Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na wtorek, 24 października 2017

    (Rz 5,12.15b.17-19.20b-21)
    Przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, i w ten sposób śmierć przeszła na wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli... Jeżeli bowiem przestępstwo jednego sprowadziło...

Krzyż Światowych Dni Młodzieży dotarł do Częstochowy

ZdjęciaKrzyż Światowych Dni Młodzieży dotarł dzisiaj do archikatedry św. Rodziny w Częstochowie, na rozpoczęcie peregrynacji po archidiecezji częstochowskiej i po Polsce.

Uroczystości powitania Krzyża przewodniczył bp Henryk Tomasik, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży. W modlitwie wzięła udział młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, studenci z duszpasterstwa akademickiego „Emaus” archidiecezji częstochowskiej, a także młodzież akademicka z całej Polski zgromadzona na dorocznej Ogólnopolskiej Pielgrzymce na Jasną Górę.

Po spotkaniu w archikatedrze Krzyż i Ikona Matki Bożej zostaną przeniesione przez studentów w uroczystej procesji z Katedry na Szczyt Jasnogórski.

Krzyż ŚDM o wysokości 3,8 m i szerokości 1,75 m, przewożony w specjalnym futerale, został przekazany młodzieży polskiej w Watykanie osobiście przez papieża Benedykta XVI podczas audiencji generalnej 22 kwietnia - dokładnie w 25. rocznicę przekazania Krzyża Roku Świętego przez Jana Pawła II młodzieży. Stało się to 22 kwietnia 1984 r. na zakończenie obchodzonego wówczas w Kościele Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia. Krzyż był ustawiony przy konfesji św. Piotra w Bazylice św. Piotra przez cały rok jubileuszowy (1983-1984).

Jan Paweł II wyraził wtedy życzenie, które zostało wyryte na samym Krzyżu: „Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie”.

Przez 66 dni Krzyż będzie peregrynował po 39 polskich diecezjach i ośrodkach duszpasterstwa akademickiego. W pielgrzymce będzie mu towarzyszyła ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani”.

Źródło: KAI