Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na wtorek, 23 stycznia 2018

    Dzień powszedni

    (2 Sm 6, 12b-15. 17-19)
    Poszedł Dawid i sprowadził z wielką radością Arkę Bożą z domu Obed-Edoma do Miasta Dawidowego. Ilekroć niosący Arkę Pańską postąpili sześć kroków, składał w...

26 kwietnia - III Dzień Modlitw za Kierowców
Otoczmy troską życie naszych drogach!” - to hasło III Dnia Modlitw za Kierowców, który odbędzie się w najbliższą niedzielę 26 kwietnia. Inicjatywę promuje akcja edukacyjna duszpasterstwa kierowców, Komendy Głównej Policji i Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

W ciągu ostatnich 15 lat na polskich drogach zginęło blisko 100 tys. osób. „Ludzie wierzący nie mogą być obojętni na ten wielki problem, wypadek ma zawsze jakąś przyczynę” - apeluje w specjalnym liście do proboszczów ks. Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców.

Trzecia niedziela wielkanocna to zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski dzień szczególnej modlitwy za kierowców i wszystkich poruszających się po drogach. Od trzech lat organizują go wspólnie duszpasterstwo kierowców, Komenda Główna Policji i Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Dzień Modlitw za Kierowców jest promowany m.in. przez plakat z hasłem „Otoczmy troską życie na naszych drogach” i informacją: „Szybkość zabija wszystkich użytkowników dróg: kierowców, pieszych i rowerzystów. Zmniejszenie przeciętnej prędkości o 5 proc. redukuje liczbę wypadków o 30 proc.” - brzmi treść plakatu opracowanego przez duszpasterstwo kierowców.

Ks. Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców przypomina, że w ciągu ostatnich 15 lat w Polsce zdarzyło się ponad 820 tys. wypadków drogowych, w których zginęło blisko 100 tys. osób, a ponad milion zostało rannych.

„Bezpieczeństwo na drogach musimy zachować już dziś - jako kierowcy, rowerzyści i piesi. Nie szukajmy usprawiedliwienia, że drogi są w złym stanie lub ich w ogóle nie ma” - zaznacza ks. Midura.

Krajowe duszpasterstwo kierowców wysłało także do proboszczów list z prośbą o odczytanie w niedzielę 26 kwietnia. Ks. Midura wyjaśnia w liście, że niedziela modlitw zachęca nie tylko do przestrzegania przepisów drogowych, ale też do „bycia prawdziwym chrześcijaninem na drodze”. „Ma to być osobiste postanowienie każdego z nas. Nie możemy tylko wskazywać na innych, że łamią przepisy ruchu, brawurowo poruszają się pojazdami, potrzeba osobistej refleksji i nawrócenia, aby z naszej strony nie było zagrożenia dla bezpieczeństwa i życia innych” - apeluje w liście do proboszczów ks. Midura.

„Wiemy jak wielu ludzi ginie w wypadkach na polskich drogach. Ludzie wierzący nie mogą być obojętni na ten wielki narodowy problem. Pamiętajmy, że wypadek to nie jest przypadek - zawsze ma jakąś przyczynę, jakiegoś sprawcę” - dodaje duszpasterz kierowców.

Duszpasterze ponawiają także apel o respektowanie nieformalnego Dekalogu kierowcy, w którym przypomina się m.in., by nie być egoistą na drodze, pamiętać o modlitwie do św. Krzysztofa przed wyruszeniem w trasę, zawsze zapinać pasy, stronić od brawury i przekraczania prędkości, pomagać potrzebującym na drodze i nade wszystko - przestrzegać przepisów drogowych. Dekalog promuje MIVA Polska, organizacja gromadząca fundusze na pojazdy dla polskich misjonarzy.

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Olsztynie od 2007 r. realizuje projekt tworzenia powiatowych i gminnych Centrów Edukacji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W ich powstawanie zaangażowane są władze powiatu lub gminy, WORD oraz szkoły. Celem jest popularyzacja zasad ruchu drogowego wśród dzieci i młodzieży poprzez m.in. turnieje wiedzy o ruchu drogowym, szkolenia i tworzenie miasteczek ruchu drogowego. - Jeśli chcemy, by na naszych drogach było coraz bezpieczniej, musimy wychowywać do tego młodzież od najmłodszych lat - stwierdził Andrzej Szóstek, dyrektor WORD Olsztyn.

W skali ogólnopolskiej popularyzacja bezpieczeństwa na drodze wśród dzieci i młodzieży oraz społeczności lokalnych spoczywa na MSWiA, które prowadzi programy edukacyjne „Gambit 2005”, „Razem bezpieczniej” i „Rowerem bezpiecznie do celu”.

Według policyjnych statystyk w miastach i małych miejscowościach ponad 85 proc. kierowców przekracza dozwoloną prędkość, mimo obowiązującego ograniczenia do 50 kilometrów na godzinę. Piesi stanowią w Polsce 34 proc. wszystkich zabitych w wypadkach - to największy odsetek spośród wszystkich krajów UE. Najczęstszymi przyczynami wypadków na polskich drogach są nadmierna prędkość, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, nieudzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz błędne manewry.

W 2008 r. zginęło na polskich drogach ok. 5400 osób, w tym 1228 w wyniku przekroczenia dozwolonej prędkości.

Więcej o III Dniu Modlitw za Kierowców na nowej stronie internetowej duszpasterstwa kierowców: www.duszpasterstwokierowcow.pl

Źródło: KAI