Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na niedzielę, 21 stycznia 2018

    Trzecia Niedziela zwykła

    (Jon 3,1-5. 10)
    Pan przemówił do Jonasza po raz drugi tymi słowami: „Wstań, idź do Niniwy, wielkiego miasta, i głoś jej upomnienie, które Ja ci zlecam”. Jonasz wstał...

Komunikat Biskupa Tarnowskiego z okazji Dnia Środków Społ. Przekazu

LaptopDrodzy Diecezjanie! Droga Młodzieży!

Szybki rozwój technologii przekazu informacji przyczynił się do powstania cyfrowego kontynentu, wirtualnej przestrzeni, która umożliwia komunikację, zdobywanie wiedzy i przede wszystkim nawiązywanie kontaktów międzyosobowych. Kościół twórczo wykorzystuje świat mediów elektronicznych, aby nieść innym Chrystusa i budować kulturę opartą na Ewangelii. Szczególna odpowiedzialność w tym względzie spoczywa na ludziach młodych, którzy spontanicznie odnajdują się w przestrzeni wirtualnej.


Drodzy Diecezjanie!

Dobro, jakie niesie w sobie Internet czy telefonia komórkowa, współistnieje niestety ze złem, które panoszy się w nich poprzez słowa i obrazy poniżające ludzi, upowszechniające nienawiść i nietolerancję, niszczące intymność ludzkiej płciowości, eksploatujące słabych i wrażliwych. Jakby tego było mało, również media tradycyjne: prasa, niektóre stacje radiowe czy telewizyjne uległy zalewowi chamstwa i bezwstydu (tabloidyzacji), służąc pseudo-wolności, pojmowanej jako samowola. Złu panoszącemu się w mediach należy się stanowczo przeciwstawiać, co zresztą już się dzieje dzięki odwadze poszczególnych osób czy grup społecznych.

Włączając się w ich zmagania warto walczyć o prawdziwe media publiczne, warto bronić opiniotwórczych tytułów prasowych. Warto wspierać nasze diecezjalne radio ewangelizacyjne RDN Małopolska, które informuje wszystkich o tym, co lokalne, bliskie, rodzinne, o tym, co najważniejsze i aktualne w Kościele tarnowskim i regionie.

Pozytywnym sposobem walki z mediami szerzącymi antywartości, jest wspieranie tych mediów, stacji czy tytułów prasowych, które promują kulturę dobra, dialogu, przyjaźni i miłości. Z pewnością do tych należy bliski nam tygodnik „Gość Niedzielny” i inne czasopisma katolickie, a także niektóre wydawnictwa świeckie.

Drodzy Diecezjanie!

Zachęcam Was wszystkich, abyście współczesne środki społecznego przekazu czynili narzędziem ewangelizacji w duchu słów Jana Pawła II: „Internet sprawia, że miliardy obrazów pojawiają się na milionach monitorów komputerowych na całej planecie. Czy z tej galaktyki obrazu i dźwięku wyłoni się twarz Chrystusa i zabrzmi głos Chrystusa? Tylko bowiem, gdy widać tę twarz i słychać ten głos, świat może poznać radosną nowinę o naszym zbawieniu. To jest cel ewangelizacji. To właśnie uczyni Internet prawdziwie ludzką przestrzenią, gdzie bowiem nie ma miejsca dla Chrystusa, nie ma też miejsca dla człowieka. Dlatego też w tym Światowym Dniu Środków Społecznego Przekazu chcę wezwać cały Kościół, by odważnie przekraczał ten nowy próg, by wyruszał na głębię Sieci, tak by obecnie - podobnie jak w przeszłości - wspaniały związek Ewangelii i kultury mógł ukazać światu "chwałę Bożą na obliczu Chrystusa" (2Kor 4,6)” (Orędzie na 36. ŚDŚSP, 2002). Z tym wezwaniem zwracam się szczególnie do młodzieży.

Drodzy Młodzi!

Proszę was, z entuzjazmem przepowiadajcie Ewangelię waszym rówieśnikom przez pośrednictwo Internetu i innych narzędzi komunikacji. Wspólnie poszukujcie dobra, prawdy i piękna – wartości, które nadadzą sens waszemu rozkwitającemu życiu. Znacie lęki i nadzieje towarzyszące waszym rówieśnikom, ich aspiracje i rozczarowania: największy dar, jaki możecie wspólnie dzielić to Dobra Nowina o Bogu, który stał się człowiekiem, który ma Serca dla każdego! Możecie być świadkami, misjonarzami tej miłości posługując się komputerem. Bo serce młodego człowieka, waszych rówieśników, podobnie jak wasze, tęskni za światem, w którym rządzi miłość, gdzie ludzie dzielą się darami, gdzie budowana jest jedność, gdzie wolność odnajduje swe znaczenie w prawdzie i gdzie tożsamość każdego będzie się realizowała w szanującej się wspólnocie. Tylko On – Jezus Chrystus – jedyny Odkupiciel Człowieka - może odpowiedzieć na te oczekiwania: bądźcie Jego zwiastunami! (por. Benedykt XVI, Orędzie na 43. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu).

Niech Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu będzie dla każdego okazją do rachunku sumienia, do postawienia sobie pytania o to jak korzysta z prasy, radia telewizji, telefonu komórkowego i Internetu! Rodzice niech postawią sobie pytanie czy wychowują swoje dzieci słowem i przykładem do roztropnego korzystania ze wszystkich środków przekazu informacji. Wyrzut sumienia, stwierdzenie uzależnienia, wchodzenie w pokłady zła – niech mobilizuje do zmiany, do odcięcia się od grzechu i do wyboru wolności i dobra.

A tym, którzy trudzą się przekazywaniu Ewangelii, w tworzeniu kultury szacunku, dialogu, przyjaźni i miłości poprzez współczesne środki społecznego przekazu z serca błogosławię!

 

 

† Wiktor Skworc

BISKUP TARNOWSKI

 

Źródło: http://www.diecezja.tarnow.pl/index_01.php?kom=639