Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na poniedziałek, 24 lipca 2017

    Wspomnienie św. Kingi, dziewicy

    (Wj 14,5-9a.10-18)
    Gdy doniesiono królowi egipskiemu o ucieczce ludu, zmieniło się usposobienie faraona i jego sług względem niego i rzekli: Cóżeśmy uczynili pozwalając Izraelowi opuścić naszą służbę?...

Krzyż Światowych Dni Młodzieży dotarł do Częstochowy

ZdjęciaKrzyż Światowych Dni Młodzieży dotarł dzisiaj do archikatedry św. Rodziny w Częstochowie, na rozpoczęcie peregrynacji po archidiecezji częstochowskiej i po Polsce.

Uroczystości powitania Krzyża przewodniczył bp Henryk Tomasik, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży. W modlitwie wzięła udział młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, studenci z duszpasterstwa akademickiego „Emaus” archidiecezji częstochowskiej, a także młodzież akademicka z całej Polski zgromadzona na dorocznej Ogólnopolskiej Pielgrzymce na Jasną Górę.

Po spotkaniu w archikatedrze Krzyż i Ikona Matki Bożej zostaną przeniesione przez studentów w uroczystej procesji z Katedry na Szczyt Jasnogórski.

Krzyż ŚDM o wysokości 3,8 m i szerokości 1,75 m, przewożony w specjalnym futerale, został przekazany młodzieży polskiej w Watykanie osobiście przez papieża Benedykta XVI podczas audiencji generalnej 22 kwietnia - dokładnie w 25. rocznicę przekazania Krzyża Roku Świętego przez Jana Pawła II młodzieży. Stało się to 22 kwietnia 1984 r. na zakończenie obchodzonego wówczas w Kościele Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia. Krzyż był ustawiony przy konfesji św. Piotra w Bazylice św. Piotra przez cały rok jubileuszowy (1983-1984).

Jan Paweł II wyraził wtedy życzenie, które zostało wyryte na samym Krzyżu: „Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie”.

Przez 66 dni Krzyż będzie peregrynował po 39 polskich diecezjach i ośrodkach duszpasterstwa akademickiego. W pielgrzymce będzie mu towarzyszyła ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani”.

Źródło: KAI