Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na sobotę, 20 stycznia 2018

    Dzień powszedni - wspomnienie św. Fabiana, papieża i św. Sebastiana, męczennika

    (2 Sm 1, 1-4. 11-12. 19. 23-27)
    W owym czasie: Po zwycięstwie nad Amalekitami wrócił Dawid i zatrzymał się przez...

Katolicka rodzina szczególnie powołana do głoszenia Ewangelii

Członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich z diecezji tarnowskiej przybyli z pielgrzymką do Bochni. W kończącym się Roku św. Pawła modlili się w kościele, gdzie czczony jest Apostoł Narodów. Mszy św. przewodniczył bp tarnowski Wiktor Skworc. W homilii powiedział, że „katolicka rodzina jest w szczególny sposób powołana do głoszenia Ewangelii i życia według jej wymagań”.

Bp Skworc apelował także o religijne wychowanie dzieci, zwłaszcza przez przykład własnego życia. Podkreślił, że po uroczystości I Komunii Świętej, która stanowi szczyt wychowawczego zainteresowania rodziców duchowym wzrostem dziecka, apostolskie zaangażowanie słabnie, a ciężar wychowania w wierze zrzuca się na katechetów i parafię. „Nawet tak ważne wydarzenie w duchowym rozwoju dziecka, jakim jest dzień I Komunii, traci swój najgłębszy, eucharystyczny sens na rzecz tego, co przygodne, i właściwie świeckie. A cóż powiedzieć o niedzieli, która dla wielu chrześcijańskich rodzin utraciła charakter dnia świętego?” – mówił kaznodzieja.

Bp Skworc wskazywał, że troska rodziców powinna również ogarniać dzieci, zwłaszcza w okresie dojrzewania i młodości, kiedy – jak to się często zdarza – kontestują lub wręcz odrzucają wiarę chrześcijańską.

„Doświadczając cierpień, towarzyszących apostołom, rodzice powinni odważnie i z pogodą ducha przyjmować trudności w religijnym wychowaniu dzieci" - mówił. Przykładem - dodał - jest tu święty Paweł Apostoł, który jako duchowy ojciec wielu wierzących, często cierpiał z powodu ich niedowiarstwa lub odejścia od Ewangelii, a mimo to nigdy nie zaprzestał głosić im trudnej nauki Jezusa Chrystusa”.

Biskup apelował do rodzin, aby wobec licznych zagrożeń, każdego dnia dawały świadectwo. Prosił, aby zło przezwyciężać dobrem, bo jest to ewangeliczna forma promowania wartości chrześcijańskich.

Kaznodzieja podkreślił, że ważny jest duchowy rozwój małżonków. „W małżeństwie kocha prawdziwie drugiego ten, kto kocha Boga. Kiedy małżonkowie doświadczą miłości Boga i nań odpowiedzą własną, wówczas będą mogli z powodzeniem dźwigać ciężar codzienności” – dodał hierarcha.

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich ma przy parafiach diecezji tarnowskiej 59 oddziałów. Działa w nich ok. 800 osób. Organizują pielgrzymki i spotkania modlitewne, prowadzą pięć świetlic dla dzieci i młodzieży. Stowarzyszenie rozprowadza także żywność unijną. W ubiegłym roku 300 ton darów trafiło do najbardziej potrzebujących rodzin.

Źródło: KAI