Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na wtorek, 20 marca 2018

    Dzień powszedni

    (Lb 21, 4-9)
    Od góry Hor szli Izraelici w kierunku Morza Czerwonego, aby obejść ziemię Edom; podczas drogi jednak lud stracił cierpliwość. I zaczęli mówić przeciw Bogu i Mojżeszowi:...

Uczestnicy Kongresu dla Pokoju modlili się przy Ścianie Śmierci

Ściana śmierci w AuschwitzNa terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz liderzy religii złożyli wieńce i zapalili świece. Wspólnie uczcili minutą ciszy ofiary Zagłady.

Grupie przewodzili, idący ramię w ramię, kardynałowie Franciszek Macharski i Stanisław Dziwisz, oraz ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy, a także naczelny rabin Polski Michael Schudrich.


Przy Ścianie Śmierci, gdzie podczas wojny hitlerowcy rozstrzelali co najmniej kilka tysięcy osób, dostojnicy kościelni różnych wyznań złożyli wieńce oraz zapalili świece i wspólnie uczcili minutą ciszy ofiary Zagłady. Kard. Stanisław Dziwisz złożył wieniec wspólnie z jednym z byłych więźniów obozu Kazimierzem Piechowskim. Obaj przyklękli przed Ścianą Śmierci a wszyscy pozostali dłuższą chwilę w milczeniu na modlitwie. Następnie Piechowski opowiedział zgromadzonym, jak wyglądało życie i praca więźniów w Auschwitz. On sam był w komando, które transportowało ofiary kaźni spod Ściany Śmierci do krematoriów. Jego wspomnień wysłuchała grupa zwierzchników różnych religii: kardynałów i biskupów, rabinów, przedstawicieli islamu i buddyzmu. Obecni byli duchowni różnych wyznań chrześcijańskich: prawosławni i ewangelicy.

Później kardynałowie – m.in. Stanisław Dziwisz, Crescenzio Sepe, Paul Poupard oraz m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy oraz biskupi: Tadeusz Pieronek i Jan Szkodoń, udali się na chwilę modlitwy do celi św. Maksymiliana Kolbego, który zginął w Auschwitz. Modlitwie przewodniczył kard. Dziwisz.

Po oddaniu czci ofiarom zagłady i modlitwie, pielgrzymi podzieleni na różne grupy językowe rozpoczęli zwiedzanie obozu.

Następnie wszyscy udadzą się do obozu Auschwitz II – Birkenau. Uczestnicy pielgrzymki przejdą w milczeniu wzdłuż rampy kolejowej do Międzynarodowego Pomnika Ofiar, gdzie będą medytować i modlić się w intencji pokoju.

Liderzy poszczególnych religii złożą tam wieńce. Jak wcześniej informowano, głos mają zabrać dwie osoby: dyrektor instytutu Yad Vashem, rabin Meir Lau, który był więźniem tego obozu, i Austriaczka romskiego pochodzenia, była więźniarka Birkenau.

Około godz. 13.00 pielgrzymi przybędą do oświęcimskiego Centrum Dialogu. Tam nastąpi krótki postój, podczas którego będą mogli spożyć chleb i wodę oraz owoce.

Dzisiejsza wizyta w Auschwitz-Birkenau to ważny punkt programu Międzynarodowego Kongresu dla Pokoju: „Ludzie i Religie”, organizowany jest przez archidiecezję krakowską i wspólnotę św. Idziego, która podjęła się podtrzymywania i rozpowszechniania „ducha Asyżu” we wszystkich zakątkach świata.

Spotkanie „Ludzie i Religie” zakończy się we wtorek wieczorem podczas uroczystej międzyreligijnej ceremonii na krakowskim Rynku. Ogłoszone zostanie przesłanie pokojowe do świata.

 

Źródło: KAI