Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na niedzielę, 23 lipca 2017

    XVI niedziela zwykła

    (Mdr 12,13.16-19)
    Panie, nie ma oprócz Ciebie boga, co ma pieczę nad wszystkim, abyś miał dowodzić, że nie sądzisz niesprawiedliwie, Podstawą Twojej sprawiedliwości jest Twoja potęga, wszechwładza Twa...

Budujcie cywilizację życia

PlakatO budowanie cywilizacji życia zaapelował 13 czerwca biskup tarnowski Wiktor Skworc do członków ruchów i stowarzyszeń katolickich.

Hierarcha przewodniczył Mszy św. kończącej V Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich w Tarnowie. Spotkanie przebiegało pod hasłem „Życie ludzkie jest święte i nienaruszalne”. W wykładach i dyskusjach uczestniczyło ponad 600 osób z diecezji tarnowskiej.


„Mamy obowiązek – jako wyborcy – rozliczać wybranych przez nas reprezentantów do parlamentu, którzy powinni wiedzieć, że nawet mocą ustawy sejmowej zło nie stanie się dobrem. Mówię o tym przed kolejnym starciem w sejmie w sprawie ustawy regulującej problemy biotyczne, m.in. kwestię in vitro” – podkreślił w homilii bp Skworc.

Hierarcha poprosił, aby szczególną troską otoczyć tych, których życie jest zagrożone od poczęcia aż do naturalnej śmierci, a także małżeństwa i rodziny, które borykają się z biedą i boją się przyjąć nowe życie. Prosił też o pomoc młodym ludziom, którym „podsuwa się propozycje życia bez odpowiedzialności, życia jako używania”.

Biskup dodał, że liczy na członków ruchów i stowarzyszeń, którzy włączą się jeszcze bardziej w szerzenie obrony ludzkiego życia. „To, co usłyszeliście dzisiaj o Ewangelii życia, przekazujcie innym. Nie milczcie! Twórzcie w Waszych rodzinach, wspólnotach, parafiach, środowiskach pracy atmosferę przyjazną każdemu życiu. Uwrażliwiajcie innych na niezbywalną świętą wartość życia” - mówił biskup tarnowski.

Kaznodzieja zaapelował o wytrwałą modlitwę za lekarzy, środowiska polskich uniwersytetów medycznych i akademii, „aby wszyscy zrozumieli, że obrona życia to nie myślenie wyznaniowe, lecz głęboko humanistyczne, bo zapisane w człowieczeństwie jako prawo życia”.

Od rana w Tarnowie odbywały się wykłady i dyskusje panelowe. Gościem forum był m.in. o. Jacek Salij OP. W rozmowie z KAI powiedział, że „zaczynamy żyć w cywilizacji, w której zabijanie niewinnych istot, a także starszych i chorych ludzi przestaje być problemem”.

Dominikanin podkreślił, że brak dziecka dla małżonków to bolesny problem i trzeba z dużym zrozumieniem wypowiadać się na ten temat. „Jest jednak rzeczą fatalną gdy tęsknota za dzieckiem jest zaspakajana za pomocą środków technicznych. To urąga ludzkiej godności” – podkreślił o. Salij.

Lekarz ginekolog Monika Holerek Małecka mówiła o wartości i godności życia ludzkiego. „Przykazanie nie zabijaj dotyczy tak samo pacjenta po, jak i przed urodzeniem. Niezależnie od obowiązującego ustawodawstwa dotyczy tak samo dziecka zdrowego, jak i chorego; tak samo dziecka poczętego świadomie, jak i w wyniku gwałtu – bo czy godzi się karać ofiarę śmiercią?” – zastanawiała się prelegentka.

Organizatorem V Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich był Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

 

Źródło: KAI