Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na wtorek, 20 marca 2018

    Dzień powszedni

    (Lb 21, 4-9)
    Od góry Hor szli Izraelici w kierunku Morza Czerwonego, aby obejść ziemię Edom; podczas drogi jednak lud stracił cierpliwość. I zaczęli mówić przeciw Bogu i Mojżeszowi:...

65. Tydzień Miłosierdzia

PlakatW niedzielę 4 października rozpocznie się 65. Tydzień Miłosierdzia. Będzie on przeżywany pod hasłem „Otoczmy troską życie”. Z tej okazji w parafiach diecezji tarnowskiej rozprowadzane będą krążki nadziei – symbol pomocy potrzebującym.

„Tydzień Miłosierdzia ma nam uświadomić, że musimy sobie pomagać. Zwłaszcza biedni, samotni, chorzy potrzebują wsparcia. W ostatnim czasie tak wiele osób wykazało się wyobraźnią miłosierdzia, pomagając powodzianom. W Tygodniu Miłosierdzia będziemy modlić się w intencjach poszkodowanych przez wielką wodę i dziękować za tych, którzy pospieszyli im z pomocą” - mówi ks. Ryszard Podstołowicz, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.

 

Posłuchaj (mówi ks. Ryszard Podstołowicz dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej):

Caritas Polska już po raz szósty, a Caritas Diecezji Tarnowskiej po raz trzeci przeprowadzi społeczną kampanię „Kromka Chleba”, której celem jest wsparcie ludzi bezdomnych i najuboższych, a także dzieci cierpiących z powodu niedożywienia.

Składając ofiarę w kwocie 5 złotych będzie można otrzymać krążek nadziei, także okolicznościowy obrazek z wizerunkiem św. Jana Vianney’a. Będą one rozprowadzane przez członków Parafialnych Oddziałów Caritas i Szkolnych Kół Caritas. W diecezji tarnowskiej przygotowano ok. 8 tys. krążków. Zebrane fundusze przeznaczone zostaną na dożywianie dzieci w szkołach, świetlicach parafialnych i na przygotowanie paczek żywnościowych.

Z inicjatywą obchodzenia Dni, a potem Tygodnia Miłosierdzia wystąpił ogólnopolski zjazd dyrektorów diecezjalnych Caritas 23 lutego 1937 r. Tradycja organizowania Tygodnia Miłosierdzia, który miał na celu zwrócenie uwagi na palące problemy społeczne i mobilizowanie społeczności wiernych do zaradzania im, została przerwana przez II wojnę światową. Po zakończeniu wojny w 1945 r. wznowiono tradycję organizowania Tygodnia Miłosierdzia na początku października, i nieprzerwanie, także w czasie gdy władze komunistyczne zlikwidowały kościelną Caritas (1950 r.) i zakazały działalności organizacjom charytatywnym, tradycja ta jest kultywowana.

Tygodnie Miłosierdzia odegrały ważną rolę w kształtowaniu postaw solidarności z ubogimi i potrzebującymi wsparcia oraz były okazją do wspólnotowego i indywidualnego praktykowania czynnej miłości bliźniego. Każdy z Tygodni, przeżywanych w parafiach i diecezjach miał swój temat i zwracał uwagę na konkretne problemy, z jakimi borykają się najsłabsze grupy społeczne. Był też okazją do zbiórki pieniędzy, żywności, odzieży lub innych rzeczy z przeznaczeniem dla ubogich. W wielu wiejskich parafiach przekazywano płody rolne, które trafiały do jadłodajni Caritas lub służyły do przygotowania paczek żywnościowych. Ten zwyczaj jest praktykowany również obecnie, m.in. w Poznaniu. Obecnie nad Tygodniami Miłosierdzia czuwa Komisja Charytatywna KEP, która zajmuje się przygotowaniem materiałów homiletyczno-liturgicznych oraz promocją Tygodnia we wszystkich parafiach.

Obecnie Tygodnie Miłosierdzia, obchodzone we wspólnotach parafialnych i placówkach Caritas, koncentrują się na propagowaniu idei miłosierdzia chrześcijańskiego, uwrażliwianiu sumień na potrzeby bliźnich, promocji wolontariatu w parafiach i szkołach oraz akcentowaniu palących problemów społecznych.

Patronem 65. Tygodnia Miłosierdzia jest św. Franciszek z Asyżu, człowiek pokorny, ubogi i prosty. Jego postawa inspiruje do miłości bliźniego nie tylko jego naśladowców w zakonach franciszkańskich, ale także wiernych świeckich. Franciszek zwraca uwagę na troskę o przyrodę, o obronę środowiska naturalnego przez zanieczyszczeniami i bezmyślnym niszczeniem. Stąd też bardzo mocno w tym roku podkreśla się związek kwestii ekologicznej z kwestią troski o człowieka.
 

Źródło: http://www.diecezja.tarnow.pl/index_01.php?dsi=152, KAI