Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na wtorek, 20 marca 2018

    Dzień powszedni

    (Lb 21, 4-9)
    Od góry Hor szli Izraelici w kierunku Morza Czerwonego, aby obejść ziemię Edom; podczas drogi jednak lud stracił cierpliwość. I zaczęli mówić przeciw Bogu i Mojżeszowi:...

Kilka tysięcy pielgrzymów przybyło na obchody 10. rocznicy kanonizacji bł. Kingi
10. rocznica wizyty Jana Pawła IIKilka tysięcy pielgrzymów przybyło do Starego Sącza, gdzie odbyły się główne uroczystości z okazji 10. rocznicy wizyty Jana Pawła II i kanonizacji bł. Kingi. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Piero Marini, mistrz papieskich ceremonii liturgicznych za pontyfikatu Jana Pawła II. Na Eucharystii, w miejscu gdzie od 10 lat stoi papieski ołtarz, zgromadziły się rodziny z całej diecezji tarnowskiej i samorządowcy, którym patronuje św. Kinga.

Biskup tarnowski Wiktor Skworc witając gości przypomniał przesłanie Jana Pawła II, który w swojej homilii – odczytanej wówczas przed kard. Franciszka Macharskiego - wezwał, aby „nie lękać się świętości, a nowe tysiąclecie uczynić erą ludzi świętych”. Witając rodziny oraz członków ruchów i stowarzyszeń biskup tarnowski podziękował za dwukrotne przeprowadzenie akcji zbierania podpisów pod projektem ustawy o przywrócenia uroczystości Objawienia Pańskiego, jako dnia wolnego od pracy. Biskup zaapelował szczególnie do posłów z Małopolski, aby nie lekceważyli woli swoich wyborców w tej sprawie, jak i w sprawie in vitro.

Hierarcha podziękował także firmom i osobom, które wsparły program „Gniazdo”, realizowany przez Caritas Diecezji Tarnowskiej. Program „Gniazdo” objął już pomocą 26 rodzin wielodzietnych. Caritas wspiera rodziny w trudnej sytuacji, które budują lub remontują swoje domy. Na ten cel już przeznaczono już kwotę 180 tys. zł.

Biskup podkreślił, że praktyka życia pokazuje, że samorządowcy są bliżej rodzin przez okazywaną im pomoc, a trudno o takiej postawie powiedzieć w odniesieniu do rządu. Hierarcha skrytykował rząd za niewywiązanie się z obietnic złożonych w listopadzie ub r. podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski. Rząd zapowiedział wówczas wspomaganie rodzin przez znaczne zwiększenie dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu wielodzietności, podwyższenie progu dochodowego uprawniającego do świadczeń rodzinnych oraz podwyższenie kwot zasiłków rodzinnych. „Jak dotąd rząd w Warszawie nie wywiązał się ze złożonych obietnic, zasłaniając się kryzysem i organizacją Euro 2012. Czy można jednak zaniedbywać czy ekonomicznie osłabiać rodzinę, która stanowi podstawową komórkę społeczną i daje społeczeństwu wartość najwyższą: człowieka” – pytał biskup tarnowski.

Ordynariusz tarnowski mówił, że wspieranie rodzin przyczynia się do wzrostu dobrobytu i stabilności w państwie – zdrowe rodziny są filarem gospodarki. Podkreślał, że warto o tym pamiętać w okresie kryzysu. „Trzeba inwestować w kapitał ludzki! Poruszając te kwestie chcemy wezwać rządzących do rozliczenia się ze złożonych obietnic, a nade wszystko do ich realizacji – dla dobra wszystkich. Niech rządowy program „Solidarność pokoleń. Działania na rzecz dzieci i rodzin” zacznie wreszcie działać i wspierać rodziny” – powiedział biskup Skworc podczas obchodów Święta Rodzin diecezji tarnowskiej.

Źródło: http://www.diecezja.tarnow.pl/index_01.php?aktu=4134