Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na niedzielę, 18 lutego 2018

    Pierwsza Niedziela Wielkiego Postu

    (Rdz 9, 8-15)
    Tak rzekł Bóg do Noego i do jego synów: "to Ja zawieram przymierze z wami i z waszym potomstwem, które po was będzie; z...

Papież do młodych: wasz entuzjazm dla wiary znakiem nadziei dla Kościoła

Benedykt XVIWasz entuzjazm dla wiary chrześcijańskiej jest znakiem nadziei dla Kościoła żyjącego i działającego na tych ziemiach – powiedział Benedykt XVI do młodzieży zgromadzonej na Mszy św., jaką papież sprawował w mieście Stará Boleslav w Republice Czeskiej.

- Wraz z wami również papież czuje się młody! – mówił Ojciec Święty.

Wskazał, że „w każdym młodym człowieku tkwi dążenie do szczęścia, niekiedy wymieszane z poczuciem niepokoju, dążenie, które często jednak obecne społeczeństwo konsumpcyjne wykorzystuje w sposób fałszywy i wyobcowujący”. Wyraził ubolewanie, że wielu „daje się pociągać przez złudne miraże sztucznych rajów, aby znaleźć się później w smutnym osamotnieniu. Ale jest także wielu chłopców i dziewcząt, którzy chcą przemieniać, jak powiedział wasz rzecznik, doktrynę w działanie, aby nadać pełny sens swemu życiu”.


Papież zaprosił wszystkich „do przyjrzenia się doświadczeniu św. Augustyna, który mawiał, że serce każdej osoby jest niespokojne dopóki nie znajdzie tego, czego naprawdę szuka. I odkrył on, że tylko Jezus Chrystus był zadowalającą odpowiedzią na pragnienie, jego i każdego człowieka, życia szczęśliwego, pełnego sensu i wartości”.

Benedykt XVI podkreślił, że Chrystus puka do drzwi naszej wolności i „prosi, aby Go przyjąć jako przyjaciela”. Chce nas uczynić szczęśliwymi. – Tym właśnie jest wiara chrześcijańska: spotkaniem z Chrystusem, żywą Osobą, która nadaje życiu nowy horyzont i razem z tym decydujący kierunek – wskazał Ojciec Święty.

Wezwał młodych Czechów do przyjęcia Bożego planu w stosunku do ich życia: do zawarcia małżeństwa i stworzenia świętej rodziny chrześcijańskiej albo podążania za Nim w kapłaństwie sakramentalnym lub w życiu konsekrowanym. – Jezus ciągle na nowo zaprasza was, abyście byli Jego uczniami i Jego świadkami – przekonywał papież.

– Wy, drodzy młodzi, jesteście nadzieją Kościoła! Oczekuje on, że staniecie się świadkami nadziei jak to było w ubiegłym roku w Australii w czasie Światowego Dnia Młodzieży – wielkiej manifestacji młodzieńczej wiary, którą mogłem przeżywać osobiście i w której niektórzy z was wzięli udział. W znacznie większej liczbie będziecie mogli przybyć do Madrytu w sierpniu 2011 r. Już teraz zapraszam was na to wielkie zgromadzenie młodych z Chrystusem w Kościele – mówił Benedykt XVI.

Poprosił młodzież czeską, by przeżywała z radością i entuzjazmem swoją wiarę, modliła się i przyjmowała sakramenty, troszcząc się o swoją formację chrześcijańską. Pozdrowił też uczestników spotkania po słowacku, polsku, niemiecku i czesku.

- Słowa pozdrowienia kieruję do obecnych tu Polaków, szczególnie do młodych, którzy towarzyszą braciom Czechom w duchu żywej przyjaźni. Wspierajcie się wzajemnie radosnym świadectwem wiary, abyście wzrastali w miłości Chrystusa i w mocy Ducha Świętego ku pełni waszego człowieczeństwa i ku świętości! Niech Bóg wam błogosławi! – powiedział po polsku papież.

Po czesku natomiast zapewnił uczestników spotkania, że ich „entuzjazm dla wiary chrześcijańskiej jest znakiem nadziei dla Kościoła żyjącego i działającego na tych ziemiach”.

 

Źródło: KAI