Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na wtorek, 20 marca 2018

    Dzień powszedni

    (Lb 21, 4-9)
    Od góry Hor szli Izraelici w kierunku Morza Czerwonego, aby obejść ziemię Edom; podczas drogi jednak lud stracił cierpliwość. I zaczęli mówić przeciw Bogu i Mojżeszowi:...

Bp Skworc: chrońmy dzieci przed demoralizacją i chamstwem
DzieckoO dawanie dobrego przykładu dzieciom i chronienie ich przed demoralizacją, zaapelował biskup tarnowski Wiktor Skworc podczas uroczystości odpustowych w Zawadzie k. Dębicy ku czci Narodzenia NMP. Biskup wezwał szkołę, dom, Kościół i samorząd do tworzenia społecznej koalicji obrony dzieci. 

Hierarcha podkreślił w homilii, że trzeba troszczyć się o dzieci, które od dorosłych uczą się, jak postępować, kim się stawać, ku czemu zmierzać. "Strzeżmy dzieci przed demoralizacją, chamstwem i bezwstydem, które zalały dziś środki masowego przekazu. Uczmy mądrego korzystania z Internetu, który jak każde narzędzie może służyć dobru, ale i prowadzić do deprawacji" apelował kaznodzieja. 

Bp Skworc wskazywał, że dając dobry przykład, dorośli wprowadzają dzieci i młodzież w kulturę wartości, miłości, poszanowania, dialogu i przyjaźni, a tym samym, uczą korzystania z daru wolności. Dodał także, że trzeba " przeciwstawiać się środowiskom i grupom społecznym, pragnącym karmić dziecięce umysły i serca antywartościami: przemocą, nienawiścią, biologizmem w ukazywaniu intymności życia, poniżaniem i wykorzystywaniem słabych i wrażliwych". 

Cytując raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Europie, który mówi, że Polska należy do niechlubnej czołówki krajów, w których małoletni najczęściej sięgają po alkohol, biskup tarnowski ubolewał nad tym, że jest on łatwo dostępny. 

" Polsce potrzeba trzeźwych rodzin, bowiem tylko w nich mogą być kształtowane właściwe postawy. Wielu młodych oczekuje od dorosłych wyraźnej zachęty do pełnej abstynencji, a przede wszystkim - dobrego przykładu" apelował bp Skworc. 

Ordynariusz tarnowski wezwał matki i ojców do dawania świadectwa. Prosił, aby rodziny promieniowały atmosferą trzeźwości i prowadziły dzieci do Chrystusa. "Im więcej Jego obecności w naszym życiu, w życiu dzieci i młodych, tym większymi stajemy się ludźmi, zdolnymi do prawdziwej miłości i poszanowania każdego istnienia, każdego dziecka, także tego nienarodzonego, pochodzącego z zabiegów in vitro i zamrożonego, zagrożonego śmiercią" podkreślił hierarcha. 

Msza św. zakończyła uroczystości odpustowe w Zawadzie, które trwały od 5 września. Przebiegały one pod hasłem "Z Maryją otoczmy troską życie". Przed słynącym łaskami obrazem modlili się : duchowni, siostry zakonne, kombatanci, rodziny, chorzy, wychowawcy i młodzież. 

Zawada to mała miejscowość w okolicach Dębicy, na trasie między Tarnowem a Rzeszowem, słynąca z sanktuarium Matki Bożej Zawadzkiej. Obraz pochodzi z końca XVI w. 

Matka Boża jest uśmiechnięta, w lewej ręce trzyma chusteczkę, aby ocierać łzy płaczącym. Pan Jezus w lewej ręce trzyma Księgę Ewangelii, prawą ręką wskazuje na Maryję. Aniołowie podtrzymują koronę nad Jej głową. Obraz koronowany był dwukrotnie w 1920 i 1924 r., po odzyskaniu skradzionych koron.

Źródło: http://www.diecezja.tarnow.pl/index_01.php?aktu=4173, RDN