Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na sobotę, 22 lipca 2017

    Wspomnienie św. Marii Magdaleny

    (Pnp 8,6-7)
    Połóż mię jak pieczęć na twoim sercu, jak pieczęć na twoim ramieniu, bo jak śmierć potężna jest miłość, a zazdrość jej nieprzejednana jak Szeol, żar...

Watykańskie orędzie do muzułmanów

ZdjDo współpracy w zwalczaniu ubóstwa na świecie wzywa muzułmanów i chrześcijan Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego.

W tradycyjnym orędziu do wyznawców islamu, wystosowanym na zakończenie Ramadanu, przewodniczący Rady kard. Jean-Louis Tauran i jej sekretarz abp Pier Luigi Celata wskazują, że „ubóstwo upokarza i rodzi nieznośne cierpienia, które często są źródłem izolacji, gniewu, czy wręcz nienawiści i pragnienia zemsty”.


- Może to prowadzić do aktów wrogości, dokonywanych wszelkimi dostępnymi środkami, usprawiedliwianych nawet przez rozważania natury religijnej. W imię rzekomej „sprawiedliwości boskiej” odbiera się innemu jego bogactwo, łącznie z pokojem i bezpieczeństwem – czytamy w orędziu, opublikowanym w dniu ósmej rocznicy terrorystycznych zamachów w Nowym Jorku 11 września 2001 r. To dlatego „odrzucenie zjawisk ekstremizmu i przemocy z konieczności zawiera w sobie walkę z ubóstwem poprzez krzewienie integralnego rozwoju człowieka, który papież Paweł VI nazwał «nowym imieniem pokoju»”.

Kard. Tauran i abp Celata podkreślają, że wrażliwość, współczucie i pomoc okazywane ubogim „braciom i siostrom w człowieczeństwie” stanowi „żywy dowód miłości Najwyższego, ponieważ wzywa On nas do kochania człowieka jako takiego i pomagania mu, bez względu na przynależność”.

Cytując słowa Benedykta XVI z orędzia na Światowy Dzień Pokoju 2009, hierarchowie odróżniają ubóstwo, które należy zwalczać i ubóstwo, które należy przyjąć jako styl życia w prostocie, które skupia się na tym, co istotne, unika marnotrawstwa i szanuje środowisko naturalne. Wybór ubóstwa usposabia nas do odejścia od skupienia na sobie i poszerzenia serca – zaznaczają autorzy orędzia.

Najgłębszych przyczyn ubóstwa upatrują oni w braku szacunku dla wrodzonej godności osoby ludzkiej. Stanowi ono wezwanie do globalnej solidarności, np. poprzez przyjęcie „wspólnego kodeksu etycznego”, którego normy byłyby zakorzenione w prawie naturalnym wpisanym przez Stwórcę w sumienie każdej istoty ludzkiej.

Na zakończenie kard. Tauran i abp Celata życzą muzułmanom „dobrego i szczęśliwego Id al.-Fitr” – święta wieńczącego miesiąc postu.

 

Źródło: KAI