Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na poniedziałek, 27 lutego 2017

    (Syr 17,24-29)
    Tym, którzy się nawracają, Bóg daje drogę powrotu i pociesza tych, którym brakło wytrwałości. Nawróć się do Pana, porzuć grzechy, błagaj przed obliczem Jego, umniejsz zgorszenie. Wróć do...

Rekordowa pomoc diecezjalnej Caritas
Pomoc wartą prawie 16,6 mln złotych udzieliła najbardziej potrzebującym Caritas Diecezji Tarnowskiej w 2008 roku. Wolontariusze i pracownicy Caritas wspierali biednych, chorych, bezdomnych, a także dzieci i młodzież.

Najwięcej pieniędzy pochłania prowadzenie ośmiu placówek. W ubiegłym roku w Hospicjum Św. Br. Alberta w Dąbrowie Tarnowskiej pomocą objęto 225 osób. Siostry ze Stacji Opieki Caritas w Tarnowie miały ponad 9,5 tys. wizyt w domach chorych. W tym celu przejechały prawie 22 tys. km. W Ośrodku Opiekuńczo – Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Jadownikach Mokrych w turnusach rehabilitacyjnych uczestniczyło ponad tysiąc osób. Natomiast w Domu dla Bezdomnych Mężczyzn w Tarnowie przebywało 458 osób. Działająca przy placówce kuchnia dla ubogich wydała 55 tys. obiadów. Caritas Diecezji Tarnowskiej współfinansuje także pięć świetlic „Lumen” dla dzieci i młodzieży. W Tarnowie i Mielcu pomocą w edukacji i dożywianiem objęto 260 dzieci.

Zarząd Caritas Diecezji Tarnowskiej otrzymał w ubiegłym roku z akcji przekazywania 1 proc. podatku, zbiórek, darowizn finansowych i rzeczowych oraz z rozprowadzania świec wigilijnych i baranków sumę ok. 3,5 mln złotych. „Kwota ta jest wyrazem ofiarności i otwartości diecezjan na ludzi potrzebujących. Ludzie szczególnie hojnie wspierali zbiórki losowe dla poszkodowanych w kataklizmach w Birmie, Gruzji i na Ukrainie. Na ten cel przekazali ponad milion złotych” – mówi ks. Piotr Grzanka zastępca dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Próśb do Caritas napływa coraz więcej Zarząd Caritas w ubiegłym roku przekazał prawie 300 tys. złotych na pomoc w zakupie leków i sprzętu dla chorych. „Dofinansowaliśmy także turnusy rehabilitacyjne. Odpowiedzieliśmy na prośby rodzin, które straciły dorobek życia w pożarach. Ponadto wsparliśmy leczenie dzieci, które przyszły na świat z wadami serca”- dodaje ks. Grzanka.

Działalność niektórych placówek Caritas jest także wspierana m.in. przez NFZ, PEFRON, Europejski Fundusz Rozwoju i samorządy. Z tego źródła, w ubiegłym roku Caritas Diecezji Tarnowskiej otrzymała kwotę bliską 7,8 mln złotych. Ośrodki te, opiekujące się najczęściej ludźmi chorymi, starymi i niepełnosprawnymi mają podpisane umowy z wymienionymi jednostkami.

W parafialnych oddziałach Caritas działa ok. 4 tys., a w Szkolnych Kołach Caritas około 2,5 tys. wolontariuszy. Z danych nadesłanych z 293 oddziałów wynika, że w ubiegłym roku udzielona pomoc była warta prawie 3,5 mln złotych. W ubiegłym roku parafialne oddziały Caritas pomogły ponad 10 tys. rodzin, zorganizowały letni i zimowy wypoczynek dla 3,5 tys. dzieci i młodzieży, systematycznym dożywianiem objęto 850 najmłodszych. Dużą pomocą dla najuboższych było rozdawanie unijnej żywności. Jej wartość to prawie 2 miliony zł.

Działalność Caritas diecezji tarnowskiej trudno przedstawić tylko w cyfrach. „Bezcenny jest czas, siły i zdrowie, który poświęcają wolontariusze i pracownicy, aby troszczyć się o potrzebujących. W wielu parafiach każdego dnia wydane są posiłki, organizowana jest pomoc żywnościowa i materialna. Biednych przybywa, dlatego potrzeba także ludzi, którzy mogą bezinteresownie im pomagać” podkreśla ks. Piotr Grzanka.

Źródło: http://www.diecezja.tarnow.pl/index_01.php?aktu=4085