Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na poniedziałek, 22 stycznia 2018

    Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Wincentego, diakona i męczennika

    (2 Sm 5, 1-7. 10)
    Wszystkie pokolenia izraelskie zeszły się u Dawida w Hebronie i oświadczyły mu: „Oto my jesteśmy kości twoje...

II Kongres Misyjny Dzieci

Aż 5 tys. dzieci z diecezji tarnowskiej spotkało się na II Kongresie Misyjnym w Tarnowie. Plac przed kościołem pw. bł. Karoliny Kózkówny zamienił się w misyjną wioskę, gdzie w „igloo” czy w „afrykańskiej dżungli” można było zrobić sobie zdjęcie. Były koncerty, wspólne tańce, konkursy i wystawa zdjęć z krajów misyjnych. Gośćmi spotkania było kilkunastu misjonarzy, którzy często byli proszeni o autograf. Z dziećmi spotkali się biskup tarnowski Wiktor Skworc i abp Anatole Milandou z Brazzaville, który przebywa z wizytą w diecezji tarnowskiej.


Kongres rozpoczął się od uroczystej Mszy św. W homilii ks. Stanisław Wojdak, który przez 9 lat pracował w RCA, mówił dzieciom o trudnym życiu ich rówieśników. Zachęcał, aby dzieci włączyły się w grupy Papieskiego Dzieła Misyjnego i modliły się za swoich kolegów z krajów misyjnych. Podkreślał także, że przekazując niewielki dar wartości jednego cukierka można pomóc głodującym dzieciom.

-Dzieciom w Kamerunie żyje się o wiele trudniej niż w Polsce - mówi ks. Stanisław Stanisławek z diecezji lubelskiej, który od 33 lat pracuje w Afryce. - Często dzieci wychowuje rodzeństwo, bo rodziny są wielodzietne. Dzieci są głodne, bo posiłek jedzą raz dziennie. Opowiadam czasami dzieciom w Polsce, że częściej jedzą owoce tropikalne niż ich rówieśnicy w Afryce. Może trudno w to uwierzyć, ale jeżeli dorosłym uda się zebrać banany czy inne owoce to chcą je sprzedać, aby zarobić na utrzymanie rodzin – podkreśla misjonarz.

 

Posłuchaj  

Podczas Kongresu wystąpił m.in. zespół „Promyczki” z Nowego Sącza, dużą popularnością cieszyła się loteria fantowa z cennymi nagrodami. Dzieci przyjechały także do Tarnowa z latawcami o tematyce misyjnej, oraz z „łańcuchami miłości”. Składały się one z tysięcy koluszek, a każde z nich symbolizowało jedno z zobowiązań, jakie podejmuje każde dziecko na rzecz swych rówieśników z krajów misyjnych. Kongresowi towarzyszyło hasło: „Życia nie zmarnuję, gdy dzieciom świata miłość podaruję”. Był on głównym punktem obchodów 150-lecia obecności Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w diecezji tarnowskiej. Organizatorem Kongresu Misyjnego Dzieci był Wydział Misyjny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

II Kongres Misyjny Dzieci II Kongres Misyjny Dzieci II Kongres Misyjny Dzieci

Źródło: http://www.diecezja.tarnow.pl/index_01.php?aktu=4123 ,RDN