Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na wtorek, 23 stycznia 2018

    Dzień powszedni

    (2 Sm 6, 12b-15. 17-19)
    Poszedł Dawid i sprowadził z wielką radością Arkę Bożą z domu Obed-Edoma do Miasta Dawidowego. Ilekroć niosący Arkę Pańską postąpili sześć kroków, składał w...

Podziemna Droga Krzyżowa

Podziemna Droga Krzyżowa

W podziemiach najstarszej polskiej kopalni soli powstała pierwsza stacja Drogi Krzyżowej. Największe z rzeźb mają ponad trzy metry wysokości i metr szerokości. Niektóre ze zwożonych do podziemi fragmentów kaplicy ważyły ponad 1000 kg. Stacja w części centralnej ukazuje spotkanie Jezusa z Matką, w części bocznej umieszczono Kaplicę Maryjną, w której znajdują się wizerunki z objawień maryjnych z całego świata. Można zobaczyć m.in. Matkę Bożą Ostrobramską, z La Salette, i oczywiście Matkę Bożą Bocheńską. W sumie kaplicę wypełniło około czterdziestu rzeźb, płaskorzeźb i figur. Wszystkie elementy wykonano w podkrakowskiej pracowni plastycznej Andrzeja Kołaczyńskiego.


Stację poświęcił biskup tarnowski, Wiktor Skworc.
Posłuchaj (mówi bp tarnowski, Wiktor Skworc):

 


Oprócz kaplicy maryjnej powstaną także m.in. kaplica papieska, górnicza i ekumeniczna. Całość przedsięwzięcia ma kosztować ok. 2,5 mln złotych. Powstanie pierwszej stacji kosztowało ok. 200 tys. złotych. Pieniądze na ten cel przekazała rodzina z powiatu bocheńskiego. Jako następna w kolejności ma powstać stacja II.

Droga będzie liczyć ok. 12 km. Jej przejście zajmie wiernym i turystom 2,5 godziny. Każda ze stacji składać się będzie z dwóch części: sakralnej oraz uzupełniającej, przedstawiającej dzieje narodu polskiego, historię górnictwa i polskich świętych. Wszystkie rzeźby zostaną wykonane z soli, drewna i skał.
 

Posłuchaj:  

 Źródło: RDN