Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na wtorek, 17 października 2017

    Wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika

    (Rz 1,16-25)
    Ja nie wstydzę się Ewangelii, jest bowiem ona mocą Bożą ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka. W...

18 osób rozpoczęło przygotowania do wyjazdu na misje
Do Boliwii, Zambii i Kamerunu wyjadą kolejni Polacy, którzy chcą pracować na misjach. Wcześniej, przez osiem miesięcy będą poznawać język i kulturę krajów. W Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie 18 osób rozpoczęło nowy rok formacji 2009/2010. W gronie przyszłych misjonarzy jest jeden kapłan z diecezji tarnowskiej.

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Wiktor Skworc prosił osoby rozpoczynające kształcenie misyjne, aby uczyli się być miłosiernymi to znaczy nie mieli w swej posłudze względu na osoby, na kolor skóry, na poglądy i zapatrywania, na przynależność narodową czy plemienną. „Dla misjonarza koniecznym jest, aby szedł tą samą drogą, jaką kroczył Chrystus, mianowicie drogą ubóstwa, posłuszeństwa, służby i ofiary z siebie aż do śmierci, z której przez zmartwychwstanie swoje powstał Chrystus zwycięzca” – zaznaczył biskup podczas Mszy św. rozpoczynającej nowy rok formacji misyjnej.

Wśród trudności osłabiających misyjne zaangażowanie Kościoła w Polsce bp Skworc wymienił m.in. brak nadziei i radości, dawne i obecne podziały między chrześcijanami, dechrystianizację krajów niegdyś chrześcijańskich, spadek liczby powołań do apostolstwa. Biskup ocenił także, że duży wpływ ma anty-świadectwo dawane przez wiernych i wspólnoty chrześcijańskie. Apelował , aby Kościół w Polsce w pełni rozpoznał swą odpowiedzialność za sprawę Ewangelii i ofiarował innym to, co sam przez ponad tysiąc lat swych dziejów obficie otrzymywał.

W porównaniu z rokiem ubiegłym widać spadek liczby chętnych do pracy misyjnej. W maju tego roku, Centrum Formacji Misyjnej opuściło 32 studentów, zaś na nowy rok formacyjny zgłosiło się 18 osób. W tym gronie jest ośmiu księży diecezjalnych, jeden pallotyn, cztery siostry zakonne i pięć osób świeckich.

"Cieszymy się, że na misje chce wyjechać więcej osób świeckich, bowiem rok temu była to tylko jedna misjonarska" – mówi KAI ks. Tomasz Atłas, sekretarz Komisji KEP ds. Misji. Świeccy będą pracować m.in. przy formacji katechistów w Republice Środkowoafrykańskiej i w ośrodku dla dziewcząt w Boliwii. Niektórzy zapowiadają, że planują wyjechać nawet ma kilkanaście lat.

Przyszli misjonarze pochodzą m.in. z archidiecezji warszawskiej, diecezji warszawsko-praskiej, tarnowskiej, kieleckiej, siedleckiej i krakowskiej. Przygotowanie do pracy na misjach potrwa osiem miesięcy. Kurs w Centrum Formacji Misyjnej obejmuje: przygotowanie misjologiczne, językowe i formację duchową. W ramach formacji duchowo-intelektualnej przyszli misjonarze kształcą się m.in. w dziedzinie historii misji, kultury i wierzeń oraz medycyny tropikalnej.

Źródło: http://www.diecezja.tarnow.pl/index_01.php?aktu=4170