespełna miesiąc trwały intensywne przygotowania do finałów diecezjalnych. Za te etapy odpowiadają specjalnie powołani koordynatorzy diecezjalni.

„Bardzo zależy nam na tym, aby finały diecezjalne były świętem Biblii, by odbywały się w łączności z biskupami diecezji, dlatego przygotowywaliśmy się do tego etapu starannie”- zapewnił Marcin Sułek, koordynator ogólnopolski. W większości polskich diecezji patronaty honorowe nad etapami diecezjalnymi objęli miejscowi arcybiskupi i biskupi.

Etap diecezjalny składa się z części pisemnej i ustnej. Wyłoni on trzech finalistów, którzy uczestniczyć będą w zmaganiach ogólnopolskich zaplanowanych na 8 i 9 czerwca. Uczestnicy konkursu muszą się wykazać znajomością Ewangelii synoptycznych: św. Mateusza, św. Marka i św. Łukasza.

Do etapu diecezjalnego przystąpili przedstawiciele wszystkich polskich diecezji. Największą liczbą uczestników konkursu szczycą się dziś dwie grupy: lubelska obejmująca diecezje: lubelską, zamojsko-lubaczowską i siedlecką oraz grupa śląska z archidiecezjami: katowicką i częstochowską oraz diecezjami: gliwicką, sosnowiecką i bielsko-żywiecką.

Podczas etapu diecezjalnego młodzież oprócz udziału w zmaganiach konkursowej ma okazję zwiedzić miejsca znaczących dla danej diecezji oraz uczestniczyć w różnych imprezach kulturalnych. Finaliści z poszczególnych diecezji wezmą także udział w Częstochowskim Spotkaniu Młodych z Biblią, które odbędzie się 13-14 maja na Jasnej Górze i w ośrodku rekolekcyjnym w Olsztynie k. Częstochowy.

Najlepsi, zarówno podczas finałów diecezjalnych jak i zmagań ogólnopolskich, otrzymają cenne nagrody rzeczowe. Natomiast trzech najlepszych laureatów konkursu uzyska indeksy na katolickie uczelnie wyższe. W tym roku możliwość dostania się bez egzaminów na studia zaproponowały: KUL i UKSW. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II proponuje laureatom: teologię, historię, filozofię a nawet historię sztuki. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oferuje studia teologiczne.

Głównym celem konkursu biblijnego organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” jest zachęcenie młodzieży do pogłębienia znajomości Pisma Świętego. Według organizatorów z roku na rok wzrasta zainteresowanie biblijnymi zmaganiami. Młodzież szuka w różnych źródłach odpowiedzi na ważne i trudne pytania – zauważa koordynator konkursu i dodaje, że czyni wszystko, aby źródłem wiedzy i wskazówek była dla młodych Biblia.

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, które jest organizatorem konkursu wypełnia swoją misję w sferze kultury i edukacji, rodziny, pracy oraz samorządności. Należy do niego ok. 7 tys. osób.

Źródło: KAI