Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na poniedziałek, 24 lipca 2017

    Wspomnienie św. Kingi, dziewicy

    (Wj 14,5-9a.10-18)
    Gdy doniesiono królowi egipskiemu o ucieczce ludu, zmieniło się usposobienie faraona i jego sług względem niego i rzekli: Cóżeśmy uczynili pozwalając Izraelowi opuścić naszą służbę?...

Sanktuarium bł. Karoliny pomoże rodzinom ofiar wypadków
Błogosławiona KarolinaRaz w miesiącu przy sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie dyżurować będą psychologowie, którzy udzielą porad osobom będącym w traumie po stracie bliskiej osoby w wypadku drogowym.

Inicjatywa ta to zalążek pierwszego w Polsce ośrodka, gdzie pomoc otrzymają osoby, które straciły w wypadkach swoich bliskich.

Dyżur psychologów przy sanktuarium bł. Karoliny będzie trwał każdego 18 dnia miesiąca od godz. 14. Termin nie jest przypadkowy, gdyż w tym dniu w Wał Rudzie odbywa się Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny - dziewicy i męczennicy. Ostatnio uczestniczyło w niej ok. 3 tys. osób. Udział w nabożeństwie też może być formą terapii.

Tymczasem powstaje projekt ośrodka, gdzie pomoc otrzymają osoby, które straciły swoich bliskich. „Zbieramy informacje na ten temat i wiemy już, że taki ośrodek jest bardzo potrzebny. Przy współpracy z Instytutem Transportu Samochodowego w Warszawie oraz Stowarzyszeniem Alter Ego i innym organizacjami będącymi inicjatorami tego pomysłu, powoływane jest stowarzyszenie, które będzie pracowało nad pozyskiwaniem środków na budowę i działalność pierwszego tego typu ośrodka w Polsce” – mówi ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny.

Przy placówce powstanie także pomnik ofiar wypadków. Ma on zostać odsłonięty w Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, który przypada w trzecią niedzielę listopada.

Dzięki nowatorskiej formie będzie można wejść do pomnika i wyjść w stronę światła. Jego autorem jest tarnowski artysta Jacek Kucaba. „Pomnik jest odcinkiem drogi, na którym doszło do wypadku. Człowiek, aby z niego wyjść będzie musiał przejść przez wąską szczelinę, która prowadzi w stronę światła. Ma to symbolizować oczyszczenie – mówi twórca monumentu.

Pomnik ma 40 metrów długości i 11 m wysokości. Osoby, które przyjadą tutaj z całej Polski, będą mogły zostawić przy pomniku krzyże upamiętniające ofiary wypadków. Pierwsze osoby już przywiozły przydrożne krzyże do Zabawy. Stoją one w miejscu gdzie ma powstać pomnik.

Ofiary składane każdego 18. dnia miesiąca przez uczestników Drogi Krzyżowej oraz wpłaty na specjalne konto bankowe będą środkami z których powstanie pomnik pt. Przejście.

ING Bank Śląski O/Tarnów - Słowackiego 
Pomnik Przejście 
Zabawa 2 
33-133 Wał Ruda 

63 1050 1562 1000 0023 4009 8033

Źródło: KAI