Polecamy

Reklama

Napisz do nas

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czytania z dnia

  • Czytania na wtorek, 20 marca 2018

    Dzień powszedni

    (Lb 21, 4-9)
    Od góry Hor szli Izraelici w kierunku Morza Czerwonego, aby obejść ziemię Edom; podczas drogi jednak lud stracił cierpliwość. I zaczęli mówić przeciw Bogu i Mojżeszowi:...

1 października zaczyna się Różaniec młodych dla młodych

Różaniec1 października rozpoczyna się krucjata modlitwy różańcowej prowadzona przez młodzież w intencji młodzieży. Inicjatywa Żywego Różańca bł. Karoliny Kózkówny jest pomysłem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, którego jest patronką. 2 sierpnia br. czciciele bł. Karoliny Kózkówny obchodzili 111. rocznicę jej urodzin. W darach ofiarnych w Sanktuarium błogosławionej w Zabawie w diecezji tarnowskiej złożyli projekt utworzenia żywego różańca. Do wspólnej modlitwy młodych za młodych zapraszają członkowie parafialnego oddziału KSM wraz z ks. Marcinem Baranem – wikariuszem przy Sanktuarium.


Wszystkich, którzy pragną włączyć się w to dzieło, zachęcają do odwiedzenia strony poświęconej inicjatywie: www.karolina.ksm.iap.pl. Zmiana tajemnic różańcowych dokonywać się będzie drogą internetową, każdego dziesiątego dnia miesiąca. Wtedy też w Sanktuarium w Zabawie o godz. 17 jest odprawiana Msza święta w intencji kanonizacji patronki i w intencjach pielgrzymów. Natomiast po Eucharystii młodzież Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wraz z pielgrzymami będzie się gromadzić przy sarkofagu błogosławionej na modlitewnym czuwaniu. We wszystkich nabożeństwach odbywających się w Sanktuarium można uczestniczyć za pośrednictwem Internetu dzięki kamerze zainstalowanej w kościele. Ponadto, na stronie internetowej znajduje się skrzynka intencji, do której można składać swe prośby i dziękczynienia.

Bł. Karolina, która zginęła w wieku 16 lat, broniąc przed rosyjskim żołnierzem swojego dziewictwa, była wielką czcicielką Maryi. Różaniec odmawiała codziennie, apostołowała w swym środowisku, nauczała dzieci i dorosłych. – zgodnie z intencją inicjatorów dar Żywego Różańca będzie darem dla błogosławionej Karoliny, podziękowaniem za ukazanie drogi ku prawdziwemu szczęściu, ale przede wszystkim będzie to dar dla samej młodzieży i wszystkich, którzy tej modlitwy potrzebują – podsumowuje ks. Marcin Baran. Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. jako czwarte dziecko w rodzinie Jana i Marii z domu Borzęckiej, którzy mieli w sumie dzieci.

Od wczesnego dzieciństwa pomagała rodzicom w gospodarstwie domowym. W roku 1905 zaczęła uczęszczać do szkoły w Wał-Rudzie, przez 6 lat, a następnie przez 2 lata uzupełniała wykształcenie. Karolina wyróżniała się pobożnością, a od dnia I Komunii św. (1907 r.) ilekroć uczestniczyła we Mszy św., zawsze przyjmowała Komunię św. Uczyła młodsze dzieci katechizmu, była gorącą czcicielką Matki Bożej. Została zamordowana 18 listopada 1914 roku broniąc się przed gwałtem rosyjskiego żołnierza. W dniu jej pogrzebu rozpoczął się prywatny kult jej osoby, jako dziewicy i męczennicy. Wierni spontanicznie modlili się na jej grobie wypraszając sobie łaski za pośrednictwem Karoliny Kózkówny, co stworzyło podstawy do wszczęcia procesu informacyjnego w sprawie beatyfikacji. Biskup tarnowski Jerzy Ablewicz kontynuując starania swoich poprzedników powołał w 1965 r. Trybunał procesu informacyjnego w sprawie jej beatyfikacji i kanonizacji. Ojciec Święty Jan Paweł II w dniu 10 czerwca 1987 roku dokonał beatyfikacji bł. Karoliny w Tarnowie. Po erygowaniu Diecezji Rzeszowskiej bł. Karolina została ogłoszona współpatronką tej diecezji. Błogosławiona Karolina jest patronką Ruchu Czystych Serc (RCS), Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) i Diecezji Rzeszowskiej. Wspomnienie liturgiczne obchodzimy 18 listopada.

 

Źródło: http://www.diecezja.tarnow.pl/index_01.php?aktu=4182