Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

Biskup zachęca do tworzenia rodzin zastępczych

„Pozwólcie dzieciom poznać ciepło rodzinnego domu. Wprawdzie ktoś inny urodził ich ciało, ale wy możecie „rodzić ich serce” i walczyć o kształt ich człowieczeństwa” – napisał w komunikacie, który będzie czytany w kościołach diecezji tarnowskiej w niedzielę 24 maja.

 


Hierarcha zwraca uwagę, że nadal w Polsce jednym z wielkich i nadal nierozwiązanych problemów jest to, iż duża liczba dzieci osieroconych lub pozbawionych opieki rodziców umieszczana jest w domach dziecka. Biskup Skworc podkreśla, że nawet przy największej trosce wychowawców nie mają one szansy zaznać tego, co jest naturalnym prawem każdego dziecka – wychowania w rodzinie. Ordynariusz tarnowski wskazuje, że szansą na to, by skrzywdzone dzieci mogły zaznać ciepła życia w rodzinie jest rozwój wszelkich form rodzicielstwa zastępczego, takich jak: adopcja, rodziny zastępcze czy rodzinne domy dziecka. 

„Rodzicielstwo zastępcze to jedna z najpiękniejszych misji, jaką może podjąć człowiek. Wyrażam szczególną wdzięczność tym, którzy odważyli się podjąć tę szlachetną misję i przyjęli dzieci do swoich domów, tworząc rodziny zastępcze, adopcyjne, rodzinne domy dziecka. Dziękuję tym wszystkim, którzy trudzą się przy poszukiwaniu, przygotowaniu i wspieraniu Rodzin Zastępczych. Składam wyrazy uznania dla tych samorządów, które nad rachunki ekonomiczne przedkładają troskę o los i życie dzieci osieroconych, tworząc materialne podstawy funkcjonowania rodzicielstwa zastępczego” – pisze biskup w komunikacie. 

Hierarcha zachęca, aby osoby pragnące podjąć funkcję rodzicielstwa zastępczego zgłaszały się do Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie i Ośrodków Adopcyjno – Opiekuńczych.
„Warto rozeznać, czy Bóg nie powołuje nas do szczególnej odpowiedzialności za dzieci już urodzone, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swoich rodzinach naturalnych. Czy nie wzywa do szczytnej odpowiedzialności poprzez adopcję, rodzicielstwo zastępcze czy też prowadzenie z całym oddaniem rodzinnego domu dziecka. Nie bójmy się adoptować dzieci. Nie bójmy się rodzicielstwa zastępczego” – apeluje biskup tarnowski. 

Rok 2009 został przez Polski Parlament ogłoszony Rokiem Rodzinnej Opieki Zastępczej. 30 maja, tuż przed Międzynarodowym Dniem Dziecka, przypada Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, który w diecezji tarnowskiej w sposób szczególny będzie obchodzony w czasie pielgrzymki rodzin zastępczych do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu.

 

Źródło: http://www.diecezja.tarnow.pl/index_01.php?aktu=4111