Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na wtorek, 20 marca 2018

    Dzień powszedni

    (Lb 21, 4-9)
    Od góry Hor szli Izraelici w kierunku Morza Czerwonego, aby obejść ziemię Edom; podczas drogi jednak lud stracił cierpliwość. I zaczęli mówić przeciw Bogu i Mojżeszowi:...

Przekazanie Kopii Cudownego Obrazu rosyjskiemu klasztorowi prawosławnemu

Matka Boska Częstochowska„Dzięki temu, że kopia tej Ikony powędruje do waszego klasztoru będziemy razem duchowo złączeni i przez wstawiennictwo Najświętszej Dziewicy Bogarodzicy Maryi błagać o to, byśmy byli kiedyś jedną Owczarnią pod kierownictwem jednego Pasterza.”


Mówił wczoraj w trakcie Apelu Jasnogórskiego metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. W czasie codziennej wieczornej modlitwy Polaków Kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z rąk metropolity częstochowskiego oraz o. Izydora Matuszewskiego, generała Zakonu Paulinów odebrał archimandryta Arkady, przełożony rosyjskiego klasztoru prawosławnego św. Nila na wyspie Stołobienskoje.

„Spełniły się nasze marzenia, że Kopia Ikony Matki Bożej Częstochowskiej przybędzie na ziemię rosyjską. Ta siła, która płynie z Obrazu pozwala nam być silnymi duchem” – mówił archimandryta Arkadij.

Metropolita częstochowski zauważył także, że związki Jasnej Góry z kościołem Wschodnim mają kilkusetletnią historię. „Ikona przyszła do nas już omodlona na Wschodzie, a kiedy została znieważona nadano Jej rysy Zachodnie. Poprzez to Obraz łączy dwa wielkie światy i jest znakiem tego, co Sługa Boży Jan Paweł II nazywał oddychaniem dwoma płucami” – przypomniał abp Nowak.

Pomysł umieszczenia Kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w klasztorze niedaleko Ostaszkowa wyszedł od rodzin więzionych tam w latach 1939-40 przez funkcjonariuszy NKWD jeńców wojennych. Prawosławni mnisi zwrócili się wtedy do ambasadora RP w Rosji Jerzego Bahra, a ten pomógł w nawiązaniu kontaktu z Kościołem w Polsce.

Klasztor, zabrany Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu (RKP) w 1927 r. przez bolszewików, był więzieniem najpierw dla nieletnich, a następnie - po zajęciu wschodnich rubieży Rzeczypospolitej przez Armię Czerwoną we wrześniu 1939 - dla jeńców polskich. Dziewięć kilometrów od monasteru znajduje się Ostaszkowo, gdzie więzionych 15 tys. więźniów, w tym polscy policjanci i żandarmi. Wielu z nich zginęło.

Pięciodniowa wizyta 6-osobowej grupy prawosławnych duchownych organizuje Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski przy współpracy z przedstawicielami Kościoła prawosławnego w Polsce. Dlegacja Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego odwiedzi także Kraków, Gniezno, Płock i największą świętość polskich prawosławnych - górę Grabarkę na Podlasiu. Prawosławni duchowni odprawią także modły w cerkwiach w Siemiatyczach i Jabłecznej. Do Moskwy odlecą we wtorek, 29 września.

 

Źródło: KAI