Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na niedzielę, 23 lipca 2017

    XVI niedziela zwykła

    (Mdr 12,13.16-19)
    Panie, nie ma oprócz Ciebie boga, co ma pieczę nad wszystkim, abyś miał dowodzić, że nie sądzisz niesprawiedliwie, Podstawą Twojej sprawiedliwości jest Twoja potęga, wszechwładza Twa...

Gość z Afryki z wizytą w Tarnowie

abp Anatole MilandouWłączenie się w ewentualny proces beatyfikacyjny ks. Jana Czuby, tarnowskiego misjonarza, zabitego w 1998 r. w Republice Konga, zapowiedział metropolita Brazzaville abp Anatole Milandou. Hierarcha przebywa w diecezji tarnowskiej na zaproszenie biskupa ordynariusza Wiktora Skworca. Abp Milandou podkreśla, że ludzie z diecezji Kinkala pamiętają o tarnowskim misjonarzu. Na razie jednak nie jest znana konkretna data rozpoczęcia procesu.

„Kiedy w Loulombo odwiedziłem grób tarnowskiego misjonarza, spotkałem kobiety, które płakały wspominając kapłana. Obecnie prowadzimy proces beatyfikacyjny, kard. Emile’a Biayendy, zamordowanego w 1977 r. Jesteśmy skoncentrowani na tym procesie, który trwa już kilkanaście lat” – dodaje afrykański hierarcha.

Gość z Afryki uczestniczył w Tarnowie w święceniach kapłańskich, odwiedza parafie, spotka się także z klerykami Wyższego Seminarium Duchownego. Arcybiskup Brazzaville Anatole Milandou chce zachęcić duchownych i kleryków, aby część swojego życia poświęcili dla Afryki.

„Jestem bardzo zadowolony z pracy tarnowskich księży. Kościół w Republice Konga ma powołania, ale liczba księży nie jest jeszcze wystarczająca. Jestem otwarty, aby przyjmować misjonarzy, ponieważ potrzeba ich świadectwa” – dodaje abp Milandou.

W Republice Konga tarnowscy misjonarze pracują od ponad 35 lat. Aktualnie w Kongo duszpasterzuje 4 tarnowskich misjonarzy. Arcybiskupowi podczas wizyty w Polsce towarzyszy jeden z nich - ks. Bogdan Piotrowski.

W programie wizyty afrykańskiego hierarchy są spotkania w parafiach diecezji tarnowskiej, oraz udział w II Kongresie Misyjnym Dzieci. Rozpocznie się on w sobotę 6 czerwca o godzinie 10.00 w parafii bł. Karoliny Kózkówny w Tarnowie. Do udziału w kongresie zostało zgłoszonych kilka tysięcy dzieci. W programie przewidziana jest Eucharystia, spotkania z misjonarzami, występ zespołu „Promyczki”, loteria fantowa. Będzie też wesołe miasteczko i możliwość skorzystania z gastronomii.

Jedną z nowych i ciekawszych inicjatyw kongresu będzie akcja pt.: „Przyłóż rękę do …” Każdy uczestnik będzie mógł na kartce z wpisanym krajem misyjnym odcisnąć ślad swojej dłoni – jako symboliczny wkład w modlitwę i pomoc konkretnemu krajowi misyjnemu i pracującym tam misjonarzom.

Posłuchaj (mówi metropolita Brazzaville abp Anatole Milandou)

Źródło: http://www.diecezja.tarnow.pl/index_01.php?dsi=129