Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na wtorek, 20 marca 2018

    Dzień powszedni

    (Lb 21, 4-9)
    Od góry Hor szli Izraelici w kierunku Morza Czerwonego, aby obejść ziemię Edom; podczas drogi jednak lud stracił cierpliwość. I zaczęli mówić przeciw Bogu i Mojżeszowi:...

Międzynarodowa Pielgrzymka Romów do Limanowej

Już po raz 24. z Łososiny Górnej do Limanowej przejdzie w niedzielę (20 września) Międzynarodowa Pielgrzymka Romów z całej Polski. Do ich wędrówki do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej dołączy się tradycyjny tabor z zabytkowymi bryczkami. Uroczystej Mszy św. z tej okazji przewodniczyć będzie bp Edward Janiak. Organizatorem pielgrzymki jest Krajowe Duszpasterstwo Romów.


Przed rozpoczęciem pielgrzymki, ok. godz. 10.30 bp Edward Janiak poświęci kaplicę patrona Romów, bł. Zefiryna Gimeneza Malli - pierwszego Roma wyniesionego do chwały ołtarzy. Beatyfikował go Jan Paweł II 4 maja 1997 r. Następnie piesi pielgrzymi i tradycyjny cygański tabor z zabytkowymi bryczkami i wozami wyruszą w pięciokilometrową drogę do Limanowej. Towarzyszyć im będą duszpasterze społeczności romskiej oraz wszyscy zainteresowani kulturą i folklorem cygańskim. O godz. 14.30 pielgrzymkę do limanowskiego sanktuarium zakończy uroczysta Eucharystia, której przewodniczyć będzie bp Janiak. Po Mszy na rynku w Limanowej odbędzie się Przegląd Romskich Zespołów Folklorystycznych z Polski i z zagranicy.

 

W Łososinie Górnej istnieje pierwszy w Polsce Ośrodek Kulturalno-Religijny dla Romów. W jego skład wchodzą kaplica bł. Zefiryna oraz biblioteka, sala audiowizualna i muzeum. Ośrodek funkcjonuje dzięki zaangażowaniu Krajowego Duszpasterstwa Romów i diecezji tarnowskiej. W Polsce żyje ok. 21 tys. Romów, głównie w mniejszych miastach i wsiach na wschodzie i południu. Zrzeszają się oni w stowarzyszenia, organizują imprezy folklorystyczne i festiwale kultury cygańskiej. Liczba Romów w Polsce maleje, gdyż obowiązujące od 1964 r. przepisy zabraniają koczowniczego trybu życia. 

Źródło: RDN