Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na wtorek, 20 marca 2018

    Dzień powszedni

    (Lb 21, 4-9)
    Od góry Hor szli Izraelici w kierunku Morza Czerwonego, aby obejść ziemię Edom; podczas drogi jednak lud stracił cierpliwość. I zaczęli mówić przeciw Bogu i Mojżeszowi:...

18 osób rozpoczęło przygotowania do wyjazdu na misje
Do Boliwii, Zambii i Kamerunu wyjadą kolejni Polacy, którzy chcą pracować na misjach. Wcześniej, przez osiem miesięcy będą poznawać język i kulturę krajów. W Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie 18 osób rozpoczęło nowy rok formacji 2009/2010. W gronie przyszłych misjonarzy jest jeden kapłan z diecezji tarnowskiej.

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Wiktor Skworc prosił osoby rozpoczynające kształcenie misyjne, aby uczyli się być miłosiernymi to znaczy nie mieli w swej posłudze względu na osoby, na kolor skóry, na poglądy i zapatrywania, na przynależność narodową czy plemienną. „Dla misjonarza koniecznym jest, aby szedł tą samą drogą, jaką kroczył Chrystus, mianowicie drogą ubóstwa, posłuszeństwa, służby i ofiary z siebie aż do śmierci, z której przez zmartwychwstanie swoje powstał Chrystus zwycięzca” – zaznaczył biskup podczas Mszy św. rozpoczynającej nowy rok formacji misyjnej.

Wśród trudności osłabiających misyjne zaangażowanie Kościoła w Polsce bp Skworc wymienił m.in. brak nadziei i radości, dawne i obecne podziały między chrześcijanami, dechrystianizację krajów niegdyś chrześcijańskich, spadek liczby powołań do apostolstwa. Biskup ocenił także, że duży wpływ ma anty-świadectwo dawane przez wiernych i wspólnoty chrześcijańskie. Apelował , aby Kościół w Polsce w pełni rozpoznał swą odpowiedzialność za sprawę Ewangelii i ofiarował innym to, co sam przez ponad tysiąc lat swych dziejów obficie otrzymywał.

W porównaniu z rokiem ubiegłym widać spadek liczby chętnych do pracy misyjnej. W maju tego roku, Centrum Formacji Misyjnej opuściło 32 studentów, zaś na nowy rok formacyjny zgłosiło się 18 osób. W tym gronie jest ośmiu księży diecezjalnych, jeden pallotyn, cztery siostry zakonne i pięć osób świeckich.

"Cieszymy się, że na misje chce wyjechać więcej osób świeckich, bowiem rok temu była to tylko jedna misjonarska" – mówi KAI ks. Tomasz Atłas, sekretarz Komisji KEP ds. Misji. Świeccy będą pracować m.in. przy formacji katechistów w Republice Środkowoafrykańskiej i w ośrodku dla dziewcząt w Boliwii. Niektórzy zapowiadają, że planują wyjechać nawet ma kilkanaście lat.

Przyszli misjonarze pochodzą m.in. z archidiecezji warszawskiej, diecezji warszawsko-praskiej, tarnowskiej, kieleckiej, siedleckiej i krakowskiej. Przygotowanie do pracy na misjach potrwa osiem miesięcy. Kurs w Centrum Formacji Misyjnej obejmuje: przygotowanie misjologiczne, językowe i formację duchową. W ramach formacji duchowo-intelektualnej przyszli misjonarze kształcą się m.in. w dziedzinie historii misji, kultury i wierzeń oraz medycyny tropikalnej.

Źródło: http://www.diecezja.tarnow.pl/index_01.php?aktu=4170