Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na poniedziałek, 22 stycznia 2018

    Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Wincentego, diakona i męczennika

    (2 Sm 5, 1-7. 10)
    Wszystkie pokolenia izraelskie zeszły się u Dawida w Hebronie i oświadczyły mu: „Oto my jesteśmy kości twoje...

Przyszłość Kościoła w Polsce musi być misyjna

Bp Wiktor Skworc podczas pobytu w Republice Środkowoafrykańskiej i CzadzieJeśli ma być wypełniony testament Jana Pawła II zapisany w jego nauczaniu i świadectwie życia, to przyszłość Kościoła w Polsce musi być misyjna – mówił dziś w kościele pokamedulskim na warszawskich Bielanach bp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji ds. Misji Konferencji Episkopatu Polski.

Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski kard. Józefa Glempa towarzyszyła sympozjum z okazji 25-lecia Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

W homilii bp Skworc podkreślił, że powstałe 25 lat temu Centrum Formacji Misyjnej, jest odpowiedzią Kościoła na prośbę Piusa XII, który w encyklice „Fidei donum” prosił biskupów, by „ze wszystkich sił gorliwie pomagali tym, którzy wezwani Bożym natchnieniem czują się powołani do pracy misyjnej”.

Srebrny jubileusz – mówił bp Skworc - jest okazją do dziękowania Bogu za każdego misjonarza i misjonarkę, którzy poprzez formację duchową i intelektualną przygotowywali się w Centrum do pracy misyjnej. Wspomniał o 371 kapłanach diecezjalnych, 101 zakonnych, 234 siostrach, 23 braciach zakonnych i 75 świeckich, którzy przeszli przez ten Dom i wyruszyli „na krańce świata”, by „głosić Ewangelię wszelkiemu stworzeniu”.

Zdaniem biskupa, słowa wdzięczności należą się także tym, którzy pełniąc różne funkcje, pomagali kapłanom, siostrom zakonnym i wiernym świeckim dojrzewać do posługi misjonarskiej. Wspomniał przy tym biskupów przewodniczących Komisji Misyjnej KEP, uważanego za głównego założyciela CFM ks. Wacława Kuflewskiego, a także ojców duchownych, wykładowców i lektorów języków obcych oraz katolikom w Polsce, którzy duchowo wspierali Centrum i je utrzymują.

Skromny dom przy ul. Byszewskiej w Warszawie, gdzie mieści się siedziba CFM jest „znakiem misyjnego zaangażowania wierzących, ich współodpowiedzialności za losy Ewangelii w świecie” - tłumaczył hierarcha.

Zdaniem bp. Skworca, przyszłość Kościoła w Polsce, jeśli ma zostać wypełniony testament Jana Pawła II, zapisany w jego nauczaniu i świadectwie misyjnego życia, musi być misyjna. „Pamiętajmy, że wiara przekazywana umacnia się. A może jej nieraz zauważalne osłabienie wynika z cząstkowego misyjnego zaangażowania tworzących Kościół w Polsce - od pasterzy po wiernych świeckich – zastanawiał się biskup.

Na zakończenie bp Skworc przypomniał, że pierwszymi czynami Kościoła była ewangelizacja - dar wiary przekazywany braciom i siostrom. „Trzeba, aby Kościół w Polsce o tym pamiętał nie tylko w synodalnych dokumentach, ale i w praktyce wszystkich kościelnych wspólnot, które, jeśli są autentyczne, rodzą powołania do służby Ewangelii” – dodał.

Źródło: KAI