Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na środę, 20 września 2017

    Wspomnienie świętych męczenników Korneliusza, papieża, i Cypriana, biskupa

    (1 Tm 3,14-16)
    Piszę ci to wszystko spodziewając się przybyć do ciebie możliwie szybko. Gdybym zaś się opóźniał, [piszę], byś wiedział, jak należy...

Festiwal Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek”
VI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek”W VI edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek” wzięło udział blisko sześćdziesięcioro uczestników z różnych stron Polski. Po raz pierwszy festiwal gościł również wokalistów z Niemiec. 

Już 5 czerwca w Miasteczku Galicyjskim odbyły się próby akustyczne, po których nastąpiły finałowe przesłuchania najlepszych wokalistów w trzech kategoriach: klasy 0-1, 2-3 oraz 4-6. Wszystkim prezentacjom muzycznym przyglądało się jury w składzie: Lidia Matynian, prorektor Akademii Muzycznej w Krakowie; Małgorzata Bartas-Witan, Polskie Radio; Barbara Kolago, rzecznik biura Rzecznika Praw Dziecka (kompozytor piosenek dla dzieci); ks. Robert Tyrała, prezes „Pueri Cantores”.

W sobotę już od godzin porannych młodzi wokaliści brali udział w warsztatach radiowych prowadzonych przez Małgorzatę Bartas-Witan. Doskonaleniem umiejętności ruchu scenicznego zajęła się Milenia Małecka-Rogal, dyrektor artystyczny festiwalu „Skwroneczek”, natomiast nad warsztatem wokalnym uczestników czuwała Agnieszka Ćwikła z Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu. Trwały również przygotowania do premierowego wykonania piosenki „Skowroneczek”, specjalnie skomponowanej na tę okazję przez znanego krakowskiego muzyka Joachima Mencla.

Wyjątkowym wydarzeniem drugiego dnia festiwalu była wycieczka do zamku w Niedzicy oraz rejs statkiem po Zalewie Czorsztyńskim. Popołudnie pełne wrażeń zakończyło się spotkaniem przy ognisku, gdzie dzieci i opiekunowie mogli wymienić swoje doświadczenia i podzielić się wrażeniami pierwszego dnia przesłuchań. Był to dla wszystkich finalistów czas relaksu i odpoczynku.

Niedziela, ostatni dzień Festiwalu „Skowroneczek”, stała się czasem oczekiwania na końcowe ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Jeszcze w godzinach przedpołudniowych w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu trwały przygotowania wokalne do Mszy św., która została zaplanowana na godzinę 12.15 w bazylice św. Małgorzaty.

Po południu w Parku Etnograficznym odbył się uroczysty koncert kończący zmagania w ramach VI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek”. Gościem spotkania była Bożena Jawor – zastępca Prezydenta Miasta Nowego Sącza, oraz Robert Ślusarek - dyrektor Okręgowego Muzeum w Nowym Sączu.

W kateogori klas 0-1 najlepsza w ocenie jury okazała się Kalina Rokosz z Mielca. Pierwsza nagroda w kategorii klas 2-3 przypadła Dominikowi Czużowi z Bielska-Białej, a w kategorii klas 4-6 laureatką pierwszego miejsca została Weronika Krystek z Bielawy. Jury festiwalowe przyznało również nagrodę Grand Prix, którą odebrała Marta Cholewa z Tarnowa.

Tradycją Festiwalu „Skowronczek” stało się również przyznanie nagród dla najlepszych uczestników wyłonionych przez jury dziecięce. W tym roku młodzi jurorzy przyznali nagrody: Martynie Abram z Bielawy (kategoria klas 0-1), Dominice Szymin z Krużlowej (kategoria klas 2-3), Alksandrze Nast z Dzierżoniowa.

VI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek” odbył się dzięki współfinansowaniu przez Urząd Miasta Nowego Sącza. Organizatorami festiwalu jest Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej „Promyczek”, Pałac Młodzieży w Nowym Sączu oraz Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.

Nagrody dla uczestników ufundowali: Biuro Senatora RP Stanisława Koguta, Biuro Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Leszka Zegzdy, Urząd Miasta Nowego Sącza.

Źródło: KAI