Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na niedzielę, 18 lutego 2018

    Pierwsza Niedziela Wielkiego Postu

    (Rdz 9, 8-15)
    Tak rzekł Bóg do Noego i do jego synów: "to Ja zawieram przymierze z wami i z waszym potomstwem, które po was będzie; z...

Rekordowa pomoc diecezjalnej Caritas
Pomoc wartą prawie 16,6 mln złotych udzieliła najbardziej potrzebującym Caritas Diecezji Tarnowskiej w 2008 roku. Wolontariusze i pracownicy Caritas wspierali biednych, chorych, bezdomnych, a także dzieci i młodzież.

Najwięcej pieniędzy pochłania prowadzenie ośmiu placówek. W ubiegłym roku w Hospicjum Św. Br. Alberta w Dąbrowie Tarnowskiej pomocą objęto 225 osób. Siostry ze Stacji Opieki Caritas w Tarnowie miały ponad 9,5 tys. wizyt w domach chorych. W tym celu przejechały prawie 22 tys. km. W Ośrodku Opiekuńczo – Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Jadownikach Mokrych w turnusach rehabilitacyjnych uczestniczyło ponad tysiąc osób. Natomiast w Domu dla Bezdomnych Mężczyzn w Tarnowie przebywało 458 osób. Działająca przy placówce kuchnia dla ubogich wydała 55 tys. obiadów. Caritas Diecezji Tarnowskiej współfinansuje także pięć świetlic „Lumen” dla dzieci i młodzieży. W Tarnowie i Mielcu pomocą w edukacji i dożywianiem objęto 260 dzieci.

Zarząd Caritas Diecezji Tarnowskiej otrzymał w ubiegłym roku z akcji przekazywania 1 proc. podatku, zbiórek, darowizn finansowych i rzeczowych oraz z rozprowadzania świec wigilijnych i baranków sumę ok. 3,5 mln złotych. „Kwota ta jest wyrazem ofiarności i otwartości diecezjan na ludzi potrzebujących. Ludzie szczególnie hojnie wspierali zbiórki losowe dla poszkodowanych w kataklizmach w Birmie, Gruzji i na Ukrainie. Na ten cel przekazali ponad milion złotych” – mówi ks. Piotr Grzanka zastępca dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Próśb do Caritas napływa coraz więcej Zarząd Caritas w ubiegłym roku przekazał prawie 300 tys. złotych na pomoc w zakupie leków i sprzętu dla chorych. „Dofinansowaliśmy także turnusy rehabilitacyjne. Odpowiedzieliśmy na prośby rodzin, które straciły dorobek życia w pożarach. Ponadto wsparliśmy leczenie dzieci, które przyszły na świat z wadami serca”- dodaje ks. Grzanka.

Działalność niektórych placówek Caritas jest także wspierana m.in. przez NFZ, PEFRON, Europejski Fundusz Rozwoju i samorządy. Z tego źródła, w ubiegłym roku Caritas Diecezji Tarnowskiej otrzymała kwotę bliską 7,8 mln złotych. Ośrodki te, opiekujące się najczęściej ludźmi chorymi, starymi i niepełnosprawnymi mają podpisane umowy z wymienionymi jednostkami.

W parafialnych oddziałach Caritas działa ok. 4 tys., a w Szkolnych Kołach Caritas około 2,5 tys. wolontariuszy. Z danych nadesłanych z 293 oddziałów wynika, że w ubiegłym roku udzielona pomoc była warta prawie 3,5 mln złotych. W ubiegłym roku parafialne oddziały Caritas pomogły ponad 10 tys. rodzin, zorganizowały letni i zimowy wypoczynek dla 3,5 tys. dzieci i młodzieży, systematycznym dożywianiem objęto 850 najmłodszych. Dużą pomocą dla najuboższych było rozdawanie unijnej żywności. Jej wartość to prawie 2 miliony zł.

Działalność Caritas diecezji tarnowskiej trudno przedstawić tylko w cyfrach. „Bezcenny jest czas, siły i zdrowie, który poświęcają wolontariusze i pracownicy, aby troszczyć się o potrzebujących. W wielu parafiach każdego dnia wydane są posiłki, organizowana jest pomoc żywnościowa i materialna. Biednych przybywa, dlatego potrzeba także ludzi, którzy mogą bezinteresownie im pomagać” podkreśla ks. Piotr Grzanka.

Źródło: http://www.diecezja.tarnow.pl/index_01.php?aktu=4085