Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na sobotę, 20 stycznia 2018

    Dzień powszedni - wspomnienie św. Fabiana, papieża i św. Sebastiana, męczennika

    (2 Sm 1, 1-4. 11-12. 19. 23-27)
    W owym czasie: Po zwycięstwie nad Amalekitami wrócił Dawid i zatrzymał się przez...

37 kleryków przyjęło święcenia diakonatu
37 alumnów piątego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie przyjęło w sobotę 23 maja święcenia diakonatu. Złożyli oni przyrzeczenia celibatu, posłuszeństwa biskupowi i odmawiania modlitwy brewiarzowej. To już bezpośrednie przygotowanie do święceń kapłańskich, które odbędą się za rok. Uroczystości święceń diakonatu odbyły się w trzech parafiach: katedralnej w Tarnowie, Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu i w Straszęcinie.

Biskup tarnowski Wiktor Skworc udzielił święceń diakonatu w bazylice katedralnej w Tarnowie. W homilii życzył diakonom woli działania w duchu służby oraz, aby dostrzegali potrzeby Kościoła. Prosił też, żeby troszczyli się o życie duchowe. Hierarcha wskazywał, że przez modlitwę, czystość, posłuszeństwo diakoni stają się świadkami Bożej rzeczywistości, a współczesny świat i zagubiony człowiek XXI wieku takiego świadectwa potrzebuje. Biskup podkreślił, że aby świat nie odrzucił tego świadectwa musi ono być czytelne, jednoznaczne i radykalne.

Ordynariusz tarnowski mówił także, że charyzmat diakonii ma służyć całemu Kościołowi, ma więc wymiar misyjny. „Już teraz jesteście nadzieją nie tylko Kościoła tarnowskiego, ale i Powszechnego. Przygotowując się do święceń kapłańskich, uczcie się otwierać wasze serca na potrzeby wspólnot, które cierpią na brak powołań, które wołają o robotników w winnicy Pańskiej”.

Święcenia diakonatu wprowadzają do stanu duchownego oraz pozwalają na asystowanie kapłanowi oraz samodzielne sprawowanie niektórych ceremonii liturgicznych. Diakon może uroczyście udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu małżeństwa przez narzeczonych, przewodniczyć nabożeństwom i sakramentaliom. Podczas Mszy świętej diakon odczytuje Ewangelię i rozdziela wiernym Komunię świętą. Może także wygłosić homilię.

Źródło: http://www.diecezja.tarnow.pl/index_01.php?aktu=4110