Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na poniedziałek, 20 lutego 2017

    (Syr 1,1-10)
    Cała mądrość od Boga pochodzi, jest z Nim na wieki. Piasek morski, krople deszczu i dni wieczności któż może policzyć? Wysokość nieba, szerokość ziemi, przepaść i mądrość któż...

Bp Skworc porusza sprawy społeczne

Biskup tarnowski Wiktor Skworc przestrzega przed braniem tzw. „szybkich kredytów”. Udzielanie takich pożyczek przez różne firmy, instytucje czy banki określił jako nieuczciwe, niemoralne i lichwiarskie. Hierarcha przewodniczył o godz. 10.00 głównej uroczystości odpustowej w Szczepanowie ku czci św. Stanisława – patrona ładu moralnego.

„Niszczone bywa nieraz życie, najczęściej osób w starszym wieku, rodzin niezamożnych poprzez pożyczki – „chwilówki”; kredyty od ręki; bez formalności, którymi kuszą nie tylko banki, ale i liczne instytucje zachęcające w swoich reklamach do pożyczania pieniędzy. Niestety, instytucje te nigdy nie mówią kredytobiorcom całej prawdy o wysokości sumy, jaką trzeba będzie faktycznie zwrócić. Chwalą się szybkością usługi a nie mówią o prowizjach, opłatach, obowiązkowym ubezpieczeniu pożyczki czy innych, dodatkowych świadczeniach. Takie działanie jest nieuczciwe, niemoralne, lichwiarskie, dlatego chcę przestrzec przed wpadnięciem w sieć „taniego” kredytu, z której ogromnie trudno się potem wydobyć” – apelował biskup.

 

Posłuchaj (biskup tarnowski Wiktor Skworc przestrzega przed braniem tzw. "tanich" kredytów)  

Przypominając postać św. Stanisława, który jest patronem Polski i stoi na straży ładu moralnego, ordynariusz tarnowski zaapelował także do polityków i związkowców, aby nie kompromitowali Polski. Odniósł się tym samym do sporów odnośnie miejsca obchodów 20. rocznicy wolnych wyborów. „To zachowania gorszące Polaków i kompromitujące nas na europejskiej arenie. Wszystko to niestety potwierdza głoszone stereotypy o Polsce i Polakach” – dodał bp Skworc.

 

W homilii hierarcha mówił także, że ważną okazją, by w świecie polityki, na europejskim areopagu reprezentowano ewangeliczną kulturę życia i miłości, będą zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego, dlatego wskazywał, że w miejscu gdzie podejmuje się ważne decyzje dla Europy potrzebni są świadkowie Ewangelii.


„Trzeba wiedzieć, że wielu niedawnych zwolenników marksizmu i ateizmu – zawłaszczyło chrześcijańską wizję twórców europejskiej jedności a wykazują aktywność w parlamencie w Brukseli w walce z małżeństwem i rodziną, z życiem człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci, a nawet z samym Bogiem. Dlatego tak ważna jest obecność na tym areopagu Polaków – świadków, takich jak święty Stanisław, który nie godził się, by ludzka godność była deptana, a życie niszczone” – apelował kaznodzieja.

Źródło: DSI