Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na wtorek, 20 marca 2018

    Dzień powszedni

    (Lb 21, 4-9)
    Od góry Hor szli Izraelici w kierunku Morza Czerwonego, aby obejść ziemię Edom; podczas drogi jednak lud stracił cierpliwość. I zaczęli mówić przeciw Bogu i Mojżeszowi:...

Jubileuszowa pielgrzymka gorska szlakiem sw. Kingi

Miłośnicy gór z całej Polski wezmą udział w XX Jubileuszowej Pielgrzymce Górskiej Szlakiem Świętej Kingi. Pątnicy przez trzy dni będą pokonywać pieszo górskie odcinki w Małopolsce. Flisackimi łodziami przepłyną także przez Dunajec. Pielgrzymka rozpocznie się w piątek 25 września w Starym Sączu.


W ub. roku na szlak wyruszyło ok. 200 osób, m.in. z Zakopanego, Rzeszowa, Lichenia, Lublina i Sądecczyzny. - Idą z nami starsi i młodzi, którzy kochają góry. Pielgrzymka jest podziękowaniem za kanonizację św. Kingi – Pani Ziemi Sądeckiej. Podczas drogi rozważamy jej przesłanie - mówi ks. Tadeusz Sajdak, dyrektor Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu. W tym roku pielgrzymka będzie przebiegać pod hasłem: „Święta Kingo wzorowa uczennico św. Franciszka - módl się za nami”.

Uczestnicy pielgrzymki spotkają się w piątek 25 września o godz. 8.00 na dziedzińcu klasztornym w Starym Sączu, skąd wyruszą w kierunku Dzwonkówki i Krościenka, a później na Sokolicę i do Szczawnicy. Każdego dnia na szlaku będzie odprawiana Msza św. Pątnicy będą także uczestniczyć w drodze krzyżowej i odmawiać różaniec. W niedzielę dotrą na Przehybę w Beskidzie Sądeckim.

Organizatorem pielgrzymki są: Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu i Stowarzyszenie Czcicieli św. Kingi. Zgłoszenia można kierować na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , telefonicznie: 018 446 14 39 lub 0 605 421 982. Zgłoszenie powinno zawierać: imię i nazwisko, nr PESEL, adres zamieszkania, tel. kontaktowy lub e-mail.

Św. Kinga urodziła się w 1234 r., była córką króla Węgier Beli IV, została poślubiona księciu sandomierskiemu Bolesławowi Wstydliwemu. Święta karmiła biedaków, opiekowała się kobietami, które spodziewały się potomstwa, fundowała kościoły, osobiście angażowała się w sprawy sądowe, aby bronić sierot, wdów i ubogich. Wspierała także męża w podejmowaniu trudnych decyzji. W 1257 r. Bolesław Wstydliwy przekazał jej ziemię sądecką wraz z pełnią książęcej władzy. Św. Kinga zmarła 24 lipca 1292 r. W 1999 r. została kanonizowana przez Jana Pawła II, który przybył do Starego Sącza. Szczątki św. Kingi spoczywają w klasztorze starosądeckim, który księżna ufundowała i do którego wstąpiła po śmierci męża.

 

Źródło: http://www.diecezja.tarnow.pl/index_01.php?aktu=4165