Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na czwartek, 23 marca 2017

    (Jr 7,23-28)
    To mówi Pan: Dałem im przykazanie: Słuchajcie głosu mojego, a będę wam Bogiem, wy zaś będziecie Mi narodem. Chodźcie każdą drogą, którą wam rozkażę, aby się wam dobrze...

Krzyż ŚDM zakończył peregrynację po Polsce

Zdjecie28 czerwca kończy się peregrynacja Krzyża Światowych Dni Młodzieży po Polsce. O północy pielgrzymujące po Polsce znaki ŚDM - Krzyż i ikona Matki Bożej wyjadą z kościoła pw. Świętego Krzyża w Płocku do Rzymu.

Od 25 kwietnia Krzyż ŚDM nawiedził 40 polskich diecezji. Gromadziły się przy nim wielotysięczne rzesze młodzieży. Najliczniejszym spotkaniem była pielgrzymka mężczyzn i młodzieży męskiej do Piekar Śląskich, na którą przybyło ok. 80 tys. wiernych. W Łodzi uroczystościom przewodniczył kard. Stanisław Ryłko, stojący na czele Papieskiej Rady ds. Świeckich. W Giżycku przy Krzyżu ŚDM, podczas milenijnych obchodów męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu, razem z młodzieżą spotkali się biskupi, wcześniej zgromadzeni w Łomży na 348. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.


W wielu diecezjach pielgrzymka Krzyża wpisała się w jubileuszowe spotkania z okazji 30. lub 10. rocznicy wizyty Jana Pawła II na polskich ziemiach. Tak było m.in. w Warszawie, Krakowie, Gnieźnie, Toruniu, Siedlcach i Drohiczynie. W Gdańsku, Starym Sączu, Myśliborzu i Pułtusku Krzyż był obecny na zaplanowanych wcześniej diecezjalnych spotkaniach młodzieży. W Częstochowie wziął udział w ogólnopolskiej pielgrzymce świata akademickiego, a w Kielcach na I Międzynarodowym Kongresie Młodych, podczas którego podjęto systematyczną refleksję nad zjawiskiem Światowych Dni Młodzieży. W kilku diecezjach, m.in. białostockiej, Krzyż był niesiony w wielokilometrowej pielgrzymce do wybranego sanktuarium.

W wielu miejscach młodzież miała okazję adorować Krzyż, dotykając go czołem i kładąc na nim swe dłonie, w wielu miastach odbyły się uliczne Drogi Krzyżowe lub Drogi Światła. „Spotkanie z Krzyżem stało się okazją do zorganizowania licznych koncertów i spektakli ewangelizacyjnych, przez które młodzież mogła odnowić swoją relację z Jezusem” - powiedział ks. Grzegorz Suchodolski z Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

Jednym z wielkich dóbr tego nawiedzenia, które jest również istotą każdych Światowych Dni Młodzieży, było spotkanie młodych ze swoimi biskupami - wyjaśnił ks. Suchodolski. Wielu biskupów sprawowało dla młodzieży Msze św., głosiło katechezy i prowadziło adoracje. Na uwagę, zdaniem duszpasterza, zasługuje również fakt włączenia się bardzo wielu szkół w godzinne adoracje Krzyża. W niektórych diecezjach Krzyż wędrował od szkoły do szkoły, w innych był umieszczony w świątyni, a zmieniała się młodzież szkolna, która go adorowała.

Ks. Suchodolski przypomniał, że „były i takie miejsca, w których rzesze młodych nie były zbyt liczne, a z zaproszenia nie skorzystało wielu dekanalnych i akademickich duszpasterzy młodzieży”. „Ogólny obraz pielgrzymki pozwala jednak spodziewać się dobrych owoców, a jednym z nich będzie zapewne liczny udział młodych Polaków w XXVI Światowym Dniu Młodzieży w Madrycie w roku 2011” - dodał.

Przygotowania do madryckiego spotkania już się rozpoczęły - informuje ks. Suchodolski. - Z Hiszpanii nadchodzą ostatnio dobre wieści. Pomimo wcześniejszych oschłych relacji, stronie kościelnej udało się skutecznie nawiązać współpracę z tamtejszym rządem, uzyskując zapewnienie o współpracy i współfinansowaniu tego wydarzenia. Premier José Zapatero oświadczył, iż różnice ideologiczne nie będą przeszkodą w zorganizowaniu spotkania młodych - dodaje kapłan.

Wybrano już wstępnie m.in. miejsce na finałowe spotkanie z papieżem. Ma nim być lotnisko Cuatro Vientos, położone 8 km od centrum Madrytu. Było ono już raz miejscem spotkania młodych z Janem Pawłem II - w maju 2003 podczas jego ostatniej podróży do tego kraju.

Ponadto kolejne diecezje hiszpańskie decydują się na włączenie w program DED (Dni w diecezjach), pragnąc zaprosić do siebie młodzież w dniach 11-15 sierpnia 2011 r. 29 czerwca zostanie rozstrzygnięta pierwsza faza konkursu na logo spotkania. Od 3 kwietnia 2010 - na 500 dni przed rozpoczęciem XXVI ŚDM - ruszy internetowa rejestracja uczestników.

„Z pewnością do tego czasu w gronie diecezjalnych duszpasterzy młodzieży zostaną wypracowane również polskie zasady rejestracji grup. Organizatorzy pragną jak najwięcej posłużyć się nowymi środkami komunikacji - Internetem i telefonią komórkową” - dodał ks. Suchodolski.

Wszelkie nowości dotyczące spotkania w Madrycie można śledzić - na razie w jęz. hiszpańskim - na stronie www.wydmadrid2011.es

 

Źródło: KAI