Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na niedzielę, 17 grudnia 2017

    III niedziela Adwentu

    (Iz 61,1-2a.10-11)
    Duch Pana Boga nade mną, bo Pan mnie namaścił. Posłał mnie, by głosić dobrą nowinę ubogim, by opatrywać rany serc złamanych, by zapowiadać wyzwolenie jeńcom i...

Festiwal Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek”
VI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek”W VI edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek” wzięło udział blisko sześćdziesięcioro uczestników z różnych stron Polski. Po raz pierwszy festiwal gościł również wokalistów z Niemiec. 

Już 5 czerwca w Miasteczku Galicyjskim odbyły się próby akustyczne, po których nastąpiły finałowe przesłuchania najlepszych wokalistów w trzech kategoriach: klasy 0-1, 2-3 oraz 4-6. Wszystkim prezentacjom muzycznym przyglądało się jury w składzie: Lidia Matynian, prorektor Akademii Muzycznej w Krakowie; Małgorzata Bartas-Witan, Polskie Radio; Barbara Kolago, rzecznik biura Rzecznika Praw Dziecka (kompozytor piosenek dla dzieci); ks. Robert Tyrała, prezes „Pueri Cantores”.

W sobotę już od godzin porannych młodzi wokaliści brali udział w warsztatach radiowych prowadzonych przez Małgorzatę Bartas-Witan. Doskonaleniem umiejętności ruchu scenicznego zajęła się Milenia Małecka-Rogal, dyrektor artystyczny festiwalu „Skwroneczek”, natomiast nad warsztatem wokalnym uczestników czuwała Agnieszka Ćwikła z Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu. Trwały również przygotowania do premierowego wykonania piosenki „Skowroneczek”, specjalnie skomponowanej na tę okazję przez znanego krakowskiego muzyka Joachima Mencla.

Wyjątkowym wydarzeniem drugiego dnia festiwalu była wycieczka do zamku w Niedzicy oraz rejs statkiem po Zalewie Czorsztyńskim. Popołudnie pełne wrażeń zakończyło się spotkaniem przy ognisku, gdzie dzieci i opiekunowie mogli wymienić swoje doświadczenia i podzielić się wrażeniami pierwszego dnia przesłuchań. Był to dla wszystkich finalistów czas relaksu i odpoczynku.

Niedziela, ostatni dzień Festiwalu „Skowroneczek”, stała się czasem oczekiwania na końcowe ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Jeszcze w godzinach przedpołudniowych w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu trwały przygotowania wokalne do Mszy św., która została zaplanowana na godzinę 12.15 w bazylice św. Małgorzaty.

Po południu w Parku Etnograficznym odbył się uroczysty koncert kończący zmagania w ramach VI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek”. Gościem spotkania była Bożena Jawor – zastępca Prezydenta Miasta Nowego Sącza, oraz Robert Ślusarek - dyrektor Okręgowego Muzeum w Nowym Sączu.

W kateogori klas 0-1 najlepsza w ocenie jury okazała się Kalina Rokosz z Mielca. Pierwsza nagroda w kategorii klas 2-3 przypadła Dominikowi Czużowi z Bielska-Białej, a w kategorii klas 4-6 laureatką pierwszego miejsca została Weronika Krystek z Bielawy. Jury festiwalowe przyznało również nagrodę Grand Prix, którą odebrała Marta Cholewa z Tarnowa.

Tradycją Festiwalu „Skowronczek” stało się również przyznanie nagród dla najlepszych uczestników wyłonionych przez jury dziecięce. W tym roku młodzi jurorzy przyznali nagrody: Martynie Abram z Bielawy (kategoria klas 0-1), Dominice Szymin z Krużlowej (kategoria klas 2-3), Alksandrze Nast z Dzierżoniowa.

VI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek” odbył się dzięki współfinansowaniu przez Urząd Miasta Nowego Sącza. Organizatorami festiwalu jest Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej „Promyczek”, Pałac Młodzieży w Nowym Sączu oraz Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.

Nagrody dla uczestników ufundowali: Biuro Senatora RP Stanisława Koguta, Biuro Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Leszka Zegzdy, Urząd Miasta Nowego Sącza.

Źródło: KAI