Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na niedzielę, 21 stycznia 2018

    Trzecia Niedziela zwykła

    (Jon 3,1-5. 10)
    Pan przemówił do Jonasza po raz drugi tymi słowami: „Wstań, idź do Niniwy, wielkiego miasta, i głoś jej upomnienie, które Ja ci zlecam”. Jonasz wstał...

Bp Skworc porusza sprawy społeczne

Biskup tarnowski Wiktor Skworc przestrzega przed braniem tzw. „szybkich kredytów”. Udzielanie takich pożyczek przez różne firmy, instytucje czy banki określił jako nieuczciwe, niemoralne i lichwiarskie. Hierarcha przewodniczył o godz. 10.00 głównej uroczystości odpustowej w Szczepanowie ku czci św. Stanisława – patrona ładu moralnego.

„Niszczone bywa nieraz życie, najczęściej osób w starszym wieku, rodzin niezamożnych poprzez pożyczki – „chwilówki”; kredyty od ręki; bez formalności, którymi kuszą nie tylko banki, ale i liczne instytucje zachęcające w swoich reklamach do pożyczania pieniędzy. Niestety, instytucje te nigdy nie mówią kredytobiorcom całej prawdy o wysokości sumy, jaką trzeba będzie faktycznie zwrócić. Chwalą się szybkością usługi a nie mówią o prowizjach, opłatach, obowiązkowym ubezpieczeniu pożyczki czy innych, dodatkowych świadczeniach. Takie działanie jest nieuczciwe, niemoralne, lichwiarskie, dlatego chcę przestrzec przed wpadnięciem w sieć „taniego” kredytu, z której ogromnie trudno się potem wydobyć” – apelował biskup.

 

Posłuchaj (biskup tarnowski Wiktor Skworc przestrzega przed braniem tzw. "tanich" kredytów)  

Przypominając postać św. Stanisława, który jest patronem Polski i stoi na straży ładu moralnego, ordynariusz tarnowski zaapelował także do polityków i związkowców, aby nie kompromitowali Polski. Odniósł się tym samym do sporów odnośnie miejsca obchodów 20. rocznicy wolnych wyborów. „To zachowania gorszące Polaków i kompromitujące nas na europejskiej arenie. Wszystko to niestety potwierdza głoszone stereotypy o Polsce i Polakach” – dodał bp Skworc.

 

W homilii hierarcha mówił także, że ważną okazją, by w świecie polityki, na europejskim areopagu reprezentowano ewangeliczną kulturę życia i miłości, będą zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego, dlatego wskazywał, że w miejscu gdzie podejmuje się ważne decyzje dla Europy potrzebni są świadkowie Ewangelii.


„Trzeba wiedzieć, że wielu niedawnych zwolenników marksizmu i ateizmu – zawłaszczyło chrześcijańską wizję twórców europejskiej jedności a wykazują aktywność w parlamencie w Brukseli w walce z małżeństwem i rodziną, z życiem człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci, a nawet z samym Bogiem. Dlatego tak ważna jest obecność na tym areopagu Polaków – świadków, takich jak święty Stanisław, który nie godził się, by ludzka godność była deptana, a życie niszczone” – apelował kaznodzieja.

Źródło: DSI