Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na niedzielę, 18 marca 2018

    Piąta Niedziela Wielkiego Postu

    (Jr 31, 31-34)
    Pan mówi: "Oto nadchodzą dni, kiedy zawrę z domem Izraela i z domem Judy nowe przymierze. Nie takie jak przymierze, które zawarłem z ich...

70 tys. osób na Taizé w Poznaniu

ZdjecieOrganizacja ruchu drogowego, zapewnienie bezpieczeństwa uczestników – te i inne zagadnienia poruszono dziś na spotkaniu przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych z abp. Stanisławem Gądeckim.

Organizatorzy Europejskiego Spotkania Młodych (ESM) spodziewają się przybycia do Poznania 70 tys. młodych ludzi.


W spotkaniu w rezydencji arcybiskupa poznańskiego wzięli udział m.in. Piotr Florek - wojewoda wielkopolski, Ryszard Grobelny – prezydent Poznania, Jan Grabkowski – starosta poznański, Katarzyna Poślednia – wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, oraz komendanci wojewódzcy i miejscy Straży Pożarnej i Policji.

W ocenie braci z Taizé wszystko odbywa się zgodnie z harmonogramem. – W żadnym z dotychczasowych miast-organizatorów nie uczyniono tak wiele na trzy miesiące przed samym spotkaniem – podkreśla w rozmowie z KAI ks. Robert Korbik, odpowiedzialny za przygotowanie dni młodych.

Poznań skutecznie promował się w wakacje w Taizé. Młodzi w koszulkach „See you in Poznan” zorganizowali tam spotkania dla gości z kilkudziesięciu państw świata, zapraszając ich do Polski. W Częstochowie na wałach jasnogórskich umieszczono ogromny baner reklamowy z zaproszeniem do Poznania.

W rozmowie arcybiskupa z przedstawicielami władz ustalono, że podczas ESM obowiązywać będzie specjalny rozkład jazdy komunikacji miejskiej i powiatowej, oraz najprawdopodobniej wprowadzony zostanie jeden wspólny bilet dla komunikacji miejskiej, kolejowej i autobusowej gminnej. To ostatnie ustalenie wzbudza najwięcej kontrowersji, ze względu na niedopracowany jeszcze sposób rozliczenia się poszczególnych podmiotów; do tej pory jednak w żadnym z miast europejskich nie było problemu ze wspólnym biletem dla uczestników spotkania. Pojawiło się nawet spostrzeżenie, że tego rodzaju rozwiązanie mogłoby w przyszłości ułatwić na stałe życie mieszkańcom Poznania. Rozmawiano także na temat zabezpieczenia medycznego i przeciwpożarowego ESM 2009.

Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w dniach od 29 grudnia 2009 do 2 stycznia 2010 r. Młodzież spotykać się będzie przed południem w parafiach, a wieczorem na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Spotkanie będzie w całości finansowane przez Wspólnotę z Taizé i przez jego uczestników.

 

Żródło: KAI