Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na piątek, 15 grudnia 2017

    (Iz 48,17-19)
    Tak mówi Pan, twój Odkupiciel, Święty Izraela: Jam jest Pan, twój Bóg, pouczający cię o tym, co pożyteczne, kierujący tobą na drodze, którą kroczysz. O gdybyś zważał na...

Rolnicy z całej Polski zaproszeni do Zabawy

PlakatW niedzielę 7 czerwca, rolnicy z całej Polski zostali zaproszeni do Zabawy w powiecie tarnowskim. W sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny – dziewicy i męczennicy, patronki rolników, pierwszy raz zostanie zorganizowana Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników i Mieszkańców Wsi.

Hasłem pielgrzymki są słowa: „Wieś źródłem czystości duchowej i zdrowego życia”.

O godzinie 11.00 rolnicy wezmą udział w Drodze Krzyżowej w Wał Rudzie, śladami męczeństwa błogosławionej. Stacje wytyczone są przez las, do miejsca gdzie znaleziono ciało dziewicy i męczennicy. O godzinie 15.00 w Zabawie odprawiona zostanie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji tarnowskiej biskupa Wiktora Skworca w intencji rolników i organizacji działających na wsi. Po Eucharystii zaplanowano występy artystyczne.


Do udziału w pielgrzymce zachęca ks. Zbigniew Szostak kustosz sanktuarium bł. Karoliny.

„Każdego roku do sanktuarium i na szlak męczeństwa przybywa kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów. Obraz błogosławionej jest obecny na Mszy św. podczas ogólnopolskich dożynek na Jasnej Górze, a także na powiatowych i gminnych dziękczynieniach za plony. W ubiegłym roku w Zabawie odbyły się ogólnopolskie rekolekcje dla rolników” – podkreśla kustosz.

Organizatorami pielgrzymki są: Małopolska Izba Rolnicza, Diecezja Tarnowska, Urząd Marszałkowski, Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Urząd Gminy Radłów i parafia w Zabawie.

Posłuchaj (mówi Paweł Augustyn prezes Małopolskiej Izby Rolniczej) wfobject.registerObject("myFlashC

Jan Paweł II, który był w Tarnowie 10 VI 1987 r. przy udziale ponad milionowej rzeszy wiernych, a wśród nich wielkiej liczby mieszkańców wsi i organizacji rolniczych – wyniósł do godności błogosławionych Karolinę Kózkównę.

 

Urodziła się ona 2 sierpnia 1898 r. w Wał Rudzie, wzrastała do świętości na wsi, podejmując ciężką pracę w gospodarstwie. Podczas wojny, 18 listopada 1914 r. poniosła śmierć męczeńską z rąk rosyjskiego żołnierza broniąc swojej godności w wałrudzkim lesie. Bł. Karolina jest czczona jako patronka młodzieży oraz rolników.

Źródło: http://www.diecezja.tarnow.pl/index_01.php?dsi=128