Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na niedzielę, 23 lipca 2017

    XVI niedziela zwykła

    (Mdr 12,13.16-19)
    Panie, nie ma oprócz Ciebie boga, co ma pieczę nad wszystkim, abyś miał dowodzić, że nie sądzisz niesprawiedliwie, Podstawą Twojej sprawiedliwości jest Twoja potęga, wszechwładza Twa...

Więzienie za przejście na chrześcijaństwo

ZdjęcieOd ponad pół roku w więzieniu w Teheranie przebywają dwie chrześcijanki, które porzuciły islam.
27-letnia Maryam Rostampour i 30-letnia Marzieh Amirizadeh zostały aresztowane i oskarżone o bycie „zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwowego” i „udział w nielegalnym zgromadzeniu”.


Stan zdrowia uwięzionych pogarsza się coraz bardziej. Stołeczne więzienie Evin ma złą sławę ze względu na urągające warunki sanitarne.

W czasie rozprawy przed rewolucyjnym sądem w Teheranie chrześcijanki odrzuciły możliwość wyrzeczenia się wiary w Chrystusa. Ich proces przeradzał się czasami w debatę teologiczną.

– To niemożliwe, by Bóg rozmawiał z człowiekiem – stwierdził oskarżyciel.

– Czy kwestionujesz Bożą wszechmoc? – odpowiedziała jedna z irańskich chrześcijanek.

– Nie jesteś godna, by Bóg z tobą rozmawiał – kontynuował oskarżyciel.

– To Bóg, a nie ty, decyduje o mojej godności – ripostowała Marzieh, wyznając powtórnie swoją wiarę.

Kobiety zostały po przesłuchaniu odesłane do więzienia, by „jeszcze raz przemyślały swoją decyzję”. Natomiast irańska wspólnota chrześcijańska w Wielkiej Brytanii 12 września zorganizowała modlitewne czuwanie w intencji uwolnienia aresztowanych. Ubrane na biało kobiety modliły się przed ambasadą irańską w Londynie. Domagały się również natychmiastowego uwolnienia Iranek i zapewnienia podstawowej wolności religijnej w tym islamskim kraju.

Niewielka wspólnota chrześcijańska w Iranie należy do najbardziej prześladowanych na świecie. Liczba katolików szacowana jest tam na 25 tys. Wierni mają 11 parafii, w których pracuje 17 księży. Każda konwersja z islamu na chrześcijaństwo zagrożona jest aresztowaniem i wyrokiem śmierci.

 

Źródło: KAI