Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na środę, 21 marca 2018

    Dzień powszedni

    (Dn 3, 14-20. 91-92. 95)
    Król Nabuchodonozor powiedział: "Czy jest prawdą, Szadraku, Meszaku i Abed-Nego, że nie czcicie mojego boga ani nie oddajecie pokłonu złotemu posągowi, który wzniosłem? Czy...

Benedykt XVI w Brnie: jedyna pewna i niezawodna nadzieja opiera się na Bogu

Benedykt XVIJedyna pewna i niezawodna nadzieja opiera się na Bogu – powiedział Benedykt XVI w homilii podczas Mszy św. na lotnisku w Brnie. Dziś papież spotka się także w Pradze z przedstawicielami Ekumenicznej Rady Kościołów oraz społecznością akademicką.

Papież wskazał, że „doświadczenie historii pokazuje, do jakich absurdów dochodzi człowiek, gdy wyklucza Boga z widnokręgu swych wyborów i swych działań i jak niełatwo jest budować społeczeństwo dążące do wartości dobra, sprawiedliwości i braterstwa, gdyż byt ludzki jest wolny a jego wolność pozostaje krucha”. Nadzieją ludzkości, którą „Kościół głosi z pokolenia na pokolenie” jest Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały.


- Jestem zaszczycony, że mogę Waszą Świątobliwość powitać w imieniu wspólnoty wierzących, wszystkich mieszkańców diecezji brneńskiej, miasta Brna i południowych Moraw – powiedział na początku liturgii biskup Brna, Vojtĕch Cirkle witając papieża.

Przypominając, że po raz pierwszy w historii głowa Kościoła odwiedza założoną w 1777 diecezję brneńską, stwierdził: „Jako sukcesor apostoła Piotra przybywasz z Rzymu, gdzie św. Piotr, św. Paweł i wielu innych głosiło Chrystusa i wylało za Niego krew. Dzięki ich świadectwu Ewangelia dotarła także do nas”.

Hierarcha wyraził radość, że papież przyjechał do Brna w niedzielę, dzień Eucharystii, kiedy chrześcijanie radośnie celebrują zwycięstwo Chrystusa nad grzechem i śmiercią. „Chrystus Zwycięski nas jednoczy” – podkreślił bp Cirkle. „Będziemy celebrować Eucharystię – kontynuował biskup – dzięki darowi kapłaństwa, ustanowionego przez Chrystusa w czasie Ostatniej Wieczerzy”. Podziękował Benedyktowi XVI za „postawienie kapłaństwa w centrum uwagi” przez ogłoszenie Roku Kapłańskiego. „Dzisiejszym tematem jest nadzieja, a naszą nadzieją jest Chrystus” – przypomniał bp Cirkle i dodał: „Dziękujemy ci za utwierdzanie nas w tym przekonaniu i dodawanie nam odwagi” – powiedział.

Zwracając się do zgromadzonych Ojciec Święty zaznaczył, że ich kraj „żyje w warunkach kulturalnych, które często stanowią radykalne wyzwanie dla wiary, a więc i dla nadziei”. – Zarówno wiara, jak i nadzieja w naszych czasach doświadczyły jakby „przemieszczenia”, gdyż zostały zepchnięte na poziom prywatny i pozaziemski, a w życiu konkretnym i publicznym utwierdziło się zaufanie w postęp naukowy i gospodarczy. Wszyscy wiemy, że postęp ten jest dwuznaczny: otwiera możliwości dobra wraz z negatywnymi perspektywami. Rozwój techniczny i poprawa struktur społecznych są ważne i z pewnością konieczne, ale nie wystarczają, aby zapewnić moralny dobrobyt społeczeństwa. Człowiek potrzebuje wyzwolenia od ucisku materialnego, ale musi być uratowany, i to jeszcze głębiej, od zła, które trapi ducha. A któż może go uratować, jeśli nie Bóg, który jest Miłością i który objawił swoje oblicze Ojca wszechmogącego i miłosiernego w Jezusie Chrystusie? – pytał retorycznie Benedykt XVI.

Podkreślił, że w dzisiejszym społeczeństwie, „gdzie wiele form ubóstwa rodzi się z izolacji, z braku miłości, z odrzucenia Boga i z pierwotnego tragicznego zamknięcia się człowieka w sobie, sądzącego, że może wystarczyć sam sobie lub przeciwnie, że jest tylko nieznaczącym i przemijającym faktem”, jedynie Chrystus może być naszą niezawodną nadzieją. – Oto orędzie, które my, chrześcijanie, jesteśmy wezwani szerzyć każdego dnia swoim świadectwem – wskazał papież.

 

Źródło: KAI