Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na niedzielę, 28 maja 2017

    Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

    (Dz 1,1-11)
    Pierwszą Księgę napisałem, Teofilu, o wszystkim, co Jezus czynił i czego nauczał od początku aż do dnia, w którym udzielił przez Ducha Świętego poleceń Apostołom, których...

Budujcie cywilizację życia

PlakatO budowanie cywilizacji życia zaapelował 13 czerwca biskup tarnowski Wiktor Skworc do członków ruchów i stowarzyszeń katolickich.

Hierarcha przewodniczył Mszy św. kończącej V Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich w Tarnowie. Spotkanie przebiegało pod hasłem „Życie ludzkie jest święte i nienaruszalne”. W wykładach i dyskusjach uczestniczyło ponad 600 osób z diecezji tarnowskiej.


„Mamy obowiązek – jako wyborcy – rozliczać wybranych przez nas reprezentantów do parlamentu, którzy powinni wiedzieć, że nawet mocą ustawy sejmowej zło nie stanie się dobrem. Mówię o tym przed kolejnym starciem w sejmie w sprawie ustawy regulującej problemy biotyczne, m.in. kwestię in vitro” – podkreślił w homilii bp Skworc.

Hierarcha poprosił, aby szczególną troską otoczyć tych, których życie jest zagrożone od poczęcia aż do naturalnej śmierci, a także małżeństwa i rodziny, które borykają się z biedą i boją się przyjąć nowe życie. Prosił też o pomoc młodym ludziom, którym „podsuwa się propozycje życia bez odpowiedzialności, życia jako używania”.

Biskup dodał, że liczy na członków ruchów i stowarzyszeń, którzy włączą się jeszcze bardziej w szerzenie obrony ludzkiego życia. „To, co usłyszeliście dzisiaj o Ewangelii życia, przekazujcie innym. Nie milczcie! Twórzcie w Waszych rodzinach, wspólnotach, parafiach, środowiskach pracy atmosferę przyjazną każdemu życiu. Uwrażliwiajcie innych na niezbywalną świętą wartość życia” - mówił biskup tarnowski.

Kaznodzieja zaapelował o wytrwałą modlitwę za lekarzy, środowiska polskich uniwersytetów medycznych i akademii, „aby wszyscy zrozumieli, że obrona życia to nie myślenie wyznaniowe, lecz głęboko humanistyczne, bo zapisane w człowieczeństwie jako prawo życia”.

Od rana w Tarnowie odbywały się wykłady i dyskusje panelowe. Gościem forum był m.in. o. Jacek Salij OP. W rozmowie z KAI powiedział, że „zaczynamy żyć w cywilizacji, w której zabijanie niewinnych istot, a także starszych i chorych ludzi przestaje być problemem”.

Dominikanin podkreślił, że brak dziecka dla małżonków to bolesny problem i trzeba z dużym zrozumieniem wypowiadać się na ten temat. „Jest jednak rzeczą fatalną gdy tęsknota za dzieckiem jest zaspakajana za pomocą środków technicznych. To urąga ludzkiej godności” – podkreślił o. Salij.

Lekarz ginekolog Monika Holerek Małecka mówiła o wartości i godności życia ludzkiego. „Przykazanie nie zabijaj dotyczy tak samo pacjenta po, jak i przed urodzeniem. Niezależnie od obowiązującego ustawodawstwa dotyczy tak samo dziecka zdrowego, jak i chorego; tak samo dziecka poczętego świadomie, jak i w wyniku gwałtu – bo czy godzi się karać ofiarę śmiercią?” – zastanawiała się prelegentka.

Organizatorem V Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich był Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

 

Źródło: KAI